Питання до екзамену з зарубіжної дитячої

Питання до екзамену з зарубіжної дитячої
літератури
Народна творчість як усне колективне мистецтво. Малі фольклорні жанри. Російські народні казки.
Твори О.ГІушкіна в дитячому читання. Народність Пушкіна казкаря. Сміливе поєднання реалізму та фантастики. Особливості композиції казок.
ГІ.Єршов - продовжувач традицій Пушкіна в жанрі літературної казки. „Коник - горбоконик". Ідеї, образи, х у д о ж н я С в О р і д н і с т ь
М.Некрасов. Загальна характеристика поглядів на дитяч> літературу і дитяче читання. Естетичні та педагогічні принципи у поезії Некрасова про дітей ( „Залізниця. „Бджоли","Школяр", „Соловейки").
К.Ушинський - видатний педагог. Підручники для дітей „Дитячий світ", „Рідне слово". Педагогічний характер художніх та науково - пізнавальних творів Ушинського. Різноманітність тематики: оповідання про тварин, природу. > життя людей.
Л.Толстой. Проблеми дитячої освіти. Книги „Нова азбука", „Азбука". Діти в оповіданнях Толстого. Оповідання про тварин.
К.Чуковський. Літературно - критична діяльність у галузі дитячої літератури. Літературні казки для наймолодших.
С.Маршак. Тематичне і жанрове багатство творів. Виховання любові до природи та праці. Казки С.Маршака. С.Маршак - перекладач.
М.ІІришивін. Збірка оповідань „Золоті луки". Багатство пізнавального матеріалу. Аналіз повісті - казки „Комора сонця"
В.Біанкі - письменник - натураліст, один з основоположників пошуково - художньої літератури для дітей. Жанрова різноманітність творів. „Лісова газета"-
фоіюлогічний календар природи. .
Б.Житков. Аналіз циклів „Оповідання про тварин". „Морські історії"", „Оповідання про техніку", „Що я бачив" художня енциклопедія для дітей.
1 2. М.Носов . Оповідання для дітей. Казкова трилогія „Пригоди Незнайки та його друзів".
Казки народів Ближнього зарубіжжя, їх спільність. Національний характер казок.
Ян Райніс, Огляд творів, що увійшли у коло дитячого читання.
15. Ш.Перро - автор літературної казки. Збірка казок „ Казки моєї матінки Гусині, Позитивні та негативні персонажі. Моральна основа казок.
Казки братів Грімм у дитячому читанні.
Казки Гауфа у дитячому читанні.
Д.Дефо „Робінзон Крузо" у переробці для дітей.
Дж. Свіфт „Мандри Гулівера" у дитячому читанні,
Е.Распе „Пригоди барона Мюнхаузена". Фантазія і реальність у творі.
М.Твен - майстер нестримного гумору. Світ дитинства у романі „Пригоди Тома Сойєра",
Р.Кіплінг. Наукова точність у зображені характерів поведінки різних представників екзотичного тваринного світу Єдність людини і природи.
А.Мілн - англійський письменник - мораліст. Книга „Вінні Пух і всі-всі-всі". Оптимізм казки, її гуманізм. Образи Війні Пуха та його друзів.
Астрід Ліндгрен. „Книги про Карлсона". Образ Карлсона як втілення дитинства у всіх його суперечностях.
Дж. Родарі - один із засновників італійської дитячої літератури. Казкова повість „Пригоди Цибуліно".
Г.К.Андерсен. Казки в дитячому читанні, їх джерела. Гуманізи як основна тенденція казок Андерсена. Художній аналіз казок „Гидке каченя", „Нове вбрання короля", „Дюймовочка","Свинопас", „Соловей", „Дикі лебеді", „Снігова королева", „Принцеса на горошині",
Реалізм і народність байок І.Крилова, типовість їх сюжетів. Захоплюючий і повчальний зміст байок для дітей. Художня досконалість, невичерпність мови. Михайло Михайлович Пришвін
(1873 -1954)
Серед письменників, що відкривають дитині чудовий світ природи, одне з перших місць належить М.М.Пришвіну.
Михайло Михайлович Пришвін народився в 1873р. у с.Хрущово (недалеко від м.Елець) у збіднілій купецькій родині. Дитинство його пройшло в панському маєтку, якого колись придбав дід, а потім уже
розорений, успадкував батько майбутнього письменника
У 1902р. М.Пришвін закінчив агрономічне відділення Лейпцігського університету і протягом кількох років займався науково-агрономічною діяльністю в Москві, Клині та інших містах, а потім, кинувши службу, помандрував по незвіданих місцях рідної країни. Він був невтомним краєзнавцем, етнографом, мисливцем. З рушницею і рюкзаком за плечима, із записною книжкою в кишені М.Пришвін сходив і з'їздив великі простори рідної землі: побував на далекій Півночі, в Карельських лісах, на Далекому Сході, у степах середньої Азії. Про своєрідну природу цих місць він розповів у своїх книгах. "В краю неполоханих птахів" , "Жень-Шень", "Чорний араб".
Скрізь Пришвін уважно придивлявся до життя природи, до звичаїв людей, до їх праці, вбирав чарівну музику простої, ясної і точної мови.
У дитячу літературу він прийшов не тільки людиною великого життєвого досвіду, а й зрілим письменником, автором багатьох книг, що свідчили про його велике і своєрідне обдарування.
У 20-х роках з'являються збірки його творів для дітей:
"Матрьошка в картоплі" (1925), "Оповідання єгеря Михала Михалича" (1928). З того часу і до кінця свого життя письменник пише не тільки для дорослих, а й для дітей. Оповідання для дітей увійшли в збірки: "Звір бурундук" (1935), "Лисиччин хліб" (1943), "В краю дідуся Мазая" (1953) та інші. У 1953р. вийшла збірка "Золотий луг" , в яку ввійшли кращі оповідання, написані в різні роки.
У творах М.Пришвіна для дітей ми не знайдемо незвичайної екзотичної природи Півночі або середньоазіатських степів. Він вміє знаходити нове, невідоме, значне навіть у тих явищах, які добре знайомі читачеві, стали для нього звичними.
В оповіданні "Золотий луг" йдеться про звичайну кульбабку, яку добре знають мешканці сіл і міст. Але письменник наче вперше відкриває красу цієї скромної, невибагливої квітки і запрошує помилуватись лугом, який геть увесь заріс кульбабкою і тому здається золотим . Крім того він відкриває такі властивості кульбабки, які роблять її цікавою для дітей. Виявляється, що кульбабки вкладаються спати разом з дітьми і разом з дітьми прокидаються: оберігаючи пелюстки від холоду, вони на ніч стуляють їх так, як все одно коли б у вас пальці були жовті на тому боці, що й долоні, і, стиснувши в кулак, ми закрили б жовте".
Оповідання Пришвіна багаті на різноманітні спостереження за життям природи навесні і влітку, восени і взимку. Чутливим вухом і зірким оком художник охоплював перші прикмети весни, коли під щедрим сонячним промінням починають осідати снігові подушки на деревах і, звільняючись з полону, весело і стрімко випростовуються гілки ялинок і беріз ("Жарка долина"). Радо вітає він трави в пору їх цвітіння, коли навіть подорожник увесь в білих намистинах ("Квітучі трави"). Йому зрозуміле прощальне шепотіння листя, що восени спадає з рідного дерева ("Осінні листочки").
Природа ніколи не була для Пришвіна мертвою, застиглою, одноманітною. Його твори відбивають життя природи у невпинному русі й оновленні, допомагають відчути і зрозуміти закономірність у зміні пір року, мудру доцільність у розвитку природи, де навіть смерть є запорукою народження нового. Ось наприклад, старий гриб живе для інших, нових грибів і, помираючи, "сіє пори майбутнього" ("Старий гриб").
Розкриваючи таємниці і чудеса, побачені і розгадані ним, письменник пробуджує в своїх маленьких читачів допитливість, заражає жадобою до відкриття нового, закликає до активного вивчення природи, виховує в них наполегливість і терпіння дослідників, а інколи й прямо підказує, як і за яких умов можна побачити незвичайне, цікаве.
Широкі знання письменника про мешканців лісів і боліт. Мисливець, розвідник природи, слідопит, Пришвін розповів багато про зовнішність звірів і птахів, про їх спосіб життя, звички, Про пристосування до середовища і про різні засоби захисту від ворогів. Для нього кожне явище природи має своє неповторне обличчя. "... Кожна людина, - говорить він, - за природою своєю особлива, і в самій природі не тільки горобець з горобцем не складаються, а навіть хвоїнка з хвоїнкою". І в оповіданнях про тварин письменник не задовольняється зображенням загально родових або видових ознак, а прагне схопити незвичайне, своєрідне у кожного із своїх героїв з тваринного царства. Кожна жива істота в нього має свій характер, який співвідноситься з нормами людської поведінки. Так, розповідь про дятла, знайшовши свою майстерню зайнятою, поводиться зовсім "як людина", закінчується схвальною характеристикою його поведінки: "Такий він розумний, завжди бадьорий , жвавий і діловий" ( Дятел ).
У повній мірі виявилася майстерність письменника у створенні яскравих характерів тварин і в оповіданнях про собак. Чутлива до ласки, наділена незвичайним мисливським чуттям, спокійна розумниця Лада ("Лада"), агресивний і неспокійний спанієль Сват, хитрун і витівник ("Сват") та ін.
Значення творів Пришвіна не вичерпується їх пізнавальним змістом. Письменник завжди відчував велику відповідальність за виховання нової людини і бачив своє завдання в тому , щоб зміцнювати природне тяжіння людини до справедливості, правди, заохочувати її до всього доброго і утримуватися від поганого. Це глибоко педагогічне прагнення відчувається в тих оповіданнях, є герой-оповідач показаний у спілкуванні з дітьми ("Хлоп'ята і каченята" , "Вася Веселкін" та ін.). Картини природи у Пришвіна майже завжди пройняті думкою про людину і спонукують робити висновки, які стосуються і людей. У чудовому оповіданні "Старий гриб" оповідач, змучений спрагою побачив на лісовій галявині величезну сироїжку, червона тарілочка якої була наповнена чистою водою. Найпростіше було б зрізати гриб, випити воду, а вже непотрібну шапку викинути. Та чи міг він так зробити, якщо на його очах із старої сироїжки попили дві пташки, не пошкодивши лісової чаші, ніби дбаючи про тих хто захоче напитися після них. І він, стара людина, стає на коліна, навіть лягає на живіт, щоб обережно напитися і не зруйнувати тарілочки.
У природі письменник знаходить приклади стійкості, мужності, взаємодопомоги, самопожертви ("Життя на ремінці" , "Мурав'ї"). його оповідання є справжньою школою мудрості.
Сюжети багатьох оповідань підказані мисливською і дослідницькою практикою письменника, і в них він розповідає про те, як можна спіймати крихітну землерийку, як вистежити зайця тощо Та основна мета письменника - виховати чуйне, бережливе ставлення до всього живого.
Особливостям дитячого віку відповідає і художня манера Пришвіна. Письменник розумів тяжіння дитини до казкового, чарівного. Дуже тонко і поетично входить в його твори казковий елемент.
Вже самі назви багатьох оповідань звучать як захоплюючий натяк на казкову привабливість: "Магрьошка в картоплі" . "Лисиччин хліб" Про що шепочуться раки . "В краю дідуся Мазая \
Письменник уособлює, олюднює природу: осики у нього справляють іменини, берізки перегукуються здалека.
Казкової забарвленості набувають оповідання , в яких письменник, проникаючи у внутрішнє життя живих істот, розповідає, як вони сприймають зовнішній світ. їжачок наприклад ("їжак"), розбуджений після зимової сплячки теплим літнім дощем, ніяк не наважується вибратися на білий світ. У шарудінні листя йому вчувається загрозливе сичання якоїсь істоти. Тут уособлення природи виправдано станом настороженості їжака.
Вдаючись до прийому антропоморфізму, письменник вживає його дуже обережно, ніде не порушуючи грань, яка відділяє реальне життя від фантастики. Він не примушує тварин розмовляти людською мовою , а тільки майстерно відтворює пташиний свист, писк, щебетання і в жартівливому плані "перекладає" їх.
Пришвін прагнув створити "нову казку". "Може бути тільки і в цьому є моя заслуга, і, певно, в цьому я справжній слон", - записує він у щоденнику, вважаючи, що зроблене ним у жанрі казки неможливо не помітити. Таку нову, казку він бачив насамперед у своїй повісті "Комора сонця" (1945). Казка-бувальщина - так сам письменник визначив жанр твору. Дійсно реалістична точність в описах природи, тварин, у побудові сюжету, навіть у манері розповіді. Та не тільки цим визначається жанрова своєрідність твору. Головне в тому , що тут, як і в народних казках, читач потрапляє в країну, де добро і^ремагає зло.
Герої казки-Осиротілі діти не залишаються одинокими, забутими, покинутими. Про них турбуються односельчани- колгоспники, що допомагають їм вести господарство, спрямовують їхню поведінку, схвалюють розсудливість і хазяйновитість Насті, засуджують упертість Митраші, радіють з діловитості і дружби дітей. Письменник створює живі, переконливі характери, наділяє своїх героїв яскравими, індивідуальними рисами.
Всі вчинки дітей логічно обґрунтовані, обумовлені особливостями їх характерів.
Любов дівчинки до брата, її чуйність і сердечність проходять через тяжке випробування: вражена великою кількістю ягід, охоплена жадібністю, вона забуває про брата. Та, схаменувшись, сама суворо засуджує себе і кидається розшукати його. У повісті ясно відчувається казковий відтінок.
Сюжет її нагадує багато сюжетів народних казок, в яких герої долаючи численні перешкоди, досягають бажаної мети.
У повісті багато чудових реалістичних пейзажів: картина пробудження природи на світанку, розповідь про ягідну "палестинку" тощо. У той же час описи набувають казкової забарвленості, тому що сили природи уособлюються, активно втручаються у долю героїв. Сили добра втілено у контрастних образах і картинах.
Зображуючи боротьбу світлих і темних сил, письменник стверджує перемогу кращих людських якостей: мужності, стійкості, дружби.
З почуттям великої відповідальності ставився Пришвін до дитячої літератури, вважаючи, що твори для дітей треба писати з такою ж майстерністю, як і для дорослих. І він дійсно добивається незвичайної простоти, правдивості і ясності розповіді, чудесної свіжості і правдивості фарб. Великого значення надавав він роботі над мовою, шукав свіжі, влучні "правильні" слова, завдяки яким навіть знайомі предмети і явища в його творах , виступають, як нові, небувалі (весна сіяла на небі та ін.)
Надзвичайної зображувальної сили досягає він завдяки гнучкості синтаксичних конструкцій, використанню різноманітних розмовних інтонацій.
Розкриваючи красу і велич рідної природи, твори Пришвіна виховують людей, здатних цінувати і оберігати її, вони збагачують духовне життя, прищеплюють риси мужності, людяності, добра. Б. Житков У 20-ті роки в дитячу літературу прийшла «бувала» людина, людина енциклопедичних знань, високої культури, доброго серця Борис Степанович Житков. Був він інженером-кораблебудівельником, штурманом далекого пла- вання, мандрівником, винахідником, математиком, хіміком, добрим скрипалем, дресирувальником тварин. Б. Житков також гарно малював, креслив, міг власними руками зробити човен і модель літака, курінь і стілець не було такої речі, яку він не міг би зробити. Свої уміння, знання і великий життєвий досвід письменник приніс у літературу.
Народився письменник у 1882 р. й м. Новгороді у прогресивній інтелігентній сім'ї. Батько його був учителем математики, мати- доброго піаністкою (ученицею А. Рубінштейна). " Батьки, люди передових поглядів, завжди допомагали політичним в'язням; через політичну не благонадійність батькові заборонили вчителювати. Згодом сім"я переїхала в м. Одесу і жила в порту. Б. Житков добре знав життя простих людей: вантажників, кочегарів, матросів, ставився до них з повагою. У 1892 р. майбутній письменник починає навчатися в Одеській гімназії (вчиться разом з К. І. Чуковським ). Сміливий, допитливий юнак уже в гімназії захоплювався технікою, механікою, морською справою
Не по-дитячому серйозний, Б. Житков з тринадцяти років починає виконувати окремі доручення революціонерів: розповсюджує листівки в порту, допомагає друкувати їх на власноручно зробленому гектографі.
У 1900 р. він поступає вчитися на математичне відділення Новоросійського університету, у 1901 р.переходить на природниче відділення, а у 1906 р. закінчує навчання.
Дві кафедри університету (біологічна і хімічна) пропонували Б.Житкову роботу, але його приваблювало море.
Ще навчаючись в університеті, письменник наполегливо оволодіває морською справою і складає екзамен на штурмана далекого плавання, під час канікул працює штурманом. Це дало йому змогу побувати в багатьох портах світу, а після закінчення університету стати капітаном судна на Єнісеї і водночас ученим-іхтіологом.
У 1909 р, Б. Житков поступає до Петербурзького політехнічного інституту на кораблебудівельне відділення, а в 1912р. під час морської практики відправляється в кругосвітнє плавання. Він побував у Японії, Індії, Африці, плавав по Атлантичному та Індійському океанах, по Червоному морю.
У 1914 р. працює на кораблебудівельному заводі в Миколаєві, потім іде в Англію (1916), де приймає мотори для російських літаків та підводних човнів. Після 1917 року працює викладачем математики, креслення.
У 1923 р Б. Житков приїхав у Петроград в надії знайти роботу за фахом. Але як згадував письменник "двері. в які він стукав, не відчинялися". бо промисловість молодої Країни Рад тільки піднімалась з руїн, потреба в інженерах була невелика. За порадою К. Чуковського, він почав писати для дітей. Його твори «Шквал», «Над морем» (1924) були схвально зустрінуті редакцією журналу "Воробей», яку очолював С. Я. Маршак.
За образним висловом В. Біанкі, Б. Житков, ставши письменником, не переставав відчувати себе штурманом далекого плавання. Він не йшов уторованими стежками, а відкривав нові шляхи, створював оригінальні книжки для дітей і дорослих.
Лише 14 років Житков займався літературною діяльністю, але за цей час він написав понад сто творів: збірки оповідань ("Морські історії",«Допомога йде», «Що бувало»)" казки («Кухлик під ялинкою», «Хоробре каче- ня»)^ нариси («Волховбуд», «Льодокол», «Паровоз»), п'єси («Останні хвилини», «Сім вогнів»), повісті («Елчан-Кайя», «Чорні паруси»), роман у двох томах ("Віктор Вавич») про революцію 1905 р., енциклопедію для маленьких «Що я ба- чив» та ін.
Для кого б не писав, про що б не розповідав Б.Житков, в усьому відчувається його натхненна пристрасність і схвильованість. Всяку холодність письменник вважає «кощунством і пошлістю, для яких ніякого не придумаєш виправдання»,
Велику увагу приділив Б.Житков роботі в дитячих журналах «Воробей» (пізніше став називатися «Новый Робинзон»), «Чиж», «Еж», «Пионер». «Юный натуралист», в газеті «Ленинские искры». Він був безкорисливим, негласним редактором багатьох журналів, редагував твори інших письменників, придумував для дітей книжки-іграшки, журнали-малюнки (для тих, що не вміють читати), спеціальні дитячі календарі.
Письменник весь час вдумливо вивчав дитину, її психологію, вікові особливості, писав про необхідність поважати її, бачити в ній людину, виховувати для суспільства, для праці й боротьби.
Особливого значення Б. Житков надавав виховній ролі літератури. Література, на його думку, повинна готувати дитину до активної трудової і громадської діяльності, скеровувати її до великої мети.
Роздуми письменника про дитячу літературу, які часом мають гострий, полемічний характер, знаходимо в його статтях ("Що потрібно дорослим від дитячої книжки», «Про виробничу книжку», «Над чим працюєте»), у щоденниках, в листах до сестри і особливо до племінника І.Арнольда (він став відомим математиком).
Б.Житков писав про те, якою має бути дитяча книжка. Вона насамперед не повинна залишати дитину байдужою, а мусить викликати в неї бажання зараз же устрянути в боротьбу, стати на ту сторону, де дитині ввижається правда
Книжка повинна бути бойовою: маленький читач гаряче відгукується на загальні світові питання, його хвилює доля землі і людства Важливо також, як книжка настроїть дитину Чи подумає дитина про своє майбутнє, чи буде приміряти свої мрії до цієї. скажімо, героїчної сторінки, чи заставить вона її похмуро відмахнутися від думок про майбутнє, лякливо відвернутися від труднощів, від боротьби.
Письменник критикує твори, які не збуджують думку дитини, в яких прикрашаєтеся, пригладжується житгя, в яких знаходимо слащаве й нудне моралізування.
Великого значення Б. Житков надає фантастиці: «Не будь фантазії всьому стоп. Все-таки аероплана створив «літаючий кінь» арабських казок... підводний човенЖюль Верн, і значно важливіше придумати ідею... ніж ті засоби, якими вона здійсниться».
Думки письменника про дитячу літературу знайшли своє відображення в його творах. Книжки Б. Житкова- це зброй, яка допомагає виховувані людину, готувати її до майбутнього. Його герої сміливі, порядні, мужні люди, для яких найголовнішепочуття честі, обов'язку («Морські історії»). Він оспівує високі моральні якості трудівників, вільну, творчу працю радянської людини, почуття товариськості («Допомога йде»). З любов'ю розповідає письменник дітям про С. М. Кірова, про полярного дослідника І. Д. Папаніна, про те, як радянські льотчики завоювали Північний полюс,
Б. Житков гостро засуджує егоїстів, боягузів, тих, хто мріє тільки про наживу, про своє благополуччя. Майже в усіх творах («Шквал», "Загибель». «Механік Салерно» та ш.) вони за свою нікчемність, підлість розплачуються життям.
У своїх творах, як правило, письменник розповідає лише про те, що бачив- що добре знав. Так, він сам був учасником революційних подій 1905 рггвстутшв у заборонену урядом професійну спілку моряків, перевозив революційну літе- ратуру, допомагав організувати склад зброї. У своїх творах «Компас», «Вата», «З Новим роком», які ввійшли до збірки «Морські історії», він розповідає про ці події і про друзів-революціонерів. Як згадував Б. Житков, разом з другом Сергієм, героєм оповідання «Компас», вони зняли з пароплава компас і тому не дали змоги зрадникам зірвати забастовку моряків. У цьому творі письменник змальовує мужніх моряків, які, хоч і сиділи 30 днів голодні, проте не захотіли відмовитись від своїх вимог. Щоб зірвати забастовку, капітан набрав на пароплав підозрілих осіб і хотів іти в рейс. Але без компаса він не зміг нічого вдіяти.
Б. Житков лаконічно, але виразно описує героїв «Морських історій". Головні риси їхмужність, сила волі, благородство, гуманізм, турбота про інших.
Виховуючи високі моральні якості у читачів, ці оповідання водночас збагачують і їх знання, в них у живій і доступній формі розповідається про те, як побудовано пароплав, як водити його, які обов'язки матросів, капітана тощо
^Побувавши в багатьох країнах світу, Б. Житков знайомить читачів з життям різних народів. Так, у творі «Урок географії» письменник розповідає про своє перебування в порту Коломбо на острові Шрі-Ланка в Сінгапурі, Гонконзі, про природу тропіків, про океан та ін. З глибокою симпатією ставиться Б. Житков до корінного населення тих країн, де він був, розповідає про жорстокі нелюдські умови, в яких йому доводиться жити. Так, сміливі, фізично сильні, спритні сингальці, які легко піднімаються по гладенькому височезному пальмовому стовбуру за горіхами, виходять у море на утлих човниках, змушені возити жирних англійців ("Урок географії»), У цьому ж творі письменник сатирично змальовує колонізаторів: їхня зовнішність і поведінка викликають ненависть і огиду у читачів. Ось англієць: " Туша он яка, а морда, як біфштекс; ножища виставив, як копита», на ногах ботинки з каблуками товщиною в ковальський молот. «Він цим каблучищем у худу чорну спину тикає, підганяє А той біжить, мало язика на плечі не закинув, увесь мокрий»1.
Слід відмітити у цьому творі і яскравий образ ліричного героя, устами якого автор висловлює свої думки і почуття.
, Багато цікавого і захоплюючого знаходимо в творах Б. Житкова і про повадки тварин, їх норов і життя. Так, з оповідання «Мангуста» діти дізнаються, де і як живуть мангусти, як захищаються вони від ворогів, як бігають, як підскакують вгору зразу на чотирьох лапах, яку користь приносять людям.
Про слона і його значення для родини індусів розказує письменник в оповіданні «Про слона». Слон для них і нянька, і хороший помічник у господарстві. У 20 років слон дитина, у 40 тільки починає входити в силу, а у 150 «у самій порі».
Б. Житков показує, як по-різному ставляться до слона індуси й англійці. Для індусів він друг, а для англійців раб, вони примушують його працювати на колінах: «просто соромно розповідати, що ми бачили», з обуренням пише письменник. Цікавий твір "Тихін Матвійович". У ньому йдеться про полювання на диких звірів у лісах Борнео й Цейлону, про дружбу мавп Тихона Матвійовича і Леді, про різних людей, порядних і підлих, та їх вчинки.
Б. Житков продовжує традиції кращих письменників-ані малістів. Він добре знає тварин, їх життя, повадки і дає дітям енциклопедичні відомості про них. Б. Житков -засновник науково-художньої літератури для дітей, він написав багато оповідань про розвиток техніки («Про цю книгу", «Телеграма», «Світло без вогню» та ін.). Над цими оповіданнями письменник працював у 1924 1929 роках. Б. Житков прагне показати дітям, що «технікою все людське життя прошите в усіх його подробицях... і без неї кроку не ступиш», прагне виховати в них любов до техніки, пробудити думку і бажання власними руками зробити все, про що вони дізнаються,
У статті «Про виробничу книжку» Б. Житков пише про те, яким повинен бути науково-художній твір: в ньому слід показати місце винаходу в історії техніки, а техніку як віхи історії людства, бо винаходи змінюють життя, змінюють і саму людину.
Цікаво розповідає письменник у творі «Про цю книгу» про шлях, який
проходить книжка. Починається вона з рукопису. в якому бачимо помітки. малюнки, клякси. Отже, її слід друкувати, бо важко розібрати, що в ній написано. Далі автор розпопідає про те, з чого починається друкування, як літери укладають в рядки, що і як роблять, щоб слова не зливались і щоб букви не стояли догори ногами, ознайомлює дітей з гранками, коректорськими правками і т. д.
З оповідання «Світ без вогню» читач дізнається про те, як чим люди світили в різні часи, звідки сила в електриці, чому вона біжить по проводах, чому лампочка щільно запаяна, як електричне освітлення може викликати пожежу, який «сторож» нас від цього оберігає.
Дуже цікаве за змістом оповідання «Телеграма». Довгий життєвий шлях
пройшло людство поки не винайшло телеграф. захоплююче розповідає Житков про одне з найдавніших«ефіопське радіо", коли повідомлення передавались через живих людей, які стояли на певній відстані один від одного. Далі підводить своїх читачів до розуміння того, як винайшли електричний телеграф.
В усіх творах про техніку письменник веде розповідь від простого до складного і послідовно ознайомлює читача з тим, що давало поштовх творчій думці людства і що приводило до нового винаходу.
Б. Житков зумів показати поезію і романтику праці, він оспівує людину- творця, людину, яка пізнає і відкриває світ.
У науково-художніх творах письменник виступає як вчений, літератору, педагог. Розповідаючи про розвиток техніки, він заставляє дитину думати, пробуджує її допитливість, прагнення відкривати, творити.
Науково-художні твори Б. Житкова оригінальне побудовані. Він, як справедливо пише Г. Гроденський, розриває умовні кордони жанру, органічно поєднує в цьому жанрі художній нарис і пригодницький епізод, ділову бесіду І сюжетну історію, веселий жарт, цікаво розказаний випадок з життя, особисті спогади та добрі поради.
Хоча за своїм змістом деякі твори Б. Житкова про техніку, написані понад чверть століття тому, застаріли, проте вони не втратили свого пізнавального та виховного значення і в наші дні
У 30-х роках Б. Житков пише для маленьких казки і багато творів, в яких натхненно розповідає про скромних трудівників, про їхню працю (збірки «Допомога йде», "Що бувало»), створює образ дошкільника («Пудя», «Як я ловив чоловічків») і розкриває психологію дитини, її багату фантазію, показує конфлікти в її житті.
У своїх оповіданнях письменник змальовує образи людей різних професій, показує красу їх праці і ті труднощі, які доводиться їм долати.
Своїми творами він виховує у дітей віру в те, що в нашій кращі людина ніколи не залишиться в біді, що їй завжди допоможуть. Так, восьми рибалкам, яких на відломленій крижині занесло далеко в море («На крижині»), допомагають врятуватися, до них посилають літак, пароплав. До дівчинки Валі, яка подавилась кісточкою, терміново іде лікар а обвал, що трапився йому на дорозі, люди розмивають насосом- гідротараном («Обвал»),
В усіх оповіданнях (наприклад, «Пожежа в морі», «Дим», «Пожежа», "Червоний комадир» та ін.) Б. Житков створює образи сміливих, винахідливих, гуманних, мужніх і скромних людей, в яких високо розвинене почуття товариськості. Характери їх розкриваються у складних обставинах, у дії і вчинках. Письменник не вдається до аналізу тонких психологічних переживань героїв, бо це утруднювало б розуміння їх дітьми.
Всі твори Б. Житкова динамічні й емоційні, дія в них розвивається напружено. Починаються вони часто з зав'язки. Ось, наприклад, початок оповідання «Я к
тонув 'один хлопчик»:
Один ХЛОПЧИК ПІШОВ ЛОВИШ рибу. Йому булО ВІСІМ років. В і Сі побачив !.Він побачив на воді колоди і подумав, що це пліт...
"Сяду я на пліт, подумав хлопчик?- - а з плоту можна вудочку далеко закинути!
Хлопчик ступив два кроки по колодахколоди розійшлись, і хлопчик не втримався, впав у воду ніж колодами..
За допомогою великої кількості дієслів, вжитих у цьому творі, письменник досягає напруження і швидкого розгортання дії.
Творам Б. Житкова властива дієвість, виразна й проста мова, здорова й розумна мораль. Вони близькі до оповідань для дітей Л. М. Толстого, традиції якого продовжував письменник.
Особливе місце в дитячій літературі займає одна з останніх книжок Б. Житкова "Що я бачив». Це енциклопедична повість для найменших і водночас розповідь про життя її героя Альоші "Чомучки». Своєрідність твору полягає в тому, що враження і ухилення про явища дійсності письменник передає через сприймання чотирилітньої дитини; він перевтілюється в хлопчика, дивиться на світ його очима і, вдаючись до знань і мудрості дорослої людини, відповідає на безліч його запитань.
У статті «Над чим працюєте» Б. Житков писав про мету створення книжки «Що я бачив" і ті труднощі, яких довелося йому зазнати. Мета книжки відповісти на безліч «чому», щоб розвантажити батьків і допомогти "Чомучкам".
Запитання дітей, говорить письменник, досить універсальні, і треба, звичайно, бути енциклопедистом, щоб на них дати відповідь, а часто бути й філософом, щоб зуміти відповісти правильно І зрозуміло для них.
Писати мовою чотирирічної дитини було надзвичайно важко. «Цього ніхто ніколи ще не писав. Стежок по цих джунглях не уторовано, І я рвусь цілиною і вже досить обірвався,- писав Б. Житков своїй сестрі В. С. Арнольд. - Але перепочити тут не можна, інакше від усього відмовишся. Сядеш на землю і заплачеш"'.
На думку письменника, цієї книжки повинно вистачити на рік, її треба читати по 34 сторінки на день, і вони займуть розум і уяву дитини. «Нехай читач. писав Б. Житков.живе в ній і росте».
Враховуючи особливості сприймання дитини, Б. Житков твір пише у формі розповіді про враження від мандрівки. Альоша, герой твору, з мамою їде поїздом, живе в Москві, бачить Красну площу, метро, зоосад, пливе пароплавом, летить літаком, знайомиться з містом, колгоспом, лісом, річкою, дитячим садком, з різними явищами природи, з тваринами. Багато сотень нових понять засвоює читач, мандруючи разом з героєм. Про все бачене хлопчиком письменник розповідає мовою дошкільника. Всяке чуже цьому вікові слово, говорив письменник, стирчало і вимагало заміни. «Мова відповідала кругові понять, і, виходячи з мови, я, отже, виходив з цього круга. Тут я міг коректувати себе плямо на слух»
Так, Житков дуже просто, спираючись на знання дитини, розповідає про метро. Він порівнює метро з «великим-превеликим, довгим-довгим" погребом:
І з одного боку вхід, і з другого боку вхід. А в цьому погребі поклали рейки 1 пустили трамвай. Від одного входу до другого бігає. В один вхід люди ввійдуть, на трамвай сядуть. Він побіжить під землею і добіжить до другого входу. А там сходи. Люди з трамвая вийдуть і підуть по сходах угору і вийдуть на вулицю .
Письменник використовує прості речення. Мова лаконічна, відповідає кругові понять дитини, часто вдається автор до розмовної мови. Ось Альоша з мамою в метро. Вони підходять до східців:
І коли ми з мамою підійшли, мама зупинилась і забоялась. Там підлога біжить уперед, просто на східці. Один дядя ступнув на цю підлогу; тільки ступнув, так і поїхав.
А одна тьотя підійшла до мами і каже: Ви не бійтесь! Одразу ступайте! Раз!стиснула маму за руку. Мама ступнула і мене потягла. І ми поїхали 4.
Передаючи враження, почуття, думки Альоші, Б. Житков дає дитині багато нових знань, знайомить її з дійсністю, з світом дорослих. Так, у творі «Що я бачив» письменник лаконічно, але виразно змальовує образ «дяді військового» (розділ «Ліс»), з яким зустрічається Альоша. "Дядя військовий» знає всі гриби і ягоди, не боїться гадюки й ведмедя, вміє знайти дорогу по сонцю. Захоплення у дитини викликає і матрос Гриць (розділ "Пароплав»), який знає все-все про човен; гідний поваги і Матвій Іванович (розділ "Колгосп"), який багато цікавого розповідає про яблука, груші, про колгоспний сад. Особливо запам'ятовується образ Альошиної бабусі вдумливої, спокійної, доброзичливої людини. Менш вдало змальована мати героя твору.
Б. Житков створює типові образи дорослих, наділяючи їх індивідуальними рисами характеру.
У творі «Що я бачив» письменник талановито розповідає дошкільнятам про життя людей, про великий світ, що їх оточує.
Б. С. Житков був письменником-новатором. К. Федін називає його "справжнім майстром... він писав, як ніхто інший, і в його книжку входиш, як ученьв майстерню» . Творчість Самуїла Яковича Маршака
Неперевершений майстер/вірша, Самуїл Якович Маршак був один із засновників поезії для дітей. Він увійшов у дитячу літературу на початку 20-х років і на протязі свого творчого життя безустанно збагачував її, розширюючи коло тем і арсенал зображувальних засобів, виводячи літературу для маленьких на шляхи великої літератури.
Яскравий і багатогранний талант С. Я. Маршака позначився на різних галузях художньої діяльності. Маршак писав вірші і поетичні казки для дітей, був визначним поетом-ліриком і сатириком, драматургом і перекладачем. Для дітей він перекладав англійські народні пісеньки, вірші англійських поетів. Йому завдячують діти за знайомство з віршами італійського поета Джанні Родарі. Маршак був автором багатьох цікавих критичних і теоретичних статей. Неоціненні заслуги його і як організатора кадрів дитячої літератури, дбайливого вчителя молодих поетів, чуйного і вимогливого редактора багатьох дитячих книг.
Самуїл Якович Маршак народився у 1887 р. в м. Воронежі у великій і мало забезпеченій сім'ї техніка хімічного заводу. Ще в ранньому дитинстві Маршах полюбив книгу, захоплювався російською класичною поезією, особливо казками О. С. Пушкіна. Рано пробудився і поетичний талант хлопчика.
За свідченням самого поета, він почав складати вірші у чотирилітньому віці, а у 1902 р. зошит з його віршами потрапив до рук відомого музичного критика В. В. Стасова і дістав тепле схвалення.
Стасов познайомив юного поета з О. М. Горьким. Ця подія мала велике значення для С. Я. Маршака, «Горький, згадує він, піклувався про мене, про мій літературний розвиток. Він пробудив у мене інтерес до великої літератури нашої і європейської, інтерес до фольклору» . Маршак-поет виховувався на кращих зразках класичної поезії і усної .народної творчості. Любов до фольклору казки, пісні, народного гумору позначилася на його творах для дітей
Уже перші вірші С. Я. Маршака для дітей, написані на початку 20-х років, мали новаторський характер, виводили дитячу поезію за межі звичайних для неї тем, уявлень і образів. Героєм його віршів стає праця. Ця тема на той час ще рідко висвітлювалася в дитячій поезії.
С. Я. Маршак пише і веселі, гумористичні вірші, що задовольняють природну потребу дитини у сміху, забавах, грі. Він розповідає дітям смішну пригоду з дамою, якій, замість зданого у багаж маленького песика, що стік, видають зовсім іншого великого пса, і химерну історію про неуважного дивака, що потрапляє у комічні ситуації, і казку про дурненьке мишеня, якому з численних няньок сподобалася тільки кішка, яка солодко співала.» іколи в цих забавних історіях заховані мораль, засудження вередливості, добродушна насмішка над неуважною людиною. Та основна їх цінність у тому, що вони викликають у дитини веселу посмішку, створюють хороший настрій, прищеплюють життєрадісне світосприймання. С. Я. Маршак вміло використовує комічні ситуації, яскраві гумористичні характеристики, смішну словесну гру, властиві для народних пісень і казок повтори.
Запам'ятовуючи смішні характеристики різних няньок з «Казки про дурне мишенятко» , з задоволенням вимовляючи дотепні рядки з вірша «Багаж», граючись словами, діти вчаться говорити чітко і ясно, переживають радість пізнання змісту слів, засвоюють музику рідної мови.
Маршак цінує дотепний жарт, свіже, гостре слово. Кращі його вірші забарвлені гумором, що набуває найрізноманітніших відтінків. Інколи це просто весела гра слів або добродушна посмішка. Гумор стає колючим, коли поет висміює недоліки дітей, як-от у віршах "Кіт і ледарі", "Майстер-ломайстер". А у вірші "Містер-Твістер" (1933) сміх стає разючою зброєю у боротьбі з ворожою ідеологією.
У цьому вірші Маршак створює гостро сатиричний портрет мільйонера, зараженого злою ненавистю до людей іншої раси. Засобом сатиричного зараження тут стає і ритміка, вдало знайдені деталі. Короткі, уривчасті рядки, що описують комічну процесію на чолі з містером Твістером, звучать насмішкувато, глузливо. Чудово переданий жах містера Твістера, який побачив на сходинках готелю негра. Постать негра, відбиваючись у численних дзеркалах, сприймається ним, як грізна армія чорношкірих. Твістер не знайшов для себе місця в жодному з радянських готелів. Змучений, стомлений, він засинає у вестибюлі, та сон не приносить йому відпочинку і заспокоєння. Йому сниться, що і в Америці немає для нього місця: швейцар закриває перед ним двері навіть його власного особняка. Так Маршак висловлює своє ставлення до расистів. Не повинно бути місця на землі містерам Твістерам, не повинно бути місця носіям ганебних расистських теорій. Сатиричний вірш Маршака пройнятий ідеями інтернаціональної дружби.
Поезія С. Я. Маршака, тісно зв'язана з кращими традиціями класичної літератури та досягненнями усної народної творчості, насичена ідеями і почуттями сучасності. Творче зростання Маршака - поета відзначається все більш глибоким проникненням у закономірності нашого часу, все більш пов ним відтворенням образу радянської людини Лірична «Різнобарвна книга», кожна сторінка якої має свій колір і свій ритм. Перша вабить теплим літом , з квітами, метеликами, з зеленим лугом, на якому так приємно відпочити. Друга кличе у морську глибінь, з водоростями, з рибами. Біла сторінка радує білизною снігу, а червона струмує шовком знамен над святковою Москвою.
Поет досягає дивної відчутності, конкретності зображення, насичує вірші образами і ритмами, розрахованими на дитяче сприймання. Він точно знає, що на зеленій сторінці дитину зацікавлять коники, схожі на кольорові літаки, і метелики, які то золоті книжечки закривають, то відкривають і знову летять». А на білій дитині захочеться прочитати сліди ка снігу, схожі на акуратні рядки в чистому новенькому зошиті дбайливого учня. Червона сторінка створює святковий настрій не тільки радісними, яскравими фарбами, а й веселим, чітким ритмом Протягом свого творчого життя С. Я. Маршак написав для декілька віршованих «Азбук».
Остання з них з'явилася V 1952 р. Це «Весела подорож від А до Я». Тонке відчуття її музикальності рідної мови, вміння віртуозно воло діти словом дали поетові змогу оживити букви російського алфавіту, надати кожній з них своєрідної емоційної забарвленості. Вдало знайдені образи, що передають графічне зображення букв: «два стовпи навкоси», з'єднані пояском, це буква «А»; буква «Б» «стоїть з простягнутою рукою, зігнувши бубликом ногу» ; буква «Г» подібна кочерзі, а «З» схожа на вухо.
Інколи графічна характеристика букви поєднується із звуковою. Так, буква «Ж» «широка і схожа на жука», до того ж вона і звучить так, наче передає дзижчання жука: «ж-ж-ж-ж!»
Поет, який вмів цінувати слово, закликає і дітей прислухатись до звучання рідної мови, відчути «смак» слів, їх емоційну насиченість. Своїми віршами він переконливо доводить, що букви можуть бути то «смачними», приємними, лагідними, то колючими. Дуже привабливою є буква «а», з якої починаються такі «смачні» слова, як «антонівка», «апельсин», «абрикос», «ананас», «айва». А буква «з», яку можна знайти «в землі, в алмазі, в бірюзі, в зорі, в зимі, в морозі», насичує вірші радісним дзвоном.
Та Маршак знайомить дітей не тільки з алфавітом, він створює картину багатогранного життя нашого народу. Подорож по алфавіту від однієї букви до другої це в той же час мандрівка по країні. Під час цієї подорожі діти побували на заводах і в колгоспах, у піонерських таборах і на стадіонах, в зоопарку і в метро. Вони побачили, як робітники автомобільного заводу збирають вантажну машину і як у друкарні роблять книгу, стежили за вмілою працею гончаря і милувалися новими будинками. Перед їх зором постали і творча праця народу, і його повсякденне життя, і його величні плани.
Таким чином, "Весела подорож від А до Я» це книга, яка прищеплює смак до краси рідної мови і любов до рідної країни.
С. Я. Маршак зробив внесок і в драматургію для дітей, збагатив її чудовими казками п'єсами « Кицин дім». - «Теремок». «Дванадцять місяців» та ін.
Вільно використовуючи теми, образи, мотиви народних казок, поет завжди зберігає ідейне звучання їх, моральні оцінки Казки Маршака дотепно викривають самозакоханість, міщанську обмеженість, егоїзм, лінощі, душевну черствість.
Улюблені герої Маршака чесні і працьовиті, розумні і добрі, вони стійко виносять незгоди, не відступають перед труднощами. Переосмислюючи народні казки, Маршак загострює їх соціальну спрямованість. Так, у п'єсі-казці «Дванадцять місяців» є традиційна для багатьох народних казок сюжетна лінія взаємини між мачухою та її рідною донькою, з одного боку, і падчеркою з другого. Так, як і в народних казках, працьовита і щира падчерка наприкінці казки нагороджується, одержує розкішні подарунки від Січня-місяця. а жорстока мачуха та її лінива донька покарані вони перетворюються на злих собак. Проте С, Я. Маршак збагачує сюжет казки, вводить нові мотиви і образи. У нього нерідній доньці протиставлена не тільки рідна, а ще й маленька королева та її придворні, які змальовані в сатиричному плані. Конфлікт між неробством і працьовитістю набуває
Микола Олексійович Некрасов (1821 - 1877) Син багатого поміщика, Некрасов вважав за краще самостійно заробляти на хліб, аніж жити за рахунок рабської праці селян. Уявлення про життя склалися у поета в ті ранні його роки, коли він зіткнувся з суворими сторонами російської дійсності, на собі відчувши їх тяготи. В духовному розвитку Некрасова вирішальну роль відіграло прощение з Бєлінським, першим вгадав його справжнє покликання. Некрасов надавав великого зна чення вихованню дітей у дусі гуманістичних ідеалів і служінняня народу. З 1864 по 1873 рік він написав сім віршів для дітей, які припускав видати окремою книгою. У 1870 році з'явилося саме, мабуть, відоме дитяче вірш Некрасова «Дідусь Мазай і зайці» (1870).
Діти, я вам розповім про Мазая.Каждое літо додому приїжджаючи, Я по тижню гостюю у него.Нравітся мені деревенька його ...<.,> Вся вона тоне в зелених садах; Будиночки в ній на високих стовпах... Прекрасні картини природи, що виникають в неквапливому оповіданні Мазая, що увібрали в себе спостереження самого поета - пристрасного мисливця: Увечері вівчарик ніжно співає. Немов як в бочку порожню одуд гупає; сич розлітається до ночі, Ріжки гочени, мальовані очі. В «Дідусь Мазай ...» - досить великому вірші, здатному втомити дитини, - відбувається за стояти переключення уваги: то виникне якийсь Кузя. «Сломавший у рушниці курок», і тому він «сірників тягає з собою коробок», то ще один «звіролов» - став він так «зябок руками», що носить з собою на полювання «горшик з вуглинами». І композиційно-ритмічне побудова вірша так само припускає дати можливість дитині перепочити, може бути, навіть засміятися, коли він почує, як дідусь Мазай описує в стилі народної примовки кінець заячого подорож ствия в його човні:
Некрасов надавав особливе значення дидактизму в дитячій книзі. 1 чому б ні були присвячені його вірші для дітей – дидактичність в них незмінно сусідить із поетичністю. Автор вважав, що таким чином зупиняється увагу маленького читача на тій чи іншій моральної ідеї, яка сама по собі йому ще недоступна. Характерні в цьому відношенні стіхотворенію «Солов'ї» (1870) і «Бджоли» (1867
Дидактичний елемент є, і в «Дідусь Мазай ...». Є він і в веселому стіхотворении «Генерал Топтигін», і в страшному вірші «Залозная дорога», і в останньому за часом написання оптимістичний ном вірші дитячого циклу «Напередодні Світлого празд ника».
У «Генерала Топтигін» (1867) дидактизм набуває політи чний колорит, поет вживає тут навіть сатиричні фарби для, здавалося б, просто смішний історії: від підпилих кучера і поводиря покотив на трійці ведмідь, залишений ними «на годинку» біля дверей кабачка.
У вірші «Залізниця» (1864) Некрасов, згідно своїм демократичним переконанням, показує дітям і трагі чний сторону життя. Померлі від нелюдських умов праці будівельники залізниці воскресають, щоб повідати генерапь ському синові Вані, як вони Надривалися під спекою і холодом, 3 вічно зігнутою спиною, Жили в землянках, боролися з голодом. Мерзли і мокли, хворіли цингу.
«Чудо картина» народного єднання, згуртування навколо Сим вола Віри постає у вірші «Напередодні Світлого празд ника» (1873). Люди, що йдуть з пучками палаючої соломи до церкви на закличний дзвін, їх просвітлення особи - все це породжує думку про те. що є ще щось вище, що може об'єднати більше, ніж «звичка до праці благородна»:
У віршах Некрасова, які він не призначав спеціально маленьким читачам, теж зустрічаються образи дітей - в дітях він бачив надію на краще майбутнє, але їх доля часто тривожила і засмучувала поета. Глибока віра в геній народу, в великі душевні можливості його - у вірші «Школяр» (1856):
У некрасовские часи праця дітей нещадно експлуатувався зароджуваним капіталізмом, і протест поета мав конкурують ний сенс. Діти, позбавлені дитинства, змучені непосильною фабричним працею, - показуючи їх, Некрасов сподівається на душевний відгук читачів-співгромадян:
У поемі «Селянські діти» (1861) світла атмосфера крестьянского дитинства спочатку протиставляється життя «балованних діток», не відають тих простих радощів, що доступні селянському дитині. Зустрінутий поетом в лісі «в студену зимову пору» шестирічний візник не викликає, як змучені фабричні діти, млосного відчуття. Але, розмірковуючи про долю Ванюши, Некрасов вважає себе обязанним обернути і «інший стороною медаль»: Лев Миколайович Толстой
(18281910)
Л. М. Толстой ввійшов у літературу як «палкий протестант, пристрасний викривач, великии критик».Письменник прожив довге і яскраве життя: він був сучасником О, С. Пушкіна і О. М. Горького, свідком скасування кріпацтва, бачив першу російську революцію і лише трохи це дожив до Великої Жовтневої соціалістичної революції. Творчість Л. Толстого це художній літопис життя. О. М. Горький писав, що, «не знаючи Толстого, не можна вважати себе знаючим свою країну, не можна вважати себе культурною людиною».
Л. Толстой - чудовий реаліст, він створив високохудожні твори, які зайняли одне з перших місць в усій світовій літературі. Проте твори його сповнені суперечностей. У них,як говорив В. І. Ленін, «відбилися і сила і слабість, і могутність і обмеженість...селянського масового руху» .
Великий письменник, палко протестуючи проти держави, поліцейсько-казенної церкви, проти капіталізму, виразив тим самим ненависть російського народу до пригноблювачів.
Зриваючи маски, викриваючи лицемірство всіх і всяких порядків: державних,громадських, економічних, церковних, Толстой заперечував політику, революційну боротьбу, пропагував непротивлення злу насильством, нову, більш витончену релігію.
Суперечності властиві і педагогічним поглядам Л. Толстого і деяким його творам для дітей («Від чого зло на світі»,«Бог правду бачить, та не скоро скаже»,«Індієць і англієць» та ін.).
Велику увагу письменник приділяв дітям. Відомо, що майже півстоліття ( з деякими перервами) Л. М. Толстой займався педагогічною діяльністю. У 1849 р. в Ясній Поляні та ще в двадцять одному навколишньому селі він відкрив школи для дітей. У 1862 р. Толстой видавав журнал «Ясная Поляна», в якому друкувалися педагогічні статті, висвітлювався досвід яснополянської школи і вміщувалися твори для дитячого читання. Відомо, що до участі в
· журналі письменник залучав Марка Вовчка. У додатку до журналу «Ясная Поляна» вийшло 12 книжок оповідань для дітей.
Л. Толстой мріяв відкрити «Університет в лаптях», який готував би вчителів для сільських шкіл.
Великого значення письменник надавав дитячій книзі. Гострій критиці піддавав він існуючу дитячу літературу, вважав її антихудожньою, примітивною за змістом, абстрактно дидактичною.
Л. Толстой вивчав, як дитина сприймає книжку, як книжка впливає на неї. Він спочатку читав з дітьми фольклорні твори, потім маленькі оповідання, які сам писав. Взагалі, перш ніж видати твір для дітей, Л. Толстой перевіряв, як сприймають вони його. На прохання письменника діти переказували твір і доповнювали.
Толстой, звертаючись до літераторів, говорив, що дітям не слід придумувати якихось особливих тем: дитину цікавить все. Головне, щоб у творі був реалістичний показ життя, щирість почуттів автора.
Великого значення надавав письменник не тільки змістові дитячих творів, а й їх формі. Він працював над кожним словом своїх оповідЛіь, прагнучи домогтися простоти, виразності і краси його. У листі до О. А. Толстой письменник відзначає, що робота «над мовою дитячих творів жахлива. Треба, щоб усе було красиво, коротко, просто і, головне, ясно» А. Толстой згадував, що для дітей він написав у 20 разів більше, ніж видав, що кожне оповідання перероблялося по 10 разів і кожне з них коштувала йому більше праці, ніж будь-яке місце з усіх його писань.
Письменник створив для дітей високохудожні твори, в яких не тільки подав цікавий для них пізнавальний матеріал, а й виховував у своїх читачів художній смак, високі моральні якості. Хоч у жодному з його творів і немає «морального хвостика», але в кожному з них є розумна мораль. А. Толстой вважав, що дітям потрібні не моральні повчання, а твори глибокого змісту художні і повчальні.
Сам письменник створив для дітей «Азбуку» і чотири «Російські книги для читання». «Азбука», над якою він працював 14 років, вийшла в світ у 1872 р. А. Толстой вважав, що по ній будуть вчитися два покоління усіх російських дітей від царських до мужицьких і що перші поетичні враження дістануть з неї.
Письменник говорив, що тепер він, написавши «Азбуку», може спокійно вмерти.
У 1875 р. Толстой видає «Нову азбуку», по якій і вчилися діти Росії. Вона витримала 28 видань, останнє видання її було у 1910 р. 100 000 екземплярів (нечуваний для того часу тираж!).
Великий і різноманітний матеріал використав письменник для своєї «Азбуки»: твори з російського та зарубіжного фольклору, вітчизняної та світової літератури, матеріали з історії, природознавства, астрономії, фізики.
Поряд з художніми творами різних жанрів (байка, казка, оповідання, повість) А. Толстой пише для дітей і наукові нариси: «Як ходять дерева», «Від чого буває вітер», «Тепло», «Магніт», «Гази», «Кристали», «Куди дівається вода з моря».
Письменник враховує вікові особливості дітей, їхній розвиток. Перша книга починається з коротеньких (в декілька рядків) оповідань. Але найменше з них дає дітям практичні поради, корисні знання, вчить, як треба поводити себе.
Наприклад: Не рубай цю липу. Ця липа ще мала на лико. Або: Рубай липу на лико, іву на дуги, а дуби на сани: Не бери рака за шию, а бери за ноги.
_В «Азбуці» і книгах для читання А. Толстой широко використовує усну народну творчість приказки, прислів'я, загадки. Наприклад: Кінець ділу вінець; Злидні й по неділях постяться; Куди голка, туди й нитка; Сказане слово срібне, а несказане золоте; Один ллє, другий п'є, а третій росте (дощ, земля, трава).
У 1862 р. письменник у статті «Кому у кого вчитися пи^сати, селянським дітям у нас чи нам у селянських дітей?»Він писав про своє захоплення усною народною творчістю і про мрію створити повісті, картини за приказками.
У книгах для дітей він вміщував оповідання, написані за приказками («Два рази не вмирати, а раз не минати», «Знає кішка, чиє м'ясо з'їла» та ін.). А. Толстой обробляв для дітей російські народні казки, казки Ш. Перро («Червона Шапочка»), братів Грімм («Коза й семеро козенят»), Г.-К. Андерсена («Нове вбрання короля») тощо. Закінчувалась кожна книга для читання билиною («Святогор-богатир», «Вольга-богатир», «Микулушка- Селянинович»), над обробкою яких письменник працював дуже багато. Відомі, наприклад, десять початків билини «Вольга-богатир». Л. Толстого захоплювала сила, спритність, мужність, винахідливість богатирів.
Така велика увага письменника до усної народної творчості не випадкова: А. Толстого вражала народна мудрість. Він писав, що «ми (письменники. В. С.) всі вчимося у
мрроду».
Для дітей А. Толстой обробляв також багато байок Езопа і Крилова. Він дуже любив Езопа, переклав з грецької мови і творчо обробив 46 його байок. Проте байки А. Толстого відрізняються від байок Езопа. Так, у кінці кожної байки Езопа є мораль, а А. Толстой дає змогу дітям самим зробити висновок. Такі, наприклад, байки «Мурашка і голубка», «Лисиця і виноград» га ін.
Для «Азбуки» письменник створив багато оповідань, теми й образи яких близькі дітям. Він змальовував у них селянський побут, горе й радощі селян і їх дітей, засуджував лінь, заздрість, жадібність, зрадництво і розповідав про розум, кмітливість, гуманізм простих людей.
Велику увагу А. Толстой приділяв і змалюванню дитячих образів. Він добре знав внутрішній світ дитини і розкривав його також у своїх великих творах: «Дитинство», «Анна Кареніна», «Війна і мир». В оповіданнях, що ввійшли до «Азбуки» («Дівчинка і гриби», «Пожар», «Кицька», «Пилипок» та ін.), А. Толстой змальовує сміливих, винахідливих, допитливих, добрих селянських дітей. Особливо яскравий образ Діни, дівчинки з добрим серцем і очицями, що блищать, як зіроньки (повість «Кавказький бранець»).
В оповіданнях, вміщених в «Азбуці», Толстой поступово ускладнює зміст, мову, стиль. Так, перші оповідання невеличкі, складаються з декількох рядків, зміст їх простий. Ізних діти дізнаються, наприклад, про бабусю, що доглядала онуку,, і про те. як «онука пекла, шила, пряла і ткала на бабусю», коли та стала старою і не могла працювати.
Більш складний за змістом твір «Дівчинка і гриби». У ньому напружено розвивається дія, він захоплює малого читача яскравістю сюжету і простотою розповіді.
Ще більше за розміром і складніше за змістом оповідання «О р е л». Як і в попередніх, у ньому письменник дуже економно, майже не використовуючи епітетів, порівнянь, змальовує зворушливі картини, наприклад:
Орел стомився і не міг летіти знову до моря; він спустився в гніздо, прикрив орлят крилами, пестив їх, оправляв їм пір'ячко і начебто просив їх, щоб вони почекали трошечки. Та чим більше він їх пестив, тим голосніше вони пищали...
Тоді орел раптом сам голосно закричав, розпростер крила і важко полетів до моря...
Читач уявляє знесиленого орла, в якого селяни відняли рибу, і його голодних орлят.
Дієслова, яких так багато вживає письменник, роблять розповідь динамічною, допомагають краще уявити страждання птаха.
Ускладнюючи зміст творів, А. Толстой урізноманітнював і художні засоби. Так, в оповіданні «Черемх а», вміщеному у четвертій книзі для читання, письменник
зворушливо розповідає про те, як дерево прощається з життям. Тут письменник використовує метафори, порівняння й епітети:
Ми хитнули: дерево затремтіло листям, і на нас закапало з нього росою, і посипались білі, запашні пелюстки квіток.
У той же час, немов скрикнуло щось, хруснуло в середині дерева; ми налягли, і нібито заплакало, затріщало в середині, і дерево повалилось .
Якщо в перших оповіданнях А. Толстой не використовував навіть епітетів, бо вважав, що вони утруднюють сприймання матеріалу дітьми, мислення яких конкретне, то у творах «Черемха», «Кавказький бранець», розрахованих на більш підготовленого читача, художня палітра письменника дуже багата.
С. Я. Маршак, високо оцінюючи повість «Кавказький бранець», писав: «Навряд чи можна знайти в усій світовій літературі більш досконалий зразок маленької повісті для дітей. У «Кавказькому бранці» ми знаходимо рідкісне поєднання романтичного сюжету з глибокою, справді толстовського правдивістю й точністю у змалюванні обстановки і дійових осіб. «Кавказький бранець» показав усьому світові, якою змістовною може бути дитяча повість, надрукована крупним шрифтом на двох десятках сторінок. У ній є пригоди, так привабливі для юного читача, але є й більші почуття, які залишають слід на все життя»
Толстой є одним із засновників російської анімалістики. З його творів: «Як вовки вчать своїх дітей», «Лев і собачка», «Черепаха», «Булька», «Мільтон і Булька» (сім оповідань про собак) та іншихдіти одержують багато цікавих відомостей про життя тварин. Так, з твору «Черепаха» дізнаються про будову її тіла, про те, де живе черепаха, як виводить дітей, яку має вагу та ін. Дуже проста, виразна мова твору:
Одна черепаха за весну кладе сотні яєць. Шкаралупа черепахи це її ребра. Тільки у людей та інших тварин ребра бувають кожне окремо, а в черепахи ребра зрослися в шкаралупу. Головне ж те, що у всіх тва-рин ребра бувають всередині, під м'ясом, а в черепахи ребра зверху, а м'ясо під ними.
А. Толстой знайомив дітей з життям і побутом різних народів («Ескімоси», «Як у місті Парижі полагодили дім»), писав оповідання на історичні теми («Як гуси Рим врятували», «Заснування Рима» та ін.).
У книгах для читання є цікаві описи, міркування, наприклад: «Яка буває роса на траві», «Від чого буває вітер?», «Від чого потіють вікна і буває роса?», «Тепло». Діти дістають з цих творів багато цікавого й корисного для себе. Часто письменник у творі
ставить запитання і дає на нього відповідь. Наприклад, у міркуванні «Куди дівається вода з моря» він пише:
Вода з моря піднімається туманом; туман піднімається вище, і з туману робляться хмари. Хмари гонить вітром і розносить по землі. Із хмар вода падає на землю...
А. Толстой давав дітям цікаві відомості з географії, зоології, історії, астрономії, з фізики, спираючись на праці вчених (Джоуля, Фарадея, Деві та ін.), знайомив їх з новими відкриттями, з життям рослин (як доглядати, вирощувати фруктовий сад, як боротися з шкідниками і т. д.).
Письменник вважав, що науку слід передавати по-науковому, а не як казку, розкривати весь хід думки під час дослідження будь-якого предмета. Його міркування це проста, жива бесіда з дітьми:
Чому, запитує, наприклад, Л. Толстой у творі «Тепло», на чугунці кладуть рейки так, щоб кінці не сходились з кінцями?
Тому, що взимку залізо від холоду стискається, а влітку від спеки розтягується. Якби взимку щільно зімкнути кінці рейок з кінцяліи, вони б улітку розтягнулися, уперлися б одна в одну і піднялися б.
Від спеки все розширюється, від холоду все стискається.
Отже, твори Л. М. Толстого для дітей навчали їх рідної мови, розвивали в них художній смак, давали практичну освіту, знайомили з різними галузями знань, з життям природи, а також сприяли моральному вихованню.
Відомий дослідник дитячої літератури А. П. Бабушкіна писала, що книги для читання А. М. Толстого були своєрідною енциклопедією народної мудрості.
Високу оцінку дитячим творам письменника давала Н. К. Крупська. Оповідання ці, не менш ніж всі інші його твори, повинні увійти в скарбницю нашого слова.
Оповідання А. М. Толстого в наш час стали улюбленими творами наших дітей, вони перекладені на 71 мову Лев Миколайович Толстой (1828-1910)
Важливою справою служіння народу були його педагогічна діяльність у Ясній Галявині й створення навчальних книг для народних шкіл Росії. «Абетка» і «Нова абетка» із чотирма «Російськими книгами для читання», написані в 70-і роки, ставляться до тієї частини літературної спадщини Л. Н. Толстого, що, «не відійшло в минуле. Заперечуючи теоретично потребу широкої виховної програми для народу, він у той же час самозабутньо здійснював її в Яснополянской школі. Л. Толстой прагнув визначити, які книги любить і читає народ. Всі симпатії письменника належать народу, він вивчає запити читачі в-селян, намічає шляхи створення літератури для народного й дитячого читання. Л. Толстой спостерігав дивну талановитість селянських хлопців. Він писав про це: «Мені й страшно, і радісно було, як шукачеві скарбу, який би побачив кольори папороті: радісно мені було тому, що раптом, зовсім зненацька, відкрився мені той філософський камінь, якого я марне шукав два роки мистецтво вчити вираженню думок...».
«Оповідання, байки, написані в книжках, є просіяне з в 20 разів більшої кількості приготовлених оповідань, і кожний з них був переробляй по 10 разів і коштував мені більшої праці, чим яке б не було місце із всіх моїх писань»,- писав він про роботу над книгою В «Абетці» відбився багаторічний досвід роботи Толстого в Яснополянской школі й напружена творча праця письменника. Л. Н. Толстой у період роботи над «Абеткою» вивчав арабську, давньогрецьку й індійську літературу, відбираючи кращі добутки, які можна було використати для переказу дітям. Він уводив в «Абетку» найрізноманітніший матеріал з усної народної творчості: кращі з казок, байок, билин, прислів'їв, приказок. Не були залишені письменником без уваги добутку й сучасні йому навчальні книги. Л. Н. Толстой виступав у своїх добутках для дітей як захисник загальнонародної літератури, адресованої насамперед селянським дітям. У його творчості й поглядах на дитячу літературу відчувається вплив революційної демократії. Позначилися, звичайно, у деяких оповіданнях «Абетки» і протиріччя його світогляду. Ідея непротивлення злу насильством відбилася, наприклад, в оповіданні «Бог правду бачить, так не швидко скаже». «Абетка» Л. Толстого настільки відрізнялася від всіх навчальних книг манерою викладу, що відразу ж викликала спори. Деякі педагоги поставилися до неї вороже й дорікали Толстого за простоту й образність мови. Інші коливалися в оцінках і мовчачи очікували думки більшості. Треті схвалили, відразу відчувши новаторську талановитість «Абетки». Вирішальної в долі цієї «Абетки» виявилося реакційне відношення міністерства народної освіта - «Абетка» не була рекомендована для шкіл. Письменник був украй засмучений тим, що «Абетку» не зрозуміли, але не впав духом і узявся за переробку книги
В 1875 році з'являється друге видання «Абетки» за назвою «Нова абетка». Трохи пізніше були видані чотири томи «Російських книг для читання».
В «Новій абетці» Толстої сюжетно обробляє народні прислів'я, оформляючи їх як оповідання-мініатюри або байки. Наприклад, на основі приказки «Собака на сіні лежить, сама не їсть і іншим не дає» написана байка «Бик, собака й сіно». Для «Нової абетки» і «Російських книг для читання» Толстого характерне різноманіття жанрів: оповідання, нариси, байки, казки. У період переробки «Абетки» було написано більше 100 нових казок і оповідань, наприклад: «Три ведмеді», «Кісточка», «Кошеня», «Ноша», «Филипок», «їжак і заєць». Нове видання було схвалено критикою й рекомендовано для народних шкіл як підручник і книга для читання.
«Нова абетка» вирішувала важливі педагогічні завдання: вона навчала рідної мови, розвивала художній смак, знайомила з побутом людей, життям природи; допомагала моральному вихованню. Більшість оповідань, повістей, казок, байок для «Нової абетки» Лев Толстой створювала сам. У деякі розділи були включені перероблені добутки різних жанрів народної творчості або російських і закордонних письменників
Навчальні книги Толстого відрізняються добре підібраним матеріалом для читання. Діти відразу ж прилучаються до багатств усної народної творчості
Прислів'я, приказки, казки, билини становлять значну частину навчальних книг Толстого: «Сказане слово срібне, а не сказане - золоте», «Крапля мала а по краплі море». «Скручений, зв'язаний, по хаті танцює». (Віник.) «Кінець справі вінець». «Дурному птахові свій будинок не милий». «Один ллє. іншої п'є, третій росте». (Дощ, земля, трава.) В оповіданнях для найпершого читання, що складаються з одного речення, так ються корисні відомості пізнавального характеру або ради як поводитися: «Небо вище, море нижче»,«Суши сіно на будинку» «Люби Ваня Машу». У кожному оповіданні й казці Толстої ставить конкретні завдання виховання, утворення й навчання
Мораль байок Толстого доступна дітям, дія розгортається драматично, гостро. Гак, у байці «Осел і кінь» небажання коня допомогти ослові обертається проти її ж. Осів не витримав важкої ноші й упав мертвим, а коня довелося везти й поклажу, і ослину шкіру: «Не хотіла я трошки йому підсобити, тепер от усе тягну, так ще й шкіру».
Байки Л. Толстого виховують працьовитість, чесність, сміливість, доброту («Мураха й голубка», «Батько й сини», «Брехун», «Два товариші». «Старий дід і онученя»). Доброта й самовідданість голубки, що врятувала мурахи, викликають відповідне прагнення допомогти, і, коли вона потрапила в мережу, мураха рятує її: «Мураха підповзла до мисливця й вкусила його за ногу; мисливець охнув і упустив мережу». У байці «Батько й сини» батько показав наочно неслухняним синам, що потрібно жити в згоді, наказавши зламати віник. Виявилося, що цілком його зламати неможливо, а по прутику - дуже легко: «Так-те й ви: якщо в згоді жиги будете, ніхто вас не здолає, а якщо будете сваритися так всі нарізно - вас усякий легко погубить».
У байці «Брехун» висміюються легкодумство й дурість хлопця-пастуха, що обманював мужиків, кричачи: «Допоможіть, вовк!» Коли ж справді прийшло лихо, лементу хлопчика не повірили, і вся череда була перерізана вовком
Письменник домагається, щоб мораль у його байках була не відверненої, а живий і конкретної. Так, у байці «Два товариші» її вимовляє той, котрий був залишений своїм іншому. У відповідь на питання, про що ведмідь говорило йому, він сказав: «А він сказав мені, що погані люди ті, які в небезпеці від товаришів тікають». Байки Толстого описують реальні умови життя в селянській сім'ї, змушують задуматися над відношенням до старим і безпомічним. У байці «Старий дід і онученя» маленький Миша дає гарний урок своїм батькам, які залишали без догляду й турботи старого діда: «Це я, панотець, балію роблю. Коли ви з матінкою старі будете, щоб вас із цієї балії годувати». Байки Толстого виховують гуманні почуття, створюючи живі, різноманітні характери, показуючи складне й суперечливе життя села. Глибокий зміст, художність викладу, чітко виражена педагогічна спрямованість - характерні риси байок Л. Н. Толстого для дітей
Правда, у деяких байках відбилися прогиріччя його світог ляду («Від чого зло на світі», «Зайці й жаби»). Основна думка їх - заклик до терпіння, лагідності, моральному самовдосконаленню й самопожертві. Але подібних байок небагато, і не вони визначають основний напрямок у розвитку цього жанру Л. Толстим.
Л. Толстой включав у навчальні книги й інші закордонні казки, максимально наближаючи їх до російської дійсності, російським характерам. Для цього він уводив нові побутові деталі, наближав мову до народнопоэтическому. Так, наприклад, казка «Хлопчик з пальчик» у перекладанні письменника нагадує не стільки відому казку Перро, скільки росіянку народну «Хлопчик з пальчик і людожер». У казці Толстого присутні конкретні прикмети побуту бідної селянської сім'ї: «В однієї бідної людини було семеро дітей - малий мала менше». Реалістичні деталі переплітаються з фантастичною гіперболою- «самий менший був так малий, що, коли він народився, він був не більше пальця». Петро Павлович Єршов народився в 1815 році 22 лютого, у сибірському селі Безрукова, Топольський губернії. Батько його часто переїжджав з обов'язку служби. П. П. Єршов запам'ятав на все життя довгі зимові вечори на Ямський станціях і казки, які йому розповідали люди. У 1824 році Єршова разом з братом Миколою віддали в гімназію. Навчався Єршов добре, випереджаючи брата. Щось наспівуючи і придумуючи різні небилиці, щоб нудні уроки були цікавішими, він закінчив гімназію. Після гімназії він поїхав до Петербурга і вступив на філосовско-юридичний факультет Петербурзького університету. Одного разу на курс прийшов Петро Олексійович Плетньов, який викладав російську словесність і замість лекції прочитав казку.
Першу казку П. П. Єршова "Коник- Горбоконик". У тому ж році казку надрукували в журналі "Бібліотека для читання". Це було не єдиний твір Єршова. У 1834 році до друку була схвачена перша частина "Сибірського козака", а потім і друга частина "старовини були". Так само в 1834 році Єршов закінчив університет. До цього часу він залишився сам із мамою, так як брат і батько померли. Разом з мамою Єршов повернувся до рідного Тобольськ, де став викладати. Але свою літературну діяльність він не закинув. У 1835 році Єршов створив п'єсу "Суворов і станційний доглядач". Єршов не залишав літературну діяльність, він багато писав, оповідання, вірші, але всі ці твори не мали такого успіху як усіма улюблений і рідний "Коник-Горбоконик". Всю решту життя, після Петербурга, Єршов прожив у Тобольську де був спочатку викладачем, потім інспектором, а потім директором, в 1857 році, у тій самій гімназії, в якій він вчився сам.
Перше видання "Конька-Горбунка" не з'явилося на світ в повному своєму написанні, частина твору була вирізана цензурою, але після виходу другого видання твір випускалося вже без цензури. Після виходу четвертого видання Єршов написав: "Коник мій знову помчав по всьому російському царству, щасливого йому шляху." "Коник-Горбоконик" видавався не тільки на батьківщині, але і за кордоном. Прагнучи зберегти літературну і народну казку Єршов відтворює в своєму творі манеру фольклорного жанру. Він часта звертається до читача: І як народний оповідач перериває виклад, пояснюючи щось або незрозуміле слухачеві:
У казці Єршова використовується багато приказкою, примовок, прислів'їв, приказок: Велику роль у казці грає епіграфи. Які розкривають сюжетну лінію читачеві. "Починає казка позначатися". Перший епіграф-це своєрідна прелюдія до надалі казковим подіям. Автор каже, інтригує читача. «Скоро казка мовиться, а не швидко діло робиться». Другим епіграфом автор говорить читачеві, що головному герою ще багато належить подолати. Він ніби обумовлює труднощі, які доведеться подолати герою. Якраз перед цим епіграфом П. П. Єршов перераховує все що станеться з головним героєм: «Доселева Макар городи копав, а нині Макар у воєводи потрапив." Цим епіграфом нам П.П. Єршов говорить про те що головний герой як і народній казці, буде переможцем. Про перемогу добра над злом. Так само через відносини Івана до братів і до Царя ми можемо судити про них. П. П. Єршов зображує їх з іронією, з гумором, але якщо Івана він зображує з добрим гумором, то братів Івана і Царя з придворними він зображує з сарказмом: Брати падають, спотикаються. П. П. Єршов зображує їх жадібними, підлими, боязкими і для порівняння ставить Івана який не бреше, а складає, він чесний. Дуже добре проявляється ставлення до Царя і його придворним коли П. П. Єршов описує порядки і взаємини в морському царстві яке є дзеркальним відображенням світу земного. їм навіть для виконання указу потрібно багато «риб». Іван у П. П. Єршова не поважає Царя, так як Цар примхливий, боягузливий і навіжений, він нагадує розбещеного дитини, а не мудрого дорослої людини. Івана хоча й називають дурнем, але він з самого початку казки зайнятий справою, він єдиний не спить в дозорі і ловить злодія. Він чистить, миє і доглядає за кіньми. Він не женеться за грошима, славою чи владою. Йому доставляє радість звичайні життєві справи. Цар же навпаки зображений смішним і не приємним над ним сміється не тільки Іван, але і Місяць Месяцовіч. Єршов використовує фольклорні мотиви у своїй казці, вона зібрана з декількох казках тут є і друг головного героя. Коник допомагає Івану в усьому і не кидає його в біді. Як і в російських народних казках головний герої переживає втілення і стає чоловіком прекрасної Царівни і сам ставати Царем. Головні «лиходії« повалені і покарані. Хоча прочитання цієї казки для сучасного читача викликає певні складності (багато слів вже вийшли з ужитку і сенсу цих слів багато людей не знають), але загальний сенс казки га її гумор залишається як і раніше зрозумілий. Це великий твір про яке Пушкін A.C. сказав після прочитання: «Тепер цей рід творів можна мені і залишити». Це великий твір зробило П. П. Єршова знаменитим коли він був студентом і забутим в кінці життя. Коли в 1869 р. П. П. Єршов помер багато газет написали що помер автор знаменитої казки «Коник-Горбоконик» деякі люди того часу були дуже здивовані відь вони наївно вважали що казка «Коник-Горбоконик» народна казка. Інші ж думали, що автор цієї казки вже давно помер. Але не дивлячись на це вона як і раніше радує читача і вражає своїм гумором. К. Д. Ушинський створив книжки для читання: «Дитячий світ»(1861 р.) і «Рідне слово»( 1864р.).
Майстерно написана книжка «Рідне слово», її педагогічна цінність полягає не тільки в різноманітному та ретельному матеріалі, відібраному для дитячого читання, айв умілому розподілі його за ступенем складності. Окрім фольклору, в книжці наведені вірші таких поетів, як Пушкін, Некрасов, Фет та ін. Тут знайшли своє місце різні за тематикою оповідання, написані К.Д. Ушинським. У цих оповіданнях автор у доступній формі показує дітям процес праці («Як сорочка в полі виросла»), або знайомить із тваринами, порами року, вчить дітей жити і працювати, адже праця прикрашає людину («Скінчив діло гуляй сміло»).
Дослідники книжок Ушинського для дитячого читання відзначили великий духовний потенціал, який вони несуть, і наголошують, що ознайомлюватись з ними треба ще в дошкільному віці. Це стосується в першу чергу тих оповідань К. Ушинського, в яких він зображує тварин. Тварини представлені з характерною для них поведінкою і в тій життєвій «ролі», яка є невід'ємною їх ознакою від природи.
У невеликому оповіданні «Бішка» розповідається про собаку, якій запропонували прочитати книжку, а собачка понюхала і відповіла, що читати книжки це не її справа, її справа стерегти дім від злодіїв і на полювання ходити. Тобто, автор показує, що кожному від природи дане щось своє. Цим К. Ушинський подібний до Г. С Сковороди, який також обстоював принцип природності і «сродності» у вихованні та навчанні.
В оповіданні «Васька»в простій формі розповідається про котика. К Ушинський веде мову як справжній казкар у тому стилі, який дітям знайомий як пісенний: «Котик-коток сіренький лобок. Лагідний Вася, та хитренький, лапки бархатні, кігтики гостренькі» В оповіданні «Лиса ГІатрикеєвна» розповідається про звички Лисички-сестрички: вона ходить тихенько, хвостик носить бережливо, коли майструє собі нірку, то в ній ходів робить багато, підлогу у своїй хатці травичкою вистилає; але лисиця є розбійницею, бо краде курей, гусей, качок, не обминає і кроликів. Дітки дізнаються не лише про те, що лисичка гарна собою, що в неї шубка тепла, що вона золотистого кольору, що ходить у безрукавці, а на шиї носить білий галстук, а й про те, що Лисичка-сестричка завдає шкоди своїми поганими вчинками.
Поступово К. Д. Ушинський ускладнює зміст своїх оповідань, він пропонує дітям «Історію однієї яблуньки». Автор розповідає про те, як із насіннячка яке впало в землю, виросла дика яблунька. Садівник приніс її в садок і прищепив до неї молодий пагінчик від хорошої садової яблуньки. Через деякий час яблунька вродила гарними, рум'яними яблучками. Письменник не випускає жодної подробиці: як проростало насіннячко «пустило вниз корінчик, а доверху вигншто два перших листочки», як «з-поміж листочків вибігла стебелинка з брунькою, з якої виросли зелені листочки». Це оповідання можна назвати поезією, а ще краще мистецтвом осягнення навколишнього світу, всього живого. К. Ушинський-педагог робив радісним саме пізнання світу, природи, своїми творами він зацікавлював маленьких читачів. Таким є оповідання «Як сорочка в полі виросла». В ньому розповідається про те, як ріс у полі льон, як він синьо-синьо цвів, а потім з нього виготовляли куделі, з яких робили нитки, а потім ткали з них полотно, з якого шили сорочки. Тобто, Костянтин Дмитрович Ушинський зображує весь процес пошиття сорочки. Він хоче, щоб діти знали, якою тяжкою працею здобуваються усі матеріальні блага. Письменник вчить дітей поважати і любити працю, особливо працю селянина.
Великого значення надавав К. Ушинський усній народній творчості. 1 «Рідне слово», і «Дитячий світ» вміщують багато казок, билин, загадок, приказок. У деяких своїх оповіданнях К. Ушинський намагається підвести дітей до самостійного висновку про те, що добре, а що погано, що можна робити, а що не треба Таким є оповідання «Гадюка». Граючись у сіні, хлопчик ненароком наштовхнувся на змію. Костянтин Дмитрович Ушинський докладно розповідає про те, чим відрізняється змія від вужа. Ушинський оповідає про різні випадки, коли гадюка кусала тварин і людей. Він змушує дитину замислитись. Дитина сама мас зробити відповідні висновки
У К. Д. Ушинського є оповідання на морально-етичні теми. Це ті ж оповідання про тварин, тільки з дидактичним нахилом. Так в оповіданні «Вмій почекати» розповідається про братика-півника і його сестричку-курочку. Одного разу півник побіг у садочок і почав клювати зелену смородину. Курочка йому каже: «Не їж, Петрику! Зачекай, поки смородина достигне». Не послухався півник наклювався і захворів. Вилікувала сестричка-курочка свого братика-півника. Наступного разу півник захотів напитися холодної води; курочка говорила йому, щоб зачекав, доки вода нагріється. Не послухався півник і знову захворів, пив гіркі ліки. На третій раз захотів півник покататися на ковзанах по річці, яка була не дуже добре замерзлою. І тут сталася біда: провалився півник під лід. Розповіді про необережні вчинки Ушинський подає в казковій формі, змушує замислитись дітей над своїми вчинками.
В багатьох морально-етичних оповіданнях К. Ушинський застосовує прийоми не казкових інакомовлень (коли під маскою птахів і звірів діють люди), а цікавих історій діти розмовляють з комахами, пташками, звірами («Діти в лісі»). Письменник у цікавій формі розповідає про явища природи («Ранкове проміння»).
Важливого значення К. Ушинський надавав мові своїх оповідань, він вважав, що оповідання повинні бути написані рідною мовою, простою, без використання малозрозумілих для маленьких читачів слів.
К. Д. Ушинський критикував тих педагогів, які намагалися «забивати» голови дітей хитрими фразами і беззмістовними зворотами. А головним є те, що Костянтин Ушинський важливе місце у вихованні і навчанні дітей відводив рідній мові, бо тільки рідною мовою можна доторкнутися до найсокровенніших думок дитини, до найпотаємніших закутків її душі, бо тільки рідною мовою можна виховати національно свідому особистість, справжнього патріота своєї Батьківщини.

Хоча О. С. Пушкін нічого і не писав спеціально для дітей, його твори вже за життя поета були популярними серед малих читачів. О.С. Пушкін був вихователем юнацтва. «Є завжди щось особливо благородне, лагідне, ніжне, благоухание й граціозне в усякому почутті Пушкіна», писав В.Г. Бєлінський. Поезія О. С. Пушкіна «допомагає чудовим образом виховувати в собі людину».
Такого ж великого значення поезії Пушкіна надавав і М.Г. Чернишевський. Він вважав, що справжні поети, яким був і О.С. Пушкін, є керівниками людей. Читаючи їх твори, «ми привчаємось відвертатися від усього пошлого і поганого, розуміти чарівність усього доброго і прекрасного, любити все благородне; читаючи їх, ми самі стаємо кращими, добрішими, благороднішими»
В дитяче читання увійшли вірші й казки О.С. Пушкіна. Лірика поета, в якій знайшли відображення його роздуми і переживання, актуальні проблеми того часу,' навколишня дійсність і визвольний рух, впливала на формування суспільної свідомості, підтримувала твердість духу в декабристів, засланих у Сибір. Лірика, в якій поет створює образ передової людини, протестанта : життєлюбця, оспівує дружбу, вірне кохання, рідну природу, широко відома дітям. Добре знають вони вірш «Зима» (уривок з роману «Євгеній Онєгін»), «Зимовий вечір», уривки з «Осені», «Руслана і Людмили» та інші твори. Але найбільше близькі їм казки Пушкіна.
Казки поет писав у зрілий період своєї творчості, хоча цікавився ними все життя. З захопленням слухав Пушкін казки своєї няні Орини Родіонівни, вивчав, збирав і записував фольклор різних народів, а потім талановито використовував його у своїх творах. Так, у поемі «Кавказький бранець» знаходимо черкеську пісню, в «Бахчисарайському фонтані» - татарську, у поемі «Цигани» молдавські пісні, а у віршах «Козак», «Гусар» та в поемі ^Полтава» мотиви українського фольклору. У повісті «Капітанська дочка» ГКш.чін використовує багато приказок, прислів'їв, а також казку про орла і ворона, в якій народ віддає перевагу героїчній смерті перед рабським животінням. Поета приваблює не тільки реалістична основа народної творчості. а й її соціальний та моральний зміст, життєрадісність, «веселе лукавство розуму народу», багатство думок, проста, яскрава мова.
Особливо захоплювався Пушкін казками. У листі до брата він писав: «Що за розкіш ці казки, кожна є поема». Сам поет написав п'ять казок: «Казка про попа і наймита його Балду» (1830), «Казка про царя Салтана, про сина його
славного й могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича та про прекрасну царівну Лебедицю» (1831), «Казка про рибака та рибку» (1833), «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» (1833), «Казка прозолотого півника» (1834).
В основу більшості своїх казок поет поклав народну творчість. Так. для «.Казки про царя Салтана...» він використовує народну казку «Косоручка». для
«Казки про рибака та рибку» - «Жадібна баба», а для «Казки про мертву
царівну...» - «Чарівне дзеркало». Проте казки О.С. Пушкіна це не поетичний переказ народної творчості. П. Бажов писав, що в чаруючих красою і розумом казках Пушкіна ми бачимо «чудесний сплав, де народна творчість невід'ємна ві і особистої творчості поета».
Незважаючи на талановитість Пушкіна-казкаря, багато сучасників поета і С. оаратинський, М. Гоголь, І. Тургенев та ін.) зустріли його казки негативно. Криппси вважали, що Пушкін наслідує народну творчість, що за художніми якостями його казки стоять нижче, ніж інші твори.
Прекрасними за витонченістю, чудовими за змістом казками Пушкіна захоплювався М. Горький. Вони вражали його глибиною думки, людяністю, ліризмом, чарівністю вірша, виразністю мови.
У казках Пушкіна все змальовано просто, в дусі народних понять про мораль, в дусі народних симпатій і антипатій, їм властивий гуманізм, пошана ло простих людей, прагнення до волі й щастя, оптимізм, але в них відчувається кошмар сучасності, хвилювання за майбутнє людей.
Більшість казок Пушкіна має сатиричний характер, і сатира в них ще більш соціальне загострена, ніж у народних. Наприклад, «Казка про попа і наймита його Балду» це гостра сатира на попів.
Жадібний піп шукає дешевого служника, який вмів би «і коні доглядати, і шить, і варить, і майструвати». Проте піп не тільки скупий, а й дурний, бо понадіявся на російське «авось». До того ж він ще й боягуз: тремтячи від стpaxy, боячись розплати, він посилає Балду до чортів збирати оброк (скільки в цій сцені сатири!).
Як і в народній творчості, в усіх казках О.С. Пушкіна сатирично змальовано і царів. Так, у «Казці про мертву царівну та сімох_богатирів» він створює образ жорстокої, пихатої вередливої і самозакоханої цариці, єдиною втіхою якої була розмова з дзеркалом:
«Любе дзеркальце, скажи Та мій сумнів розв'яжи: Хто на світі наймиліший, Найгарніший, найбіліший?»
Почувши, що вона «за людей усіх миліша, і рум'яніша, й біліша», цариця починає «сміятись та радіть! і підморгувать очима, і поводити плечима», і кр\ іитись перед своїм дзеркальцем.
Образ її подається в сатиричному плані. Сповнена чорних заздрощів, цариця наказує прислужниці своїй «завести царівну в хащі» і живу покинути там «.на поживу злим вовкам». Побачивши царівну живою, вона від люті вмирає.
Сатирично змальовує О. С. Пушкін царя Дадона у «Казці ПР° золотого півника». Дадон обмежений, дурний і лінивий, він царствує «лежма на боку». Його не можуть розбудити навіть тоді, коли державі загрожує небезпека:
"Царю! Батьку милостивий! Воєвода стогне сивий Встань, велителю! Напасть! " "Що таке? Заснуть не дасть! Цар крізь позіхи до нього Г а? Хто там? Чого й до чого? "
Цар дає розпорядження послати на схід війська, і лиш стихло все, Дадон знову «здрімався».
Цар сластолюбивый. Побачивши шамаханську царицю, він «перед нею занімів» і забув навіть про смерть своїх синів.
Дадон брехливий, він не дотримує слова, даного старому зорезнавцеві. I Iч шкін змальовує безславний кінець Дадона.
«Казка про золотого півника» це політична сатира. Написав поет її в
період загострення своїх взаємин з російським царем. У листі від 1834 р. він пише: «Не дай бог синові йти по моїх слідах, писати вірші та сваритися з царями... Батогом обуха не перебити». Натякає на це поет і в казці: звіздар почав було просити царя віддати йому шамаханську царицю, але той грізно
закричав:
« Одійди, як хочеш жить! » Дід почав був сперечатись, Та не з кожним слід змагатись: Цюкнув цар його жезлом. Просто в лоб. Упав мішком Бідолаха.
О.С. Пушкін нещадно засуджує сваволю, деспотизм царів, весь самодержавно-кріпосницький лад. Характерна і не випадкова кінцівка «Казки про золотого півника»;
Казкавигадка, проте Щось тут, браття, не пусте! «Казка, як говорить поет, добрим молодцям урок». Сатиричний образ цариці поет створює і в «Казці про рибака та рибку». Чим вище по соціальній драбинці піднімається зла баба, тим жорстокішою стає. Ось вона, стовпова дворянка, б'є дбайливих слуг, «за чуба тягає», а чоловіка, який робить їй стільки добра, зовсім не хоче знати.
Баба на старого нагримала і на «стайню до коней послала». Ставши грізною царицею, вона поводиться ще жорстокіше. Навкруги неї екать «грізна сторожа, за плечима списи та сокири». На діда вона і не глянула,
Тільки гнати з очей його звеліла.
Тут підбігли пани та бояри,
Старого у шию заштовхали.
А на дверях сторожа надбігла,
Та сокирами ледь не зарубала.
1 в цій казці, як і в усній народній творчості, сатирично змальовані панівні
класи. У народному дусі змальовує Пушкін і позитивні образи: Балду.
І^р трудівника діда, Царівну, Гвідона. Як і в народних побутових казках, поет
показує моральні переваги простого служника Балди над попом. Балда
роботящий, він «працює за-сімох»:
Ще з ночі в нього все ходором ходить, Виоре нивку, заскородить, Піч затопить, усе заготує, закупить, Яєчко спече та сам і облупить. Балда сміливий, спритний і винахідливий, завдяки чому вийшов переможцем і в змаганні з чортами, забрав у них ту подать велику, за якою послав його піп.
Працьовитий, добрий, розумний і другий позитивний герой з казок Пушкіна дід («Казка про рибака та рибку»).
Кращими рисами характеру, притаманними людям з народу, наділяє О.С.Пушкін царівну. Вона гарна хазяйка: в теремі богатирів до ладу прибрала, «засвітила богу свічку, розпалила жарко пічку...». Богатирям вона пошану відд ала:
... Низько в пояс уклонилась, Лагідно перепросилась, Що, мовляв, до них зайшла. Хоч непрохана була. коли її пригощають, то від «зеленого вина відмовляється вона, пиріжок лиш розломила та шматочок відкусила».
Царівна вміє широ і вірно кохати. Коли семеро братів, молодців-богатирів.
пропонують їй обрати поміж ними чоловіка, вона відповідає, що в неї є наречений королевич Єлисей. Відповідь ії дуже нагадує відповідь сільської
дівчини:
«Ой ви, хлопці молоденькі, Братики мої рідненькі!.. Як неправду я повім. Божий гнів спаде на мене! Що чинить? Я ж наречена!»
Царівні властиві кращі риси російської жінки: скромність, простота, сердечність, чуйність, любов до праці, вірність слову. .Образ прекрасної царівни . Лебедиці, яка є символом дівочої краси, оспіваної в народних піснях, створює і ь и і к і н у «Казці про царя Салтана...».
Своєю невиданою красою вона Денне світло затіняє, А вночі, як сонце, сяє. Місяць у косі блищить. На чолі зоря горить А сама вона, як пава, Походжає величаво, Як розмову поведе - Наче горлиця гуде.
Серед образів позитивних героїв у казках Пушкіна особливо приваблює малого читача славний і могутній богатир князь Гвідон, який врятовує життя своє й матері. Гвідон винахідливий, сміливий, має неабияку силу:
Ломить він од дуба сук, У тугий згинає лук. Від хреста, шнурок шовковий Натягнув на лук дубовий. Рівну гілочку зломив. Стрілку легку загострив
I пішов пополювати, Дичину роздобувати.
У казках Пушкіна тісно переплітаються фантастика з реалістичним емалюванням тогочасної дійсності. Реалістично змальований піп («Казка про попа і наймита його Балду»), цариця, взаємини між нею і царівною («Казка про мертву царівну»), «ветха землянка», в якій жили дід і баба («Казка про рибака та рибку»), але в усіх казках знаходимо і фантастичні образи, фантастичні перетворення: лебедиця перетворюється в дівчину, мертва царівна воскресає, білка золоті горішки гризе, золотий півник охороняє кордони держави, бісенята змагаються з Балдою та ін.
Фантастиці Пушкін надає реалістичного обрису, навіть чортів поет змальовує так, що вони не лякають, а викликають сміх:
Виринуло те бісенятко. Занявчало, як голодне кошенятко.
Після змагання з Балдою бісеня зовсім знесилилось, воно, «висунувши язик, мордочку піднявши», прибігло, задихаючись, «мокре геть, лапкою втираючись».
Письменник використовує зменшувально-пестливі іменники (бесенятко, кошенятко), виразні порівняння (сама вони, як пава; розмову поведе наче горлиця гуде).
Значне місце в казках Пушкіна займає природа. Інколи вона співчуває героєві. Так, у «Казці про Царя Салтана...» «хвиля вільна водяна бочку винесла легенько і відлинула тихенько». Кілька разів змінюється стан моря в «Казці про рибака та рибку», воно по-різному реагує на капризи і бажання ненажерливої баби, засуджує її поведінку. Спочатку, коли дід прийшов до моря, воно злегенька задрало, коли прийшов вдруге, скалаламутилось синє море, втретє - неспокійне сине море, а вчетверте приходить старий почорніло синє море. Коли ж стара захотіла бути морською володаркою, щоб рибка золота була в неї на побігеньках, море сердито почало бушувати, піднімати розгнівані хвилі ходять хвилі, і стогнуть, І ВИЮТЬ. .
Як і в усній народній творчості, герої казок звертаються до моря, вітру, сонця, благають їх допомогти. Так, князь Гвідон просить «гульливу та швидку» хвилю морську не губити його й матері, а викинути їх на суходолі. Королевич Єлисей, шукаючи свою наречену, розпитує у вітру, місяця, сонця, чи не знають вони, де царівна молода. І сили природи вступають у розмову з героєм: ясне сонечко дає йому пораду, білолиций, ясноокий місяць заспокоює, а вітер, «гордий володар», допомагає знайти наречену.
Надзвичайно проста, виразна і лаконічна мова казок Пушкіна, в них мало епітетів, метафор, порівнянь. У розповіді переважають іменники, дієслова. Наприклад, біс «під кобилу підліз, та натужився, та напружився, підняв кобилу, два кроки ступнув, на третім упав, ніжки простягнув" («Казка про попа і наймита його Балду»),
Кількома словами Пушкін вміє намалювати портрет і розкрити внутрішній світ свого героя. Так, наприклад, цариця з «Казки про мертву царівну...»:
...Молодиця. Що й казать, була цариця: І висока, і струнка. І розумна, і метка, Тільки дуже вередлива, Гордовита та злослива.
Деякі казки О.С. Пушкіна за своєю композицією нагадують народні, вони мають зачин: «Жив старий із своєю старою біля самого синього моря» («Казка про рибака та рибку») або «Десь-то, в тридев'ятім царстві, в тридесятім володарстві жив-був славний цар Дадон» («Казка про золотого півника»).
У казках Пушкіна зустрічаємо і приказки та прислів'я. Так, царівна Лебедиця каже Ґвідону, який збирається одружуватися, що жона не рукавиця, з «ручки жінку не змахнеш та за пояс не заткнеш».
Часто трапляються в казках простонародні і книжні вислови: Воєводи не дрімали, Та ніяк не потрапляли:
Ждуть із півночі, аж на Лізе з півдня рать буйна...
Мова героїв Пушкіна індивідуалізована, вона є одним із засобів їх характеристики. Так, мова вередливої злої баби («Казка про рибака та рибку») пересипана вульгаризмами. «Ой дурило ти, недотепа», кричить на діда зла баба («Казка про рибака та рибку»). Не краща мова і розгніваної цариці («Казка про мертву царівну і сімох богатирів»), яка викрикує перед д-;еркальцем: «Ах ти ж, капоснеє скло! Брешеш ти мені на зло».
Нерідко О.С. Пушкін користується діалогом, що надає жвавості, динамічності сюжету, виразності мові персонажів, як,-наприклад, розмова діда з золотою рибкою, з бабою, діалоги між Гвідоном і царівною Лебедицею, Гвідоном і купцями («Казка про царя Салтана...») та ін.
Ігровий, веселий ритм властивий значній частині казок Пушкіна (більшість із них написано хореєм).
Казки О.С. Пушкіна мали і мають велике значення для розвитку дитячої літератури; він вперше створив казки гострого соціального зміст}, в них немає нудного моралізування, яке було властиве тогочасним творам для дітей; вони іділовувалй і виховують любов до працьовитих, винахідливих, сміливих і мужніх, простих і скромних людей, ненависть до жорстоких, злих, підступних, нероб.
Казки О.С. Пушкіна С.Я. Маршак називає скарбом для людини, яка зростає, бо вони сприяють всебічному вихованню дитини, сприяють вихованню
лЮДЯНОСТІ.
З творами Пушкіна читачі не розлучаються ніколи. «У кожного віку свій Пушкін. Для маленьких читачів це казки. Для десятирічних Руслан...». В дванадцять-три-надцять років нам відкривається пушкінська проза. «Полтава», «Мідний вершник». В юнацькі роки «Онєгін» і лірика.
А потім і вірші, і проза, і лірика, і поеми, і драматичні твори, і епіграми, і .лапі, і щоденники, і листи... і це вже назавжди!».
Творча спадщина великого поета безсмертна.
«Геніальний Пушкін справжнє уособлення і символ російського національно-історичного буття. В його безприкладній творчій могутності, багатогранності обличчя, небувалій бурхливості розвитку виразилась блискуча обдарованість і могутня сила великого народу, що його породив». Брати Грімм
Брати Якоб Грімм (17851863) і Вільгельм Грімм (1786 1859). хоч за освітою були юристи, все життя присвятили дослідженню історії культури німецького народу, його давньої" літератури і народної творчості.
Протягом багатьох років збирали брати Грімм твори усної-поезії і в 1812- 1814 рр. видали два томи їх під назвою «Дитячі й сімейні казки».
М. О. Добролюбов писав, що вони «старанно зібрали перекази, легенди, повір'я, притчі, що ходили в народі по Німеччині, і записали їх дуже вірно, намагаючись не змінювати їх первісного характеру»
Справді, у казках братів Грімм, як і в народних казках, правдиво висвітлено життя народу в давні часи, в період феодалізму і зростання міст, коли трудящі були безправними, пригніченими. У своїх казках письменники висловлюють глибоке співчуття до людей Праці, до бідняків, яких вони показують працьовитими, добрими, справедливими. З особливою любов'ю змальовано дітей бідняків. Так, героїня казки «Лісова хатинка», молодша дочка бідного дроворуба, з пошаною ставиться до свого батька, страждає від думки, що не знайде його в лісі і вчасно не принесе йому пообідати. Вона піклується і про чужого їй дідуся, до якого потрапила, коли заблукала в лісі, турбується і про його худобу не сіла вечеряти, - поки не нагодувала і не напоїла корову, півника і курочку. На противагу своїм старшим сестрам дівчинка в лісовій хатинці виявила доброту, благородство і скромність і за це була нагороджена дідусем зачарованим королевичем. Дітям бідняків присвячені також казки «Хлопчик з пальчик», «Білосніжка і Червона Квіточка», «Пачоси».
У багатьох казках діють ремісники майстри своєї справи. В цих казках письменники відображають глибоку пошану народу До працьовитих людей-
умільців, чесних, розумник людей («Три сини», «Хоробрий кравчик», «Пачоси»
та ін,)
У казці «Пачоси» розповідається про те, як молоденька наймичка терпеливо збирала пачоси льону, спересердя викинуті її роздратованою господинею. Наймичка чистила їх, пряла з них пряжу, виткала полотно і пошила собі з нього гарну сукню. У цій казці створено образ ідеальної дівчини, як її уявляв собі народ: вона хазяйновита, бережлива, скромна, ласкава, терпелива тощо.
Зовсім іншими рисами наділені в казках королі, принци, пани, багатії; наприклад, у казці «Гриф-птиця» синові селянина Гансу, чемному, доброму й розумному, протиставляється деспотичний, жорстокий і ненаситний король.
У збірці братів Грімм є казки різних видів: про тварин, чарівні і побутові.
- Казки про тварин «Кішка І мишка в дружбі», «Заєць і їжак», «Бременські вуличні Музиканти», «Вовк і семеро козенят" та інші це дотепні, сповнені народного гумору твори. У них тварини розмовляють і діють по- людському, наділені людськими позитивними якостями і недоліками. Так, заєць із казки «Заєць і їжак» гордовитий і пихатий, як пан, з презирством ставиться до скромного їжака. Але їжак розумніший, тому легко обдурив пана-зайця. Як відомо, цю казку на український лад переказав І. Франко («Коли ще звірі говорили»).
У чарівних казках братів Грімм герої з допомогою чарівників або дивної сили предметів досягають щастя; коли ж у їх долю втручаються злі сили (чарівники), вони стають нещасливими («Шість лебедів», «Попелюшка», «Шестеро увесь світ обійдуть», «Гензель : Гретель» та їн.).
в письменників і побутові казки гумористичні й сатиричні. У деяких з цих казок вони висміюють попів, монахів, служителів релігії («Монах у
тернику»), в інших викривають і засуджують загальнолюдські пороки: лінощі («Три ледарі»), глупоту («Розумна Ельза», «Дурень Ганс»), боягузтво («Семеро хоробрих»), неповагу до старших («Старий дід і внучок», «Невдячний син»), В інших своїх казках брати Грімм славлять розум людей, вихідців з простого народу. Так, у казці «Розумна дочка селянська» діє мудра дівчина, розумніша за самого короля. Подібний сюжет є і в російському та українському фольклорі («Піди туди, не знаю куди» і «Мудра дівчина», «Розумниця» та ін.).
У казках братів Грімм, як і в казках багатьох народів світу, поряд із фантастичними персонажами діють реальні, відтворено типові картини з життя народу, типові характери і взаємини між людьми. Виражено в них мрії народу про щасливе життя трудящих. Казки пройняті здоровою народною мораллю: сюжети їх цікаві, композиція чітка, правильні моральні висновки з їх зміст}/ дітям зробити легко.
Казки братів Грімм мали великий вплив на творчість багатьох письменників - романтиків І половини XIX ст. Однією з ознак романтизм}' була увага до усної народної поезії. На основі фольклору розвивається в цей період жанр літературної казки (Гофман, Гауф, Топеліус, Андерсен).
ТЕМА: КАЗКИ ВІЛЬГЕЛЬМА ГАУФА
Під впливом братів Грімм написав свої казки німецький письменник-
романтик Вільгелим Гауф (18021827), учитель, поет, автор кількох романів. Найкращі твори В. Гауфа казки для дітей, які були надруковані у 18261828 рр. Крім сюжетів німецьких народних казок, Гауф використав арабський фольклор («Про каліфа-лелеку», «Маленький Мук» та ін.), Захоплюють маленьких читачів казки «Карлик Ніс», «Маленький Мук», в яких головні дійові особи діти бідняків, що зазнають страждань внаслідок соціальної несправедливості, жорстокості людей. У казці «Маленький Мук» письменник викриває короля, співчуває знедоленому доброму хлопчикові Муку. Проте кінець її інший, ніж у народних казках. Маленький Мук залишається самотнім і нещасливим до самої смерті.Вільгельм Гауф жив і творив на початку 19 сторіччя. Ці казки перекладено багатьма мовами світу, і їх читало багато поколінь дітей у багатьох країнах. За якихось чверть сторіччя мене вже двісті років від того часу, як ці казки були вперше надруковані, а їх і далі видають, і далі читають.
Хто ж такий Вільгельм Гауф, автор цих казок? Письменник народився 1802р. в сім'ї урядовця, де любили і шанували мистецтво і літературу. У майбутнього письменника ще в шкільні роки виявився надзвичайний хист оповідача. Він умів вигадувати прецікаві історії, якими захоплювалисяне лише його шкільні товариші, а й дорослі. Навчаючись в університеті, Вільгельм Гауф склав чи мало віршів, що стали студентськими піснями. Писав він також пісні, які називав "солдатськими". Ці студентські та солдатські пісні зробили його ім'я відомим у Німеччині.
Закінчивши університет, Вільгельм Гауф 1824р. погодився стати вихователем дітей у родині високого військового урядовця. Саме для своїх вихованців він і почав писати казки. За ті три роки, які йому відтоді судилося прожити, - бо Вільгельм Гауф помер двадцятип'ятирічним 1827р, - він устиг створити два романи, книжку сатиричних нарисів, чи мало новел і три збірки казок. Остання з них вийшла друком уже після його смерті, 1828р. Багато його творів лишилося незавершеними, а задуми нездійсненими.
Те, що Вільгельм Гауф устиг написати за своє коротке життя, лишилося вагомим явищем у німецькій літературі. Але якщо його вірші, оповідання та романи знають і читають лише німці, то казки знає і читає цілий світ від заходу і до сходу. Чим же так сподобались вони малим і не дуже малим читачам багатьох країн?
Вільгельм Гауф брав теми для них із німецьких та східних народних казок, але під його пером вони часто виростали в цілій повісті зі складним цікавим сюжетом. У них казкове, фантастичне переплітається з реальним, сумне зі смішним.
Героям казок Вільгельма Гауфа допомагають добрі духи, феї та лісовики. Але серед створінь із чарівними здатностями чарівною силою є й лихі, вони ворогують з добрими духами та феями і чинять зло людям, якими ті опікуються. Отак відбувається боротьба зі злом в світі, де живуть герої Вільгельма Гауфа, і в їхніх душах. Ця боротьба драматична, пов'язана з багатьма небезпеками, дивовижними пригодами, але в ній перемагають ті, хто має мужність, добре серце понад усе цінує честь та справедливість, як омар і з казки "Гаданий принц", Маленький Мук із однойменної казки чи Саїд із казки "Пригоди Саїдаз".
Вільгельм Гауф 1802 - 1827 pp.
Прожив 25 років, але залишив світу казки, які вже півтора століття захоплюють дітей різного віку.
. "Маленький Мук", "Карлик Ніс." ~ це моральні відкриття: дитина дізнається що людина з вигляду кумедна, негарна може бути достойна глибокої поваги.Зовнішній непривабливості, фізичній слабкості карликів казкар протиставляє їх внутрішню красу і силу духу.
На питання: чому маленький Мук і хлопчик Яків перебороли всі труднощі9 (відповідь: допомогли чарівні речі : капці, палка, яка знаходить скарб,чудесна трава "пчихай на здоров"я"). Але це тільки це, а насамперед справа не тільки в чарівних силах, а в характерах героїв в їх ставленні до людей. Карликів багато ображали, але це не зробило їх злими. Доброзичливі, простодушні вони самі намагаються здобути любов оточуючих. Зверніть увагу на те, що в них розвинута гідність. Мук не хоче показувати себе за гроші, а Яків не хоче бути двірцевим блазнем. Вони здобувають своєю працею повагу оточуючих.

Брати грімм зібрали близько 200 казок, але для дітей друкуються не більше 20. "Бабуся Метелиця", "Сім воронів", "Білявочка і Красулька"Бреенські музиканти", "Заяць і їжак" - ці казки пройняті здоровою народною мораллю.Сюжети цікаві, композиція чітка, правильні моральні висновки з їх змісту дітям зробити легко.
Казкарі Грімм мали великий вплив на творчість багатьох письменників- романтиків.

Діти люблять казки Р.КІПЛІНГа (1865 1936).Лауреат Нобелівської премії! Анімалістичні твори в тому числі "Просто казки для дітей" 1902р. найкращі в його творчому доробку.Вони ввійшли в коло дитячого читання дітей молодшого шкільного віку.Оповідання про'маленького відважного мангуста Рікі- Тікі-Таві, цікаве Слоненя, про бунтівника слона Моті Гаджі, який визнавав над собою тільки владу господаря, бідного робітника-індійця, приносить велике задоволення юному читачу своєю дотепністю, тонким гумором, великим пізнавальним значенням, життєрадісністю. Написано цікаво і дотепно.Видавництво "Веселка" видала казки під назвою "Як і Чому?" 12 казок українською мовою.
В 1894 - 1895 рр. В Англії з'явились книги про хлопчика Мауглі.("Книга Джунглів", "В заповіднику"). Нехай не лякає великий об"єм: повість "Мауглі" легко сприймається дітьми, тому що в ній все цікаво і доступно для дітей - і сюжет,і характери героїв, їх думки, почуття, вчинки.Повість написана на основі індійського фольклору.Лейтмотив - сильний - захисник слабшого.Казкова повість прославляє мужність, відвагу, звеличує дружбу.Вона розкриває перед читачем чарівний світ незайманої природи.

КАЗКИ НАРОДІВ БЛИЖНЬОГО ЗАРУБІЖЖЯ, ЇХ СПІЛЬНІСТЬ
Видавництво «Веселка» Київ 1992. вийшла збірка казок «Казки народів свігу ; в якій зібрано 40 національностей.
Головні риси казки; вигадка, творча мрія, фантазія. У різних народів мрії і прагнення були багато в чому спільні - надія на благополуччя, справедливість, віра в добро, тому говоримо про ідею та тематичну близькість, спільність цих казок.
Ідейна: тематична спільність казок різних народів., подібність сюжеті МОТИВІВ,образів, Прийомів ПОЯСНЮЄТЬСЯ СХОЖИМИ економічними та історичними умовами життя сусідніх народів, закономірністю загального процесу історичного розвитку людства
Казки інших народів, як українські так і російські ділимо на З категорії: -казки про тварин; -чарівні казки; -соціально-побутові.
Цей поділ дуже умовний. Здебільшого казка має ознаки всіх трьох категорій; майже не зустрічаються казки так би мовити «чисті» , наприклад чарівні без участі тварин та соціальних елементів.
Казки різних жанрових категорій мають різний ступінь концентрації «чудесного елементу».
Найбільше його в казках чарівних, найменше - в соціально-побутових.
Надзвичайно поширені в творчості всіх без винятку народів світу, казки тваринного циклу, що є виявом пильної уваги людини до живої природи, наслідком багато вікових спостережень за життям звірів та птахів.
Казки про тварин дуже популярні, тому їх часом називають дитячими казками.
Найчастіше у казках менші, слабші звірі перемагають більших і дужчих. На подібній ситуації багатий казковий епос кожного народу.
Часом, щоб перемогти могутнього кривдника, менші, слабкі істоти змовляються поміж собою, гуртуються, стають до спілки. Про таке йдеться наприклад, у литовській казці «Волова хатка», у казахській «Троє товаришів», у таджицькій - «Сови» , «Півень,собака та лисиця» - литовська,! кл.
Одним з найпопулярніших персонажів казок про тварин - лисиця. Хитра, вигадлива, дотепна, - вона зустрічається в казках дуже багатьох народів.
Вовк, ведмідь, заєць, коза ,баран, кінь та інші дикі та свійські тварини - найпопулярніші персонажі в казках центральної частини Східної Європи. Далі на північ переважають олені і лосі, ще далі - білі ведмеді, моржі. На півдні у народів Кавказу, Середньої Азії більше є в казках змій, верблюдів., левів, папуг і т.д.
Переважно мудрими істотами в казках виступають ворон, змія, сова та інші, найбільш недоумкуватими - вовк, верблюд,лось. Але це зовсім не значить., що не буває навпаки.
Ще в давні часи людина, прагнула збагнути причини стихій - землетруси., повені, грози, виверження вулканів персоніфікувала їхні прояви, приписувала їх міфічним істотам: драконам, джинам, велетням і т.д.
Створивши в своїй уяві таке чудовисько людина змушена була поміркувати, як їм боронитися від нього і наділяла часто його полохливою вдачею,мізерним розумом.
Такий наприклад, у туркменській казці «Караджа- богатир», велетня у киргизькій казці « Диканбай і велетні». З часом замість культу природи з'являється культ людини в її величі і могутності. З'являються нові сюжети та мотиви, але й старі не відкидаються зовсім, а оновлюються.
Реалістична основа соціально-побутової казки безсумнівна. Вона виявляється передусім в ідейній спрямованості кожної казки, що відбиває прагнення народу до волі, справедливості. Читаючи та аналізуючи молдавську казку «Наймит, кухар і мит» має складну будову. Герої таких казок здебільшого змушені рушати в далекі небезпечні мандри, долати тяжкі перешкоди, ' ставати на бій з драконами, зміями, жорстокими велетнями тощо. «Красуня Кункей» естонські, «Грибний король» грузинські, «Золотий келих» та інші.
Для казок різних жанрових категорій характерна подібність сюжетів. Окремі сюжети, мотиви,прийоми трапляються в творчості багатьох народів.
Наприклад героїні української соціально-побутової казки Мудра дівчина. Є десятки сестер,, що говорять багатьма мовами світу, наприклад таджицька народна казка «Мудра дівчина і ледар» - Василиса Премудра. Дуже час, о з казках загалом несхожих трапляються подібні ситуації, елементарні подібні прийоми. Дитина росте « Не по днях, а по годинах», у двобої суперники вгрузають у землю: перший - по кісточки, другий - по коліна, або перший - по пояс, другий - по шию. Герої прохають відьму або ще когось, прагнучи уникнути спалення в полі, показати як сідати на лопату, або як герої по дороа до земляка - дракони чи інші страховища допомагає в біді птахам тз звіро- ті віддячують йому
Але для казок кожного народу характерна національна специфіка проявляється в багатьох моментах в образі головного героя, в мові, побутових деталях, у зображенні соціальних стосунків та звичаїв, в казці відбилися і моменти географічного й культурного плану, особливості національної вдачі персонажів. Наприклад , у казахських, туркменських, узбецьких казках неодмінно згадуються безлюдні пустелі, піщані бурі, караван, сараї і мечеті. У грузинських та вірменських - висок: гори неприступні фортеці та замки над урвищами, розкішні сади. У народів Сибіру й Далекого Сходу - тайгові нетрі, мисливство і рибальство..
Які особливості національного колориту звернули увагу в прочитаних казках,
А в казці черкеського народу «Розумна невістка».
Казки мають велику педагогічну цінність адже знаходять свій вплив
народні уявлення про правду і кривду, про долю і недолю, про розум і дурість, їм властивий величезний оптимізм. Добро завжди бере гору над злом, правда над кривдою. Вона висміює народ у казках дурість, зажерливість,недоумкуватість. Разом з тим, неважко помітити в казках велику шану народу до праці. Сумлінна праця людини, як правило, винагороджується навіть тоді, коли спочатку хтось ігнорує трудівника, привласнює плоди його праці чи знущається з нього. В цих казках часто сумлінні трударі протиставляються ледарям, шахраям.
Читати аналіз білоруської казки «Легкий хліб» - ст.70, татарської «Два ледарі»
Коло моральних проблем, що їх трактують казки всіх категорій, надзвичайно
широке. Важко назвати хоч одну, яку че трактовано в казковому епосі. Казки Андерсена критика зустріла без особливого ентузіазму. Дехто шкодував,що письменних вдався до таких "Дрібниць", відступив від серйозної
літератури,. Тупість і обмеженість дворянських критиків у тогочасній Данії, вороже ставлення до письменника з народу не дали їм змоги побачити, що
Андерсен вийшов на новий шлях творчості, що своїми казкам він вніс в літературу свіжин оригінальний струмінь.
А казки Г.-К. Андерсена справляли надзвичайно велике враження на читачів-дітей і дорослих,
У казках відбивсясвітогляд Андерсена, його ставлення до людей, до життя. Він любив людей, добре знав життя народу.його страждання ; радості. З повагою і співчуттям розповідає він у своїх казках про життя бідняків, скромних трудівників, про їх дітей ! покаже водночас моральну вищість простих людей над багатіями і аристократами. З іронією, насмішкою змальовує він пихатих і дурних дворян, тупих обмежених королів і придворних, ненаситних купців, багатіїв. Це зближує казки Андерсена з фольклором, з яким він був добре обізнаний ще з дитинства.
Однією з найбільш популярних казок Андерсена є казка "'Нове вбрання короля" (1835). У цій казці письменник гостро, дотепно висміює правителів, державних діячів, яким приписують високі моральні якості, почуття людської гідності, а насправді вони духовно убогі. Вислів: "А король голий" став крилатою фразою, якою народ викриває убогість думки людини, її фальшиву репутацію.
У казці висміяно підлабузництво, лицемірство, боязнь підлеглих сказати у вічі правду високопоставленим особам, тобто пороки, властиві класовому суспільству. Нікчемності, убогості правителів, лицемірству придворних протиставляються правдивість і сміливість народу.
Казка чітко побудована, сюжет її динамічний. Починається вона з яскравої характеристики короля, і нею письменник вмотивовує зав'язку появу пройдисвітів та їх намір обдурити короля і всіх його підлеглих. Дія розвивається швидко. У кожному епізод: розкриваються характери дійових осіб. Уміловдають, нібито вони старанно працюють, хитрі і зухвалі пройдисвіти вони сидять за порожніми верстатами і тчуть без пражі, спалюють багато свічок, щоб всі думали, наче вони і вночі працюють; великими ножицям ріжуть повітря,ніби кроять тканину, шиють голками без ниток, щоб ніхто не побачив що нитки не витрачаються.
Король і придворні теж: удають, ніби вони захоплені красою тканини, якої не бачать. За допомогою внутрішніх монологів письменник показує різкий контраст між станом персонажів, їх думками та переживанням;і тим, що вони говорять. Розгублені і неприємно вражені, що не бачать нового вбрання, вони старанно приховують від інших свої справжні почуття й роздуми ї вишуканими словами вихваляють тканину, її візерунки, фарби, удавано захоплюються її красою. Цим прийомом Андерсен влучно викриває лицемірство придворних і обмеженість короля. Ось до «майстрів» з цілим почтом з'явився король, шоб подивитися на матерію. Всі роблять вигляд, ніби милуються чудовою тканиною Це ж саме робить і король, щоб приховати від інших, що він не достойний займати таку високу посаду.
Дія досягає свого найвищого розвитку у сцені святкового параду, коли король змушений був вийти на вулицю столиці у «новому вбранні», щоб показатися народу. Контраст між урочистістю церемонії і виглядом голого короля під розкішним балдахіном прийом, за допомогою якого письменник
створює комічний ефект, викриває й-засуджує короля і придворних. їх
нікчемність і глупство.
Казка закінчується правдиво і мудро: істину король голий сказала невинна дитина, яка ще не навчилася лицемірити. Настає розв'язка: хоч король і зрозумів свою помилку, але продовжує поводитись так, нібито нічого й не сталося.
В інших казках Андерсен також гостро картає і засуджує пороки верхівки тогочасного суспільства. У казці «Солове й» (1843) висміяно неуцтво, тупість придворних імператора, відірвав їх від життя народу, невміння збагнути справжнє мистецтво, відрізнити його від фальшивого, підробленого. Ці тупі й обмежені придворні віддали перевагу механічній іграшці, штучному солов"єві бо хоч він і співав лише одну мелодію, його можна було завести коли завгодно, він міг співати, не стомлюючись, по тридцять разів одне і те ж
І так само принцеса із казки «Свинопас» відмовилася прийняти від принца в дарунок живого солов'я і прекрасну троянду, бо вони буди не штучні, а справжні, їй більше сподобалися такі нікчемні іграшки, як, наприклад, музична Торох-тушка, що награвала популярні польки й вальси, і чарівний горщик, який відкривав принцесі тайну, у кого що вариться на обід
У казці «Принцеса на горошині" Андерсен висміяв вже занадто тендітну, зманіжену принцесу, яка відчула горошину, покладену під двадцять перин і матраців. За цю надмірну чутливість її було визнано в аристократичному світі справжньою принцесою.
У багатьох казках Андерсена висміяно обивателів, обмежених, тупих, чванливих, хоч цими рисами письменник часто наділяв не людей, а тварин або неживі предмети. Такими обивателями, чванливими і нерозумними, наприклад, кіт і курка у казці «Гидке каченя» (1843). Вони, я к і качки, знева- жають бідне каченя тільки за те, що воно не таке, як усі інші качки й каченята.
їм не під силу збагнути трагедію «гидкого каченяти», зрозуміти його прагнення, його бажання стати кращим, жити у злагоді з усіма, чинити лише добро всім, хто його оточує. Вони просто вважають його божевільним.
Тобі нічого робити, тому у голову такі дурниці; неси яйця або воркочи. і все минеться казала йому самовпевнено курка.
Зовсім інший тон у казках Андерсена, коли він розповідає про хороших людей, благородних, добрих і правдивих, про героїв, стійких у біді і мужніх, здатних бути самовідданими, вірними в дружбі.
Маленька дівчинка Герда мандрує по світу, зносить муки, долає великі труднощі, щоб дізнатись, куди зник її Друг хлопчик Кай. Зрештою вона дізнається, що Кая забрала у своє крижане царство Снігова королева. Тільки велика любов дівчинки. її самовідданість і гарячі сльози допоможи знайти
хлопчика - розтопили лід у його серці і повернули йому життя ("Снігова королева" - 1844)
Крихітна дівчина Дюймовочка і ластівка допомагають одне одному в біді, рятують у важку хвилину життя { «Дюймовочка»).
Тварини і рослини, олюднені письменником, по-людському добрі. співчувають чужому горю, полегшують страждання інших.
Казки Андерсена вже давно перекладені на укр.мову. У Києві вперше вийшла книжка під назвою «Казки Андерсена>у 1873р. Цей переклад зроблено М. Старицьким. До казок додано біографію письменника і 11 малюнків, у збірці вміщено 24 казки.
У 1906 р. в Києві (видання Б. Д- Грінченка) вийшли казки Андерсена в перекладі Марії Загірньої (дружина Б, Грінченка» До цієї збірки ввійшло 16 казок («Соловейко», «Мати», «Русалочка». «Ялинка» «Дівчинка з сірниками», «Нове королівське убрання)Другим виданням вона вийшла у 191 8р.
Після Жовтневої революції діти читають казки Андерсена з перекладах багатьох радянських письменників, зокрема з датської мови О. Іваненко. Нове видання в її перекладі, з біографією Андерсена та з кольоровими малюнками Г. Григор'свої, вийшло в 1964 р. у видавництві «Веселка».
Не можна не згадати і про роль Марка Вовчка у популяризації творів Андерсена. Вона переклала його казки на російську мову, 1 вони вийшли в світ.
Про велике виховне та естетичне значення казок Андерсена для багатьох поколінь дітей можна сказати словами М. Г. Чернишевського: «Поети розкривають людям благородні поняття про життя і благородні почуття; читаючи їх твори, ми привчаємося відвертатися від усього пошлого і поганого, розуміти чарівність всього доброго і прекрасного, любити все благородне: читаючи їх. ми самі стаємо кращими, добрішими, благороднішим Д. ДЕФО

боротися, мужність.Всі ці риси роблять цей образ близьким для дітей різних епох і народів. А поезія творчої праці визначає гуманістичну цінність виховне значення "Робінзона Крузо".Роман визначається високим художнім рівнем.Образ Робінзона змальовано майстерно, він виступає перед читачами ,як жива людина.Розповідь він веде від першої особи.Цим досягається більша імовірність реальності того, що відбувається з його героєм.Дефо близький до стильодокументальних творів : точні дані, координати місцевості, опис речей, дає стислі і лаконічні характеристики, уникає довгих описів і міркувань.3"явились нові робінзонади - розповіді про людину ізольовану від суспільства, змушеної боротись за своє існування.
Робінзон - творець своєї долі, розраховує тільки на власні сили.На все дивиться з утилітарної точки зору з позиції корисності і вигоди.Роман - гімн людині-трударю.
Зацікавленість письменника своїм героєм передається і читачеві, який з увагою слідкує за виготовленням дощок для полиці, яке зайняло 42 дні і човна - за 154 дні. Детальність опису надає правдоподібність оповіді.Значне місце займає питання моралі: що у долі Робінзона є зло, а що добро?
Роман складається з трьох томі в.Російський переказ К.Чуковського, український - О.Хатунцева.
Англійський письменник Адлан МІЛН (1882 1956рр) ввійшов до історії дитячої літератури як автор казки про плюшевого ведмедика Вінні Пуха та ряду віршів.
Мілном були написані і інші твори для дітей, але найбільший успіх припав на долю вищезгаданої казки.Вона опублікована в 1926 році.У нас стала відомою в 1960 р. в переказі Заходера (рос.), українською мовою переказав Солонько.
Казкову повість розповідає батько сину Крістоферу Робіну про потішні пригоди його і іграшок - ведмедика Вінні Пуха та симпатичних його друзів : полохливого поросятка Паця, сумовитого ослика Іа-Іа, стрибучого тигра, якого звуть Тигрою, добру маму Кенгу та її пустотливого синка Ру, мудру сову, яка називає себе Сува, й надто розумного Кролика та безліч його Родичів та Знайомих.Всі вони живуть у Зачарованому Лісі.
Автор прищеплює дітям ласкаво-поблажливе відношення до маленьких і слабших за них.Зачаровує і дорослих принадність дитинства.
Звірята звертаються до Крістофера Робіна за допомогою і порадою, він розбирає їх суперечки, приходить на допомогу, коли вони потрапляють в біду, а основне - постійно хвилюється за них, і відчуває відповідальність за них.Читаючи повість у перекладі дитина отримує початкові уявлення про мовний стиль : Сова говорить мовою науки; меланхолік Іа-Іа мовою романтичної літератури, всі інші розмовною побутовою мовою.Змішування стилів призводить до комічного ефекту і дитина відчуває це.
Потішні віршики Пуха, окрім прямого призначення відображати настрій ведмедика, представляють собою різноманітні ігрові віршики, жартівливе осмислення багатозначності слів, гра в наголос.
Мілн дотепно робить пародію на різні сторони "дорослого життя" по доброму насміхається над героями казки (Тигрою і Слонопотамом). Крістофер Робін змальований делікатним хлопчиком, який старанно добирає слова, щоб не образити співрозмовника, коли потрібно вміє помовчати.
Вчена Сова - неабияка зануда, але діє з найкращих міркувань; Кролик любить керувати, інтриган, але гостинний господар.Ось чому Вінні Пух і його друзі люблять один одного.
Казка несе дітям радісне світосприйняття і в цьому є секрет незвичайної популярності казки Мілна.
Іа-Іа - песиміст, якому завжди сумно .Кролик - обережний, практичний (ноги Вінні використовує для сушки білизни).Вчена Сова не вміє навіть добре писати, але боїться загубити свій авторитет (питає у Пуха чи вміє він писати), говорить високопарно (довгі слова).Іронія звучить у всьому.
Весела казка - феєрверк радості і оптимізму.ІЬма драматичних ситуацій боротьби добра і зла, вона легка, усміхнена, а всі пригоди, що стаються з іграшками Крістофера дуже подібні на дитячі ігри.Мілн посміхається, малюючи характери героїв, які зумовлюють їх поведінку, вчинки.
Шведська письменниця, лауреат багатьох міжнародних премій за дитячі
книги Астрід Анна Емілія Ліндгрен народилася в 1907 р. у шведській провінції Смоланд.Батьки її звичайні селяни і гадки не мали, що в майбутньому їхню доню знатие весь світ, що вона стане "Андерсоном нашого часу", "Першою жінкою Швеції", як тепер її називають земляки.
Майже всі кращі твори письменниці перекладені російською та українською овами.Це "Пеппі- довга панчоха", "Малюк і Карлсон, що живе на даху", "Брати Лев"яче серце", "Роня, дочка розбійника", "Mio,мій Mio".
Відома річ: діти страшенно не люблять залишатися вдома довго на самоті, от і вигадують собі усяких друзів, якщо поруч нема ні песика ні кицьки, ні, принаймі, акваріума з мовчазними рибками... І ось на світ народився Карлсон і на спині у нього був ... пропелер! І оселився він на самісінькому даху.
Всі з казки "Малюк і Карлсон, що живе на даху" 1955 р., "Карлсон знову прилітає" 1962р., "Карлсон таємно з"являється знову" 1968р. - це живі оповідання про сучасну дитину з"єднані з вигадкою.
Карлсон прилітає до Малюка в один з ясних весняних днів, коли перші зорі засвітились на небі.Він з"явився, щоб розділити самотність Малюка Як персонаж казкового дійства Карлсон здійснив мрію Малюка про співучасника витівок, незвичайних пригод, пустощів.Батько, мати, сестра і брат не зразу зрозуміли, що творилось в душі Малюка, а зрозумівши, вирішили зберегти таємницю.Карлсон - живе втілення того, чого не вистачає дитині, обділеній увагою дорослих, і того що супроводжує гру його уяви.
В Карлсоні персоніфікуються дитячі мрії про можливість літати над містом, ходіння по дахах, гра без страху за зламану іграшку, ховатись всюди - в ліжку, в шафі, перетворюватись в привід, лякати злодіїв, жартувати без побоювання , що тебе неправильно зрозуміють.В Карлсоні постійно живе намагання здивувати незвичайною поведінкою, але воно не безцільне, так як протистоїть нудьгуванню звичайних людських справ і вчинків."Найкращий спеціаліст по паровим машинам" всупереч забороні батька і старшого брата Малюка запускає машину - і гра стає по-справжньому цікавою.Навіть поломка машини приводить Карлсона в
Д. Родарі (БІОГРАФІЯ)

він збудував її на землі графинь Черешень. Тут панують свавілля і насильство, чесних людей кидають у темниці, прирікають на довічне ув'язнення, а розбійники і шахраї займають високі пости при дворі принца Лимона.
Д. Родарі майстерно використовує характерні для народних сатиричних казок прийоми гіперболізації, шаржу, гротеска у змалюванні негативних персонажів, антилюдських порядків у країні принца Лж. она. У гротескному плані зображений сам принц Лимон, обмежений і віроломний правитель, який» хоч Ґ'«носив на шапці золотого дзвоника, та розумом не відзначався». Автор їдко висміює агресивні наміри принца, який не міг заспокоїтися, поки «хоч не пограється у війну». До гіперболізації вдається Джанні Родарі, показуючи становище селян в маєтках, що належали графиням Черешням: графині беруть податки не тільки за повітря, яким дихають люди, а й за опади; ж дощ, сніг і навіть за градобій.
Проте так, як і в народних казках, йодарі гіперболою і гротеском тільки підкреслює характер реальних відносин між експлуататорами і трудовим народом, безглуздість законів у країнах, де панує класова нерівність.
Позитивні герої казок прості люди праці змальовані з симпатією, з доброзичливим м'яким гумором. Саме в ж образах втілені кращі людські якості: сердечність, чуйність, вірність, СТІЙКІСТЬ у боротьбі, їм, простим людям, властиве почуття класової солідарності.
Казка дуже близька дітям і цікава то ж, що головним героєм в ній виступає хлопчик Цибуліно, розумний і добрий, працьовитий і енергійний - Цибуліно, який вміє знайти вихід з будь-якого скрутного становища, чесно виконує наказ батька викривати негідників та шахраїв, дотепно розбиває підступні задуми ворогів і знаходить собі друзів серед чесних трудівників.
Своєрідним є стиль казки. Поєднання 5 характеристиці дійових осіб, у показі обставин їх життя, якостей людини і властивостей овочів надає гумористичного або гостро сатиричного забарвлення багатьом епізодам казки. Так, Цибуліно доводить до сліз сеньйора Помідора не тільки тому, що діє, як смілива людина, різко викриваючи негідництво, а й завдяки тим особливостям, що властиві цибулі.. Коли сеньйор Помідор смикнув Цибуліно за чуба, «сталося те, що мусило статися»: «в очі і в ніс Помідорові раптом ударив. такий міцний запах цибулі, що сльози бризнули з очей».
А в першому розділі про властивою і цибулі письменник дотепно згадує, характеризуючи гірке життя бідноти. «Де цибуля там і сльози»це узагальнення стає особливо вагомим, тому ще в контексті виявляється доречним і прямий, і переносний зміст його: «Де бідність, там і сльози
Зовнішній вигляд і властивості різних овочів та фруктів влучно обігруються. коли письменник створює портрети дійових осіб: важний, надутий, з червоними щоками, які, здається, от-от тріснуть, сеньйор Помідор; низькорослий і миршавий адвокат Горох, що завжди вискакує, як горошина з стручка; дівчинка Редисочка з кіскою, що стирчить догори і нагадує хвостик редиски, і т. д.
Пригоди Цибуліно та його Друзів закінчуються перемогою над пихатими і ненаситними аристократами. Скинутий принц Лимон тікає за кордон, а замок графинь Черешень перетворюється на палац для дітей.
У казці звучить заклик повиганяти принців, баронів, графинь з усіх країн, щоб землі, парки і палаци стали надбанням народу. І в інших казках «Подорож Голубої Стріли», «Джельсаміно у країні брехунів» письменник віддає свої симпатії тим, хто чесно працює, хто бореться з неправдою і несправедливістю.
Творчість Д. Родарі з кожним роком набуває все більшої зрілості, досконалості, збагачується новими жанрами. Його дотепні, живі, змістовні відповіді на різноманітні дитячі запитання то спочатку друкувалися на сторінках газети «Уніта», ввійшли у збірку своєрідних новел «Чого? чому? навіщо?».
У 1964 р. вийшла серія його забавних оповідань про собак, що катаються на автомобілі, і «Книга помилок», героями якої стали орфографічні помилки. Письменник займається і теоретичними питаннями. Його цікавлять зв'язки між дитячою літературою і актуальними проблемами виховання, суть художньої уяви, «закони фантазії». Улюбленим його жанром залишаються казки і фантастичні оповідання.
Веселі, бадьорі вірші Джанні Родарі, його чарівні казки, сповнені любові до простих людей, поваги до людської пралі, іїдуть через кордони, моря і гори, завойовуючи все нових і нових вдячних читачів у різних країнах світу.


-2-


-5 -


-5 -


- 4 -


6.
13 PAGE \* MERGEFORMAT 14215


13 PAGE \* MERGEFORMAT 14115


15

Приложенные файлы

  • doc 26742783
    Размер файла: 368 kB Загрузок: 2

Добавить комментарий