ЗАДАЧІ з трудового права

ЗАДАЧІ
з трудового права

1. Бухгалтер Коропець звернувся до відділу кадрів з проханням порекомендувати йому, як терміново звільнитися з підприємства. Він вважав, що поважних причин, які б давали підставу ставити питання про звільнення за власним бажанням, у нього немає, а відпрацьовувати два тижні він не може.
Працівник відділу кадрів порекомендував йому написати заяву “За угодою сторін”, але при цьому він сумнівався, чи погодиться з пропозицією Коропця роботодавець, через те, що за такої підстави звільняють тільки тих працівників, які працюють за строковим договором, а у Коропця - договір на невизначений термін. Крім того, вважав працівник відділу кадрів, що за такої підстави звільнення у Коропця можуть бути у майбутньому проблеми з обчисленням стажу.
Що можна порадити бухгалтеру Коропцю? Дайте вичерпну відповідь.

2. При прийнятті на роботу продавцем групи товарів побутового призначення у громадянина Паська Г.Р. працівник відділу кадрів вимагав надати диплом про вищу технічну освіту.
Дайте правову оцінку ситуації.

3. У зв’язку із неритмічним надходженням запасних частин начальник складального цеху видав розпорядження про збільшення з 20 січня до кінця місяця робочих змін до 10 год. У зв’язку з тим, що виборний орган первинної профспілкової організації згоди на надурочні роботи не давав, а також те, що додаткові кошти для цього фондом заробітної плати, не передбачені адміністрація заводу відмовилась оплатити роботу як надурочну, а перепрацювання робочого часу понад норми дозволила компенсувати відгулами.
Чи допущені порушення трудового законодавства в цьому випадку? Обґрунтуйте відповідь з посиланням на норми трудового законодавства.

4. Громадянину Олійнику П.С., який працював водієм в магазині продовольчих товарів, оголосили догану за те, що він відмовився вивантажити привезений ним товар з автомобілю.
Дайте правову оцінку ситуації.

5. Громадянка Сич працювала у Заслуженій капелі України "Трембіта" на посаді артистки хору, за безстроковим трудовим договором. У 2007 р. адміністрація посилаючись на складне фінансове становище установи переуклала з нею трудовий договір на 1 рік. Згодом цей договір неодноразово переукладався - аж до часу звільнення. Наказом від 22 грудня 2011 р. її було звільнено з роботи за п. 2 ст. 36 КЗпП.
Чи правомірні дії адміністрації? Проаналізуйте ситуацію.

6. 12 лютого 2001 р. з ініціативи виборного органу первинної профспілкової організації цукрового заводу відбулися загальні збори працівників, на яких було вирішено чергувати цехами, блокувати відвантаження цукру зі складу заводу та створити страйковий комітет. 15 лютого значна частина працівників заводу на чолі з керівником виборного органу первинної профспілкової організації вийшла на мітинг, перекрила дорогу до цукрового заводу та заблокувала його роботу. Такими діями заводу були завдані значні збитки, оскільки не було вчасно виконано зобов’язань за цивільно-правовими договорами.
У травні 2001 р. цукровий завод звернувся до суду із позовом про визнання страйку незаконним і притягнення до матеріальної відповідальності членів страйкового комітету.
Вирішіть справу.

7. Пащенко працював керівником державного комунального підприємства "Аптека № 2" на підставі контракту, укладеного терміном з 25.11.2010 р. по 25.11.2011 р., який було припинено після закінченні цього терміну, у зв’язку із відмовою органу управління майном переукласти з ним контракт. Повідомлення про відмову переукласти контракт на новий термін, він отримав за 8 днів до звільнення. На час видання наказу про звільнення 25.11.2011 р. Пащенко перебував на стаціонарному лікуванні.
Які наслідки відмови від укладення контракту на новий термін з керівниками державних підприємств? Чи змінилася б ситуація якби Пащенко відмовився від переукладення контракту на наступний термін? Обґрунтуйте вашу відповідь.

8. За поданою заявою і долученими документами 5 січня видано наказ про прийняття Сергієнка на роботу з 19 січня. 10 січня Сергієнко поставив перед відділом кадрів вимогу про повернення йому трудової книжки, оскільки він знайшов іншу роботу. Йому відмовили, пояснивши, що роботодавця слід попередити про звільнення за два тижні. Оскільки 19 січня Сергієнко роботи не розпочав, було видано наказ про його звільнення за прогул. Сергієнко звернувся з позовом до суду про зміну формулювання причини звільнення.
Дайте правовий аналіз наведеної ситуації.

9. Бухгалтер ТзОВ “Фантастика” Зотова 22 липня 2012 року звернулася із заявою до директора про звільнення з роботи за власним бажанням. 24 липня 2012 року вона захворіла. Під час перебування Зотової в лікарні, 10 серпня 2012 року був виданий наказ про її звільнення з 24 липня 2012 року за поданою заявою. Вважаючи звільнення незаконним Зотова звернулася до суду.
Чи вправі роботодавець звільнити працівника до спливу двотижневого терміну попередження? Яке рішення повинен ухвалити суд?

10. Бранюк домовилась з начальником відділу хлібокомбінату про зарахування її на посаду секретаря-машиністки. Пропрацювавши три дні, вона довідалась, що їй відмовили в прийомі з мотивів несприятливих формулювань звільнення з попередньої роботи, записаних у трудовій книжці (у трудовій книжці записані неодноразові звільнення за ст.38 КЗпП України).
Вважаючи таку відмову незаконною, Бранюк звернулась із заявою у виборний орган первинної профспілкової організації, в якій вказала на те, що у зв’язку з укладенням договору про роботу на хлібокомбінаті вона втратила можливість влаштуватись на іншу роботу. Крім того, звільнення з попередніх місць праці були з поважних причин.
Чи відмова в прийняті на роботу Бранюк є правомірною? Чи може виборний орган первинної профспілкової організації зобов’язати адміністрацію комбінату прийняти на роботу Бранюк?

11. При скороченні штатів роботодавець виніс на розгляд виборного органу первинної профспілкової організації питання про згоду на звільнення старшого товарознавця Карпів. При обговоренні з’ясувалось, що Карпів є матір’ю двох дітей, а чоловік навчається у вузі. Спеціальної освіти в неї немає. Посада яку займає Карпів не ліквідується, але на її місце з ліквідованої посади економіста переводиться Гурський, який має вищу освіту (сім’ї не має). На підприємстві є можливість працевлаштувати Карпів, але із зменшенням заробітної плати. Крім того, з’ясувалось, що попередження про звільнення за скороченням штатів було зроблено Гурському, а не Карпів.
Яке рішення повинен ухвалити виборний орган первинної профспілкової організації, якщо врахувати, що Гурський є членом профспілки?

12. Павлів була прийнята на посаду бухгалтера строком на три роки замість Котляр, яка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. По закінченні двох років Котляр вирішила повернутись на роботу і вимагала надати їй місце бухгалтера.
Начальник відділу кадрів вважав, що Котляр не вправі претендувати на надання їй попередньої роботи, оскільки термін її відпустки ще не закінчився і до того ж посада зайнята Павлів, термін роботи якої було визначено на ті ж три роки, які просила надати їй для відпустки Котляр. Була спроба звільнити Павлів за п.6 ст.40 КЗпП України, але з’ясувалося, що остання є вагітною. Тому Котляр запропонували тимчасово роботу касира на один рік.
Не погодившись з такою пропозицією, Котляр звернулася до прокурора району.
Оцініть правомірність ситуації.
13. Водій АТП-6602 Король був затриманий працівниками ДАІ за кермом власного автомобіля у нетверезому стані. В результаті чого його було позбавлено права на управління транспортними засобами терміном на один рік.
Від переведення на роботу автослюсарем Король відмовився і був звільнений з роботи за п.2 ст.40 КЗпП України “у зв’язку з невідповідністю займаній посаді”.
У позовній заяві про поновлення на роботі Король посилався на те, що:
1) невідповідність займаній посаді згідно зі ст.40 КЗпП України є наслідком недостатньої кваліфікації або стану здоров’я. Він же має найвищу кваліфікацію водія і відмінний стан здоров’я;
2) затриманий він був працівниками ДАІ у вихідний день за кермом власної автомашини, а, отже, трудової дисципліни не порушував;
3) у день видання наказу про звільнення він був хворий на грип, про що свідчить представлена суду довідка від лікаря.
Чи мотивовані докази Короля? Як повинен вирішити справу суд?

14. Власник малого приватного підприємства “Глобус” видав розпорядження, яким передбачив:
для керівників структурних підрозділів запроваджується контрактна форма трудового договору;
усіх керівників підрозділів попередити у двотижневий термін і укласти з ними контракти;
при відмові укладати контракт звільнення проводити за п.1 ст. 41 КЗпП України;
передбачати в контрактах підвищену матеріальну відповідальність працівників;
строк контракту не може перевищувати одного року.
Дайте правовий аналіз наведеного розпорядження.

15. В гардеробі установи через халатність гардеробниці Петрової було вкрадено зданий на зберігання плащ. Керівництво установи виплатило потерпілому 800 гривень і поставило вимогу перед Петровою добровільно внести цю суму до каси або дати згоду на відрахування із її зарплати. Гардеробниця відмовилась виконати вимогу адміністрації мотивуючи тим, що:
з нею не було укладено договір про повну матеріальну відповідальність;
адміністрація не створила належних умов праці оскільки під час перерви для відпочинку і харчування (тривалістю одну годину) її ніхто не підмінював.
Адміністрація не взяла до уваги пояснення Петрової і стягнула із її зарплати 600 гривень. Місячний оклад гардеробниці становить 700 гривень.
Петрова звернулась до місцевого суду. Вирішіть справу.

16. Дорошенко після закінчення державного технічного університету був направлений на роботу як молодий фахівець на машинобудівний завод. Директор відмовив йому у прийнятті на роботу з тієї причини, що на наявне вакантне місце інженера вже прийнято іншого працівника, який проживає у цій же місцевості і має квартиру. Дорошенко звернувся із скаргою до прокурора.
Якою має бути відповідь прокурора?

17. Бригадир мулярів Власюк впродовж двох років працював на будівництві за строковим трудовим договором. Після спливу терміну договору він подав заяву керівникові з проханням звільнити його з роботи. Останній відмовився задовольнити заяву посилаючись на відсутність на будівництві кваліфікованих мулярів і на необхідність закінчити будівництво важливого об’єкту.
Через три тижні після подання заяви всеж було видано наказ про звільнення Власюка з роботи згідно з поданою заявою. Власюк вважав, що його звільнено не правильно і звернувся до суду з позовом про поновлення його на роботі. У позовній заяві зазначалося, що обставини змінилися і він вирішив працювати на будівництві ще один рік.
Як повинен вирішити справу суд?

18. Колесник, студент денного відділення державного університету, одночасно працював на пів-ставки лаборантом кафедри філософії. За академічну заборгованість він був відрахований з університету і одночасно звільнений з посади лаборанта. Колесник звернувся до місцевого суду з позовом про поновлення в університеті на посаду лаборанта.
Місцевий суд, вважаючи, що він працював за сумісництвом і звільнений у зв’язку з припиненням навчання, визнав звільнення законним. Колесник оскаржив таке рішення до апеляційного суду.
Якою має бути ухвала апеляційного суду?

19. Салій звільнився з автобусного заводу у зв’язку з переведенням його на завод автонавантажувачів. Влаштуватися вчасно на нове місце роботи він не встиг через хворобу. Познайомившись під час відвідання поліклініки з директором малого підприємства “Січ”, він прийняв його пропозицію працювати на цьому підприємстві. Директор запевнив Салія, що оформлення на роботу буде здійснене за всіма правилами.
Пропрацювавши три місяці на новому підприємстві, Салій почав вимагати надання йому відпустки, вважаючи, що таке право у нього є, оскільки тривалість роботи на автобусному заводі та роботи за новим місцем праці достатня для отримання відпустки.
У відділі кадрів йому відмовили, вказавши, що прийняття на роботу відбулося не за переведенням, а як пересічного новоприбулого працівника. Після того, як йому нічого не зміг пояснити і директор підприємства “Січ”, Салій звернувся до юридичної консультації.
Надайте юридично обґрунтовану відповідь.

20. Репах уклав трудовий договір на 2009 рік про роботу на посаді юрисконсульта санаторію “Весна”. За угодою сторін цей договір було продовжено ще на 1 рік. 30 жовтня 2010 року Репах подав заяву роботодавцю з проханням продовжити з ним трудовий договір на 2011 рік, на тих же умовах, що і у попередні роки. Натомість, договір був продовжений тільки на 3 місяці, по спливу яких Репаха було звільнено за п.2 ст.36 КЗпП України.
Репах звернувся до юрисконсульта з проханням роз’яснити йому: 1) Чи має право роботодавець в односторонньому порядку визначати строк трудового договору? 2) Яка відмінність між “продовженням” та “переукладенням” трудового договору? 3) Чи має він право на поновлення на роботі?
Дайте відповіді на поставлені запитання.

21. У зв’язку з переїздом на нове місце проживання комендант гуртожитку Сафроненко подала заяву з проханням звільнити її з роботи. Через два тижні керівник підприємства повідомив, що через відсутність заміни він не може прийняти матеріальні цінності, довірені коменданту, а тому звільнення затримується. Сафроненко звернулась до юрисконсульта підприємства за роз’ясненням, чи може вона самовільно залишити роботу, оскільки минуло вже більше двох тижнів, з часу подання заяви, а також чи може вона оскаржувати дії адміністрації і куди саме.
Вирішить цю справу.

22. При прийнятті Ковтуна на роботу інженера, було обумовлено, що він працюватиме з випробувальним терміном два тижні. В останній день перебігу строку випробувального терміну керівник підприємства запропонував продовжити випробування до максимального строку, передбаченого законом. Ковтун не заперечував, однак наполягав, щоб у відповідності з чинним законодавством на це було отримано згоду виборного органу первинної профспілкової організації. Виборний орган первинної профспілкової організації відмовився розглядати це питання через те, що Ковтун не був членом профспілки. Вважаючи, що виборний орган первинної профспілкової організації поступив всупереч своїм функціям, Ковтун через три дні не вийшов на роботу, в результаті був звільнений як такий, що не витримав випробувальний строк.
Отримавши копію наказу про звільнення, Ковтун звернувся в комісію по трудових спорах з проханням поновити його на роботі і зобов’язати виборний орган первинної профспілкової організації санкціонувати його випробувальний строк.
Вирішіть справу.

23. З 2006 року Журавель працювала в бухгалтерії АТП на посаді касира. 27 травня 2012 р. між нею та заступником головного бухгалтера стався інцидент внаслідок чого 14 червня 2012 р. її було звільнено з роботи. Ухвалою суду від 9 серпня 2012 р. Журавель поновили на посаді касира, але фактично до роботи вона не приступила, оскільки було видано наказ від 10 серпня 2012 р. про її тимчасове переведення терміном на один місяць для заміщення тимчасово відсутнього касира їдальні АТП. Журавель відмовилась працювати на новій посаді, вважаючи, що ця робота пов’язана із громадським харчуванням, а у неї відсутні відповідні знання цієї сфери.
Журавель оскаржила наказ про своє переведення до комісії по трудових спорах АТП, яка визнала його незаконним. Однак, за невиконання цього наказу голова правління 20 серпня 2012 р. оголосив Журавель догану.
Оскільки Журавель так і не приступила до роботи касиром їдальні АТП, то наказом від 12 вересня 2012 р. її було звільнено з цієї посади за прогул.
Проаналізуйте наведену ситуацію. Як повинен вирішити справу суд?

24. Луців працювала у школі на посаді психолога, на умовах контракту. В подальшому контракт двічі переукладався, в останнє – у 2010 році контракт був укладений строком до 30.04.2011 р. На початку 2011 року дирекція школи запропонувала переукласти контракт. Продовжуючи працювати, Люців залишила поза увагою вказану пропозицію.
Оскільки дирекція не одержала відповіді, то вона звільнила Люців з роботи за ст.ст.21, 23 та п.8. ст.36 КЗпП України. Луців подала позов до суду, вважаючи своє звільнення незаконним, мотивуючи тим, що контракт з нею переукладався неодноразово, а тому вона вже працює на умовах безстрокового трудового договору. Дирекція ж не мала права вимагати переукладення з нею контракту на новий строк.
Вирішіть справу.

25. Сухова працювала адміністратором готелю “Народний”. 20 березня 2012 року вона була звільнена з роботи за систематичне порушення трудової дисципліни. У суді, куди вона звернулася з позовом про поновлення на роботі, було встановлено, що працюючи в готелі з січня 2008 року, Сухова систематично порушувала трудову дисципліну, за що її неодноразово карали. Так, в січні 2009 року їй було оголошено догану за прогул; у вересні 2010 року позбавили премії за те, що під час її зміни санепідемстанція штрафувала готель за недотримання санітарно-епідеміологічних вимог; у жовтні 2011 року їй було оголошено сувору догану за запізнення на роботу з попередженням, що у випадку наступного порушення вона буде звільнена з роботи. 10 березня 2012 року Сухова запізнилася на роботу на одну годину, за що й стало підставою для звільнення її з роботи за п. 3 ст. 40 КЗпП України.
Яке рішення повинен винести суд? Обґрунтуйте відповідь.

26. Після того, як працюючі на одному підприємстві менеджер Павлюк і програміст Савіна одружилися, керівник цього підприємства запропонував одному з них звільнитися, оскільки згідно з чинним законодавством спільна робота родичів забороняється.
В юридичній консультації, куди молоде подружжя звернулося за роз’ясненням, їм повідомили, що:
заборона стосується тільки тих випадків, коли особа поступає на роботу, де працює її родич;
у законі вказано, що “власник вправі запровадити обмеження щодо спільної роботи родичів”, тобто на підприємстві має бути прийнято локальний акт, який би забороняв службу родичів взагалі, а не конкретних осіб;
правило про заборону спільної роботи родичів стосується тільки матеріально відповідальних осіб;
навіть якщо б роботодавець і хотів звільнити одного з родичів, то зробити він цього не зможе, оскільки ст.ст. 40 і 41 КЗпП України не передбачають такої підстави для звільнення.
Дайте правовий аналіз ситуації.

27. Під час розгляду в суді справи про поновлення на роботі завгоспа школи Хавлюка, звільненого за п.3 ст. 41 КЗпП України, було встановлено, що останній крім основних своїх функцій викладав уроки праці в старших класах. 27 жовтня він разом зі своїми товаришами святкував день народження у ресторані, після чого був доставлений до медвитверезника. Повідомлення з органів міліції про цей випадок надійшло до школи 4 листопада. 23 листопада його вчинок розглядався на засіданні педради школи, а 10 грудня було видано наказ про звільнення за вчиненням ним аморального проступку.
У позовній заяві Хавлюк просив поновити його на попередній роботі. Він вважав, що про аморальний вчинок нічого не відомо учням школи, і крім того наказ про його звільнення було видано по закінченні місячного терміну після вчинення проступку, а замість профкому згоду на звільнення давала педрада школи, оскільки він не є членом профспілки.
Чи є вагомими аргументи позивача? Як повинен вирішити справу суд?

28. Карпів з 12 травня 2003 року працювала в цеху личкувальної плитки розподілювачем робіт. У травні 2004 року К. без її згоди переміщено у відділ збуту розподілювачем робіт всієї продукції, яка випускалася на зоводі. У відповідності із посадовою інструкцією обов’язки Карпів залишились аналогічними, збільшився лише об’єм робіт і заробітна плата. Карпів вважала таке переміщення незаконним, оскільки трудовим договором це не перебачено і не враховано те, що в неї відсутня кваліфікація для роботи пов’язаної з торгівельною діяльністю.
Проаналізуйте наведену ситуацію. Визначте, що мало місце в цьому випадку - переведення чи переміщення?

29. Пакош понад тридцять років працювала робітницею на ВАТ „Агрофірма”. У січні 2012 року її попередили про звільнення з роботи у зв’язку із скороченням штатів, а наказом від 15 травня 2012 року звільнили з посади. 11 червня 2012 року з нею провели повний розрахунок.
Пакош вважала, що звільнення є незаконним, оскільки на засіданні виборного профспілкового органу 15 травня 2012 року, який давав згоду на її звільнення, вона не була присутня. Крім того вона не є членом профспілки.
Вона також вважала, що роботодавець повинен був запропонувати їй іншу роботу і листом від 10 березня 2012 року дала свою згоду на будь-яку іншу роботу.
Представник роботодавця у суді пояснив, що посади продавця магазину „Квіти” та лоточниці цього магазину Пакош не пропонувались, оскільки для їх зайняття необхідні спеціальні знання яких працівниця не мала.
Чи законно було звільнено громадянку Пакош?

30. Власів працював в автобусному парку шофером-кондуктором в автоколоні №4, яка обслуговувала міжміські перевезення. За отримання грошей з двох пасажирів і невидачу їм квитків наказом директора автопарку йому було оголошено догану. Одночасно Власів був направлений водієм в автоколону №2, що забезпечувала міські перевезення. Він оскаржив наказ у КТС, яка відмовила у задоволенні його вимог. Місцевий суд, куди звернувся Власів, визнав направлення позивача в іншу автоколону правомірним.
Чи правильне рішення суду? Що мало місце в цьому випадку – переміщення чи переведення на іншу роботу? Обґрунтуйте Ваш висновок.

31. Гука було затримано органами прокуратури за підозрою у вчиненні злочину та обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Вироком суду 3 листопада 2010 р. він був засуджений до 3-років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на 3 роки.
Через 2 роки кримінальну справу проти Гука було закрито за відсутністю в його діях складу злочину.
4 листопада 2012 р. Гук звернувся до роботодавця про надання йому попередньої роботи, але отримав відмову.
Після втручання прокуратури 24.11.2012 р. Гука все ж повідомили про допуск до виконання трудових обов’язків, але через два дні – після того, які він приступив до роботи, попередили про скорочення посади та звільнення з роботи. Отримавши розрахунок при звільненні Гук дізнався, що за період з 4.11.2010 до 24.02. 2012 р. заробітної плати йому не нарахували.
Які порушення мали місце у наведеному випадку? Проаналізуйте ситуацію та дайте обгрунтовану відповідь.

32. Директор державного сільськогосподарського підприємства “Березівський” видав наказ про переведення робітниці Швець із садово-городньої у тваринницьку бригаду строком на один місяць. Швець з переведенням не погодилась і звернулась до КТС, а пізніше до суду з позовом про поновлення її на попередній роботі. Свою заяву вона мотивувала тим, що переведення було оформлене без її згоди, крім того, її вже тричі раніше переводили на цю роботу. В суді представник відповідача пояснив, що переведення викликане виробничою потребою у зв’язку із відсутністю доярок і з метою запобігання падежу худоби.
Чи може мати місце переведення на іншу роботу без згоди працівника? Чи є тут підстава для переведення? Як повинен вирішити справу суд?

33. Ознайомившись з варіантом контракту, що був запропонований для підписання керівнику державного підприємства, кандидат на посаду у розділі “Підстави розірвання контракту” виявив наступне:
працівник вправі розірвати контракт лише за згоди роботодавця;
роботодавець може розірвати контракт:
а) у випадках, передбачених законодавством та статутом підприємства;
б) у разі хвороби працівника більше двох місяців;
в) у разі розголошення працівником конфіденційної інформації;
г) при вчиненні працівником аморального проступку;
д) при відмові працівника змінити у разі необхідності окремі умови контракту.
Не погодившись із запропонованим варіантом, кандидат на посаду зробив ряд зауважень. Подумайте, які зауваження він міг зробити? Обґрунтуйте його позицію.

34. З метою термінового ремонту міської каналізаційної системи, яка внаслідок аварії потребувала негайного втручання, слюсара хлібозаводу Зоріна розпорядженням заступника голови міської адміністрації, яке було погоджене з керівником заводу, була переведена строком на 10 днів для ліквідації наслідків аварії.
Оскільки аварійні роботи тривали понад 10 днів, виникла необхідність продовження терміну переведення ще на 5 днів. Зорін заперечував проти продовження терміну переведення, мотивуючи це тим, що аварія та її наслідки фактично ліквідовані, а залишились лише налагоджувальні роботи і тому виробнича потреба для переведення відсутня. Він вважав, що подальше його перебування у розпорядженні міської комунальної служби можливе тільки за його згоди. Незважаючи на заперечення Зоріна, термін його переведення було продовжено ще на 5 днів. Останній до роботи не приступив, а повернувся на хлібозавод.
Наведіть Ваші аргументи щодо можливості застосування в цьому випадку ст. 33 КЗпП України.


35. Гринів була прийнята на посаду бухгалтера приватного підприємства «Кант» на умовах неповного робочого часу. Через два роки на підприємстві відбулася зміна власника, після чого змінилося керівництво підприємства. Новий керівник розпочав заново формувати штати підприємства. Зокрема, він запропонував Гринів працювати на умовах нормального робочого часу.
Гринів відмовилась, наголошуючи, що при поступленні на роботу за домовленістю з попереднім керівником їй було встановлено неповний робочий день.
За декілька днів після цієї розмови було видано розпорядження за яким на підприємстві скасовувалась будь-яка робота на умовах неповного робочого часу. А, згодом було видано наказ про звільнення Гринів з посади за п.6 ст.36 КЗпП України.
Гринів звернулися із позовом до суду.
Проаналізуйте ситуацію. Яке рішення повинен ухвалити суд?

36. У зв’язку з впровадженням нових методів роботи і проведенням раціоналізації робочих місць на підприємстві інженера Маслюка 18 березня було офіційно повідомлено про необхідність, починаючи з 1 червня, працювати у зміненому режимі. При цьому зарплата його зростає на 20% і крім цього надається додаткова відпустка тривалістю 3 дні. Не погодившись з такими пропозиціями, Маслюк 23 березня подав заяву про звільнення за власним бажанням, і вже з 24 березня не виходив на роботу. 5 квітня він отримав повідомлення, що наказом директора від 3 квітня його звільнено за прогул від 24 березня.
Суд, розглядаючи 26 травня справу за позовом Маслюка про зміну формулювання причини звільнення, ухвалив змінити формулювання причини з п.4 ст. 40 не на ст. 38 як просив позивач, а на п.6 ст. 36 КЗпП України.
Чи правильно поступив суд? Спробуйте вказати точний запис дати звільнення у трудовій книжці Маслюка.

37. Бухгалтер Карп’юк звернулась до юрисконсульта підприємства за порадою. Вважаючи, що її обмежено в правах, оскільки на сесію у вищому навчальному закладі, де вона складала іспити отримала тільки половину учбової відпустки. Своє рішення адміністрація мотивувала тим, що Карп’юк працює на умовах неповного робочого часу, а тому не користується правом на повну відпустку для навчання. Карп’юк попросила також юрисконсульта пояснити, чи правильно відділом кадрів до її трудової книжки було зроблено запис про роботу на умовах неповного робочого дня і як це вплине на тривалість її трудового (страхового) стажу, а також на тривалість щорічної відпустки.
Підготуйте відповідь юрисконсульта.

38. Через відсутність комплектуючих деталей і зупинення виробництва значна частина працівників заводу “Агрегат” була переведена на будівництво жилого будинку, що зводився за рахунок коштів заводу для своїх працівників на строк до 3 місяців. Не заперечуючи загалом проти переведення, частина працівників тим не менше вважала, що таке переведення допускається на строк не більше одного місяця на протязі календарного року. Більше того – вони є висококваліфікованими працівниками, а на будові доводиться виконувати некваліфіковані роботи.
Директор заводу з цього приводу пояснив, що в цьому випадку відбуваються зміни в організації виробництва і праці та крім того, будинок зводиться за кошти заводу, тому оскільки працівники, котрі будуть отримувати квартири в цьому будинку, не отримуватимуть зарплату оскільки вона їм буде компенсована безплатним наданням квартири.
Дайте правовий аналіз ситуації.

39. У положенні “Про режим робочого часу” підприємства “Весна”, створеного у формі товариства з обмеженою відповідальністю, було передбачено:
тривалість робочого часу протягом тижня встановлюється:
а) для найманих працівників – 40 год.;
б) учасників товариства – 45 год.;
для жінок, які мають дітей віком до 14 років, тривалість робочого тижня скорочується на 5 год.;
оплата праці здійснюється за фактично відпрацьований час;
в осінньо-зимовий період підприємство працює в режимі п’ятиденного робочого тижня, у весняно-літній – шестиденного робочого тижня.
Прокоментуйте зазначені позиції з огляду на відповідність їх чинному законодавству.

40. З 1 вересня 2010 року В. працювала вчителем народознавства з одночасним викладанням української мови і літератури та зарубіжної літератури із загальним навантаженням 11 год. на тиждень. Фактично, протягом 2010-2011 р.р. В. викладала 9 год. на тиждень, за що отримувала відповідну зарплату і з цим погоджувалася. Наказом дирекціїї від 1 вересня 2011 року в супереч бажанню В. змінено умови праці - доручено викладати лише 6 год. на тиждень і відповідно зменшено заробітну плату.
В. Просила скасувати наказ про зменшення обсягу годин, вважаючи, що істотно погіршено її умови праці.
Проаналізуйте ситуацію.

41. До юрисконсульта заводу звернувся начальник дільниці Когут з проханням роз’яснити йому чи вправі адміністрація зобов’язати його з’являтися на роботу за 30 хв. до початку зміни для організації робіт на дільниці. Крім того, йому нерідко доводиться залишатися на роботі після закінчення зміни, мають місце також виклики в нічну зміну, у вихідні та святкові дні для усунення виробничих недоліків. Керівник підприємства в додатковій оплаті йому відмовив, пояснивши, що Когут – працівник з ненормованим робочим днем, за що він отримує додаткову відпустку.
Чи правильно поступив керівник? Як визначити, чи належить Когут до категорії працівників з ненормованим робочим днем? Чи відповідає режим Когута трудовому законодавству? Чи підлягає компенсації переробка робочого часу Когутом?

42. Бухгалтер Воловець звернувся до відділу кадрів з проханням порекомендувати йому, як терміново звільнитися з підприємства. Він вважав, що поважних причин, які б давали підставу ставити питання про звільнення за власним бажанням, у нього немає, а відпрацьовувати два тижні він не може.
Інспектор відділу кадрів порекомендував йому написати заяву “За угодою сторін”, але при цьому він сумнівався, чи погодиться з пропозицією Воловця адміністрація, через те, що за такої підстави звільняють тільки тих працівників, які працюють за строковим договором, а у Воловця - договір на невизначений строк. Крім того, вважав інспектор, що при такій підставі звільнення у Воловця можуть бути у майбутньому проблеми з обчисленням стажу.
Що можна порадити бухгалтеру Воловцю?

43. Через постійні перебої у постачанні електроенергії директор взуттєвої фабрики видав наказ про перенесення одного вихідного дня з суботи на середу. Працівниця Шеремета не погодилася з рішенням керівника, оскільки вважала, що це порушує її трудові права. Поступаючи на роботу, вона погоджувалася працювати з двома вихідними днями (субота і неділя). З перенесенням вихідного дня на інший день вона не згідна. Крім того Шеремета вважала, що таким чином зменшується фактична тривалість її часу відпочинку. Працівниця звернулася за правовою допомогою до юридичної консультації.
Дайте працівниці обґрунтовану правову консультацію? Чи є за умовами задачі порушення законодавства?

44. Бригадир мулярів Власюк на протязі двох років працював на будівництві на основі строкового договору. Після спливу строку договору Власюк подав заяву керівникові з проханням звільнити його з роботи, але останній відмовився, посилаючись на відсутність на будівництві кваліфікованих мулярів і на необхідність закінчити будівництво важливого об’єкту.
Через три тижні після подання заяви був виданий наказ про звільнення Власюка з роботи згідно заяви. Власюк звернувся у суд з позовом поновити його на роботі, покликаючись на те, що він просив звільнити його раніше. В теперішній час обставини в нього змінилися і він вирішив працювати на будівництві ще один рік.
Вирішіть спір.

45. Учні середньої школи Залізняк, якому виповнилось 16 років, і Мороз – 15 років, влаштувалися на роботу листоношами. Їм встановили робочий день тривалістю 6 годин щоденно (36 годин на тиждень), при цьому роз’яснивши, що оплата буде проводитись пропорційно відпрацьованому часу. Залізняк і Мороз не погодилися з таким рішенням, заявивши, що здатні працювати хоч по 10 год., щоб заробити більше грошей.
Проаналізуйте ситуацію і дайте обґрунтовану відповідь.

46. 10 січня 2011 року Глушко поступив на роботу електриком. 30 січня він був звільнений як такий, що не витримав випробування, але через один місяць рішенням суду поновлений на роботі з оплатою за вимушений прогул. З 1 по 15 квітня через травму, яку він отримав перебуваючи у нетверезому стані, Глушко не працював. Допомога по соціальному страхуванню йому не виплачувалась. 20 травня цього ж року за хуліганство Глушко був засуджений судом до 1 року виправних робіт за місцем праці.
Чи має право Глушко на щорічну відпустку? Обґрунтуйте відповідь з посиланням на законодавство.

47. Робітник АТ «Електрон» Пилипів згідно з наказом керівника підприємства залучався до роботи у вихідні дні. Керівник запропонував йому взяти відгули у будь-які робочі дні. Пилипів від відгулів відмовився і зажадав за роботу у вихідні дні подвійної оплати. Замість цього керівник видав наказ, за яким надав робітнику додаткові вихідні дні 16, 19 та 20 липня. Останній звернувся до комісії по трудових спорах із заявою про виплату йому подвійної оплати праці за роботу у вихідні дні.
Яке рішення має ухвалити комісія по трудових спорах?

48. Працівнику фірми “Прогрес” Мазуру у 1996 р. було надано згідно законодавства щорічну основну відпустку тривалістю 24 робочі дні. Наступного року йому була надана чергова відпустка тривалістю 24 календарних дні. Мазур не погодився з терміном тривалості відпустки, оскільки фактично у нього відпустка за 1997 р. стала коротшою ніж раніше. За роз’ясненням він звернувся до юрисконсульта підприємства.
Дайте кваліфіковану, юридично обґрунтовану відповідь.

49. У зв’язку із скороченням обсягу роботи керівництво університету запропонувала друкарці Горощук перейти на роботу з неповним робочим часом. Остання погодилася і продовжила працювати тричі на тиждень. Ознайомившись з наказом про надання їй щорічної відпустки, Горощук виявила, що тривалість її відпустки скоротилася з 30 календарних днів до 23. Начальник відділу кадрів пояснив друкарці, що після переходу на неповний робочий час вона не має права на додаткову відпустку за ненормований робочий день, як раніше. Горощук звернулася до адвоката за роз’ясненням.
Оцініть правомірність ситуації.

50. Бухгалтер Карпенко звернулась із скаргою у виборний профспілковий орган на те, що їй надано тільки половину учбової відпустки для здачі сесії у вузі. Таке рішення адміністрація мотивувала тим, що Карпенко працює на умовах неповного робочого часу, а тому не має права на повну учбову відпустку. Карпенко попросила пояснити, чи правильно у відділі кадрів у трудову книжку було зроблено запис про роботу з неповним робочим часом і як це вплине на тривалість її трудового стажу, а також на тривалість щорічної відпустки.
Оцініть правомірність ситуації.

51. Спеціаліст відділу звернень громадян місцевої державної адміністрації, який пропрацював шість місяців, звернувся із заявою про надання йому щорічної відпустки. У відділі кадрів йому порахували відпустку мінімальної тривалості згідно з Законом України «Про державну службу». Спеціаліст не погодився з таким рішенням, пояснивши, що він до цього працював 13 років юристом в обласній раді, а отже має право ще на додаткову відпустку, за стаж державного службовця.
Якої тривалості повинна бути надана спеціалісту відділу звернень громадян щорічна відпустка?

52. У зв’язку із скороченням обсягу роботи адміністрація запропонувала друкарці Тереховій перейти на роботу з неповним робочим часом. Остання погодилася і продовжила працювати тричі на тиждень. Ознайомившись з наказом про надання їй щорічної відпустки, Терехова виявила, що тривалість її відпустки скоротилася з 24 календарних днів до 15. Начальник відділу кадрів пояснив друкарці, що після переходу на неповний робочий час вона не має права на додаткову відпустку за ненормований робочий день, як раніше. Терехова звернулася до адвоката за роз’ясненням.
Дайте мотивовану відповідь.

53. У жовтні столяр Вінницького ТзОВ «Поділля» Васильків відповідно до наказу директора одержав 10-денну відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами. Відпустка була надана з умовою, що Васильків відпрацює її у поза робочий час. За домовленістю з директором він відпрацьовував відпустку після робочої зміни та у вихідні дні. 24-го серпня він також працював у рахунок відпустки. 28-го серпня Васильків звернувся до бухгалтерії ТзОВ з вимогою оплатити йому робочий день 24-го серпня як святковий, а всі інші дні, коли він працював після робочої зміни, як надурочні години.
Чи законна вимога Васильківа? Як у законодавстві врегульовано ці питання?

54. Спеціаліст відділу звернень громадян місцевої державної адміністрації, який пропрацював шість місяців, звернувся із заявою про надання йому щорічної відпустки. У відділі кадрів йому порахували відпустку мінімальної тривалості згідно з закону України “Про державну службу”. Спеціаліст не погодився з таким рішенням, пояснивши, що він до цього працював 13 років юристом в обласній раді, а отже має право ще на додаткову відпустку, за стаж державного службовця.
Проаналізуйте законодавство, яке регулює надання відпусток державним службовцям та порахуйте тривалість відпустки у наведеному випадку.

55. Наказом від 10 вересня 2012 року Козловський був призначений на посаду вагаря товарної станції. Зарплата йому нараховувалась із розрахунку окладу комірника, що був нижчий на 100 грн. від окладу вагаря.
Козловський вимагав від адміністрації виплатити різницю в окладах.
Адміністрація відмовила задовольнити його вимоги, посилаючись на те, що Козловському було відомо при вступі на роботу про умови оплати праці. Він приймався на роботу вагаря, але зарплату повинен був отримувати комірника.
Виходячи з якого окладу повинна оплачуватися праця Козловського?

56. Прокопенко був звільнений з роботи за власним бажанням у зв’язку з виїздом на інше місце проживання. На неодноразові прохання Прокопенка провести з ним розрахунок власник відповідав обіцянками, але розрахунку не провів, посилаючись, зокрема, на його заборгованість за проживання в гуртожитку.
Приступивши до роботи на іншому підприємстві, Прокопенко звернувся до суду з проханням зобов’язати власника провести з ним розрахунок і виплатити середній заробіток за весь час затримки розрахунку.
Чи законні вимоги Прокопенка? В якому порядку може бути стягнута заборгованість за проживання в гуртожитку?

57. Проців звільнився з роботи за власним бажанням у зв’язку з переїздом до іншої місцевості. На неодноразові його прохання провести з ним кінцевий розрахунок роботодавець відповідав обіцянками, але розрахунку не здійснював, посилаючись, зокрема, на заборгованість Проціва за проживання в гуртожитку.
Приступивши до роботи на іншому підприємстві, Проців звернувся до суду з позовом зобов’язати попереднього роботодавця провести з ним розрахунок і виплатити середній заробіток за весь час затримки розрахунку.
Чи законні вимоги Проціва? У якому порядку може бути стягнута заборгованість за проживання в гуртожитку?

58. За штатним розкладом (схемою посадових окладів) оклад товарознавця на фабриці визначається “вилкою” від 120 грн. до 160 грн. Приймаючи на цю посаду Фазіва, керівник встановив йому посадовий оклад у розмірі 130 грн. Попрацювавши 6 місяців і довідавшись, що його посада може оплачуватись значно вище, Фазів зажадав підвищення заробітної плати, посилаючись, зокрема, на те, що з роботою він справляється успішно, зауважень і дисциплінарних стягнень немає.
Чи можуть змінюватися і в якому порядку посадові оклади?

59. Санітарка фельдшерського пункту Дмитрук звернулася до виборного органу первинної профспілкової організації установи із проханням захистити її право на додаткову оплату за суміщення професій. У заяві вона пояснила, що крім своєї роботи впродовж зимового періоду виконувала також обов’язки кочегара, забезпечуючи пічне опалення, що ним обладнане приміщення, а тому просила виплатити їй за листопад-квітень 50% зарплати кочегара. Представник роботодавця на засіданні виборного органу первинної профспілкової організації заперечував проти такої оплати, мотивуючи тим, що Дмитрук виконувала роботу кочегара з власної ініціативи, у вільний від роботи час. Адміністрація цю роботу їй не доручала. Крім того, з’ясувалося, що Дмитрук працює санітаркою фельдшерського пункту за сумісництвом, а основна її робота - медсестра санаторію “Карпати”.
Проаналізуйте ситуацію. Як оплачується робота за сумісництвом та в разі суміщення професій і посад?

60. Працівник Бузької райспоживспілки Андрущак 19 травня 2001 р. звільнений з роботи за п.3 ст.40 КЗпП України з формулюванням у трудовій книжці “за неналежне відношення до своїх службових обов’язків”.
При розгляді справи судом встановлено, що за період роботи позивача у Бузькій райспоживспілці на нього тричі накладались дисциплінарні стягнення: 7 травня 1999 р. оголошено сувору догану; 19 листопада 2000 р. переведений на нижче оплачувану посаду без зазначення строку переведення; 29 березня 2001 р – суворо попереджений. Остаточною причиною, що послужила підставою для звільнення Андрущака 19 травня стала відмова останнього відвезти голову райспоживспілки на нараду до Львова, службова машина, якого в останній момент поламалася, а власна машина Андрущака знаходилась на подвір’ї райспоживспілки. Як з’ясувалося, членом профспілки він не був, а за використання власного автомобіля у службових цілях він отримував щомісячну компенсацію.
Дайте правову оцінку ситуації.

61. Головний бухгалтер державного підприємства Жовнір працював за сумісництвом головним бухгалтером приватного підприємства “Зоря”. В наказі про прийняття на роботу за сумісництвом було вказано, що оплата здійснюватиметься за фактично відпрацьований час, у розмірі, який не перевищує половини окладу головного бухгалтера.
Пропрацювавши два місяці на підприємстві “Зоря” Жовнір переконався, що він фактично виконує всю роботу головного бухгалтера. У зв’язку з цим, працівник звернувся до роботодавця із вимогою виплачувати йому повністю заробітну плату головного бухгалтера. Роботодавець відмовився задовольнити вимоги Жовніра, мотивуючи тим, що оплата головного бухгалтера здійснюється за почасовими ставками, а тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день.
Проаналізуйте ситуацію та сформулюйте обґрунтовану відповідь.

62. Генеральний директор автобази звернувся 15.03.2012 р. з поданням до профкому дати санкцію на звільнення за п.8 ст. 40 КЗпП України водія Павліва за крадіжку з гаражу однотумбового письмового стола.
На засіданні профкому з’ясувалося, що 18.02.2012 р. Павлів взяв стіл з дозволу старшого механіка Мозіля та інженера Лося. Зникнення стола було виявлено після того, як начальник гаража Коваль повернувся 03.03.2012 р. з відпустки. Оскільки стіл Павлів повернув, а до справи було долучено висновок медичної служби гаража про те, що саме 18.02.2001 р. Павлів з’явився на роботу у нетверезому стані профком більшістю в один голос дав санкцію на звільнення його за п.7 ст.40 КЗпП України.
Генеральний директор автобази наказом від 20.03.2012 р. звільнив Павліва за появу на роботі у нетверезому стані, а Мозілю та Лосю оголосив догану за сприяння в крадіжці державного майна. Начальника гаража Коваля було суворо попереджено і позбавлено надбавки за високі досягнення в праці “через слабку виховну роботу в колективі”.
Дайте правовий аналіз наведеної справи.

63. У зв’язку із неритмічним надходженням запасних частин начальник складального цеху видав розпорядження про збільшення з 20 січня до кінця місяця робочих змін до 10 год. У зв’язку з тим, що виборний орган первинної профспілкової організації згоди на надурочні роботи не давав, а також те, що додаткові кошти для цього фондом заробітної плати, не передбачені адміністрація заводу відмовилась оплатити роботу як надурочну, а перепрацювання робочого часу понад норми дозволила компенсувати відгулами.
Чи допущені порушення трудового законодавства в цьому випадку? Обґрунтуйте відповідь з посиланням на норми трудового законодавства.
64. Через сильні снігопади у листопаді 2000 р., значної шкоди було завдано міській комунальній системі та транспортним комунікаціям.
У зв’язку з цим Вінницький міський голова підписав розпорядження “Про незадовільну роботу служб міського господарства та районних адміністрацій”, яким було суворо попереджено та позбавлено премій за листопад заступника голови міської ради та начальників управлінь.
Цим же розпорядженням міський голова зобов’язав фінансово-бухгалтерські служби відрахувати до 50% посадових окладів працівників, які винні у незадовільній роботі з прибирання снігу. Гроші, які вилучено, повинні покрити збитки лікувальних установ та жителів міста, які отримали травми у дні снігопаду.
Дайте правовий аналіз наведеної в газеті ситуації.

65. Токар заводу “Агрегат” Ільчук був затриманий вахтером на прохідній після обідньої перерви, оскільки подавав, як зазначив у доповідній записці вахтер, "явні ознаки алкогольного сп’яніння". Після невеликої суперечки, у якій взяли участь ще декілька працівників заводу, Ільчук на територію заводу не пішов, а направився до прокуратури скаржитися на вахтера. Наступного дня, вийшовши на роботу, Ільчук дізнався, що його звільнено з роботи за прогул. Вважаючи такий наказ незаконним він звернувся до суду про поновлення на роботі.
Вирішіть спір.

66. М. з 1 лютого 1996 р. у відповідності до наказу N 7 від 17 січня 1996 р. було призначено на посаду начальника територіального управління Комітету по Вінницькій області з присвоєнням йому 6-го рангу державного службовця.
Наказом N 19 комітету України з нагляду за охороною праці (далі - Комітет) від 26 липня 2002 р. М. за недоліки в здійсненні державного нагляду за охороною праці, в організаційно-методичній плановій роботі та за невиконання норм законів і інших нормативних актів щодо державного нагляду за охороною праці оголошено догану. Про наказ М. стало відомо 31 жовтня 2002 р.
2 вересня 2002 р. наказом N 56 Комітету від 10 жовтня 2002 р. на підставі довідки про службове розслідування фактів, викладених у скарзі Ш., що надійшла з Секретаріату Кабінету Міністрів України, проведеного 27 - 29 серпня 2002 р., М. звільнено з посади за недотримання вимог, пов'язаних із проходженням державної служби, передбачених п. 6 ст. 30, ст. 14 Закону України "Про державну службу", ст. ст. 1, 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією", за порушення Присяги державного службовця та вчинення корупційних діянь.
М. звернувся з позовом до суду. Суд поновив М. на роботі виходячи з того, що його було звільнено з порушенням вимог ч. 3 ст. 40 КЗпП України.
Чи правильне рішення прийняв суд? Проаналізуйте ситуацію і вирішіть справу.

67. Інспектора районної податкової адміністрації Шулинську було звільнено з роботи за п1. ст.41 КЗпП України з мотивуванням “за одноразове грубе порушення закону про боротьбу з корупцією”.
Під час вирішення справи у суді, куди Шулинська звернулася з позовом про поновлення на роботі, з’ясувалося, що звільнення відбулося на підставі матеріалів, які поступили до податкової адміністрації з судових органів.
Представник відповідача подав до суду документи, згідно з якими Шулинська, навчаючись заочно на 5-му курсі економічного факультету оплатила навчання за безготівковим рахунком через приватну фірму, де її чоловік працював директором. Прокурор району порушив у зв’язку з цим адміністративне провадження за п. “а” ст. 1 Закону України “Про боротьбу з корупцією”. Суд визначив їй міру покарання у вигляді штрафу. Щодо звільнення останньої з роботи за вчинення правопорушення у постанові суду нічого не зазначалося. Позивачка просила поновити її на роботі.
Спробуйте вирішити справу. Напишіть рішення суду.

68. 15-річний Сафонов, отримавши згоду батьків влаштуватися на роботу, звернувся до центру зайнятості за консультацією про можливість отримання роботи. Сафонов був направлений для працевлаштування на підприємство за рахунок встановленої виконкомом міської ради броні. Однак директор підприємства відмовився прийняти Сафонова на роботу, мотивуючи відмову тим, що на підприємстві дорослі робітники зайняті з неповним робочим тижнем, а для неповнолітніх взагалі роботи немає. Чи правомірні дії директора?
Чи є направлення центру зайнятості обов'язковим для керівника підприємства?

69. 10 січня 2011 року Глушко поступив на роботу електриком. 30 січня він був звільнений як такий, що не витримав випробування, але через один місяць рішенням суду поновлений на роботі з оплатою за вимушений прогул. З 1 по 15 квітня через травму, яку він отримав перебуваючи у нетверезому стані, Глушко не працював. Допомога по соціальному страхуванню йому не виплачувалась. 20 травня цього ж року за хуліганство Глушко був засуджений судом до 1 року виправних робіт за місцем праці.
Чи має право Глушко на щорічну основну відпустку? Обґрунтуйте відповідь з посиланням на законодавство.

70. У правилах внутрішнього трудового розпорядку ТОВ "Ректа" містяться пункти, що передбачають позбавлення відпустки за прогул без поважної причини, накладення штрафу в розмірі двох мінімальних заробітних плат на особу, яка з'явилися на роботі в нетверезому стані, а також за порушення трудової дисципліни позбавлення премій, передбачених системою оплати праці.
Дайте правову оцінку зазначеним положенням.

71. Власов працював водієм 10-тонної вантажівки з 20.02.2009 р. У березні та травні 2012 р. він за власним бажанням перебував у відпустці без збереження заробітної плати, відповідно 10 і 15 днів. У зв’язку із спадом виробництва за наказом керівника підприємства йому була надана відпустка без збереження заробітної плати з 1 червня по 20 серпня 2012 р.
Коли у Власова виникає право на щорічну відпустку повної тривалості?

72. Трудовий колектив гідрографічної бази висунув на конференції 15 лютого вимогу про збільшення у зв’язку з інфляцією заробітної плати і про її індексацію. Ці вимоги розглядалися примирною комісією і трудовим арбітражем, але спір вирішений не був. На конференції 19 лютого наймані працівники прийняли рішення про початок безстрокового страйку з 3 березня і попередили про це керівництво 20 лютого. Начальник гідрографічної бази звернувся до суду з позовом про визнання страйку незаконним, оскільки початок його призведе до зриву робіт по підготовці до весняних паводків, що може потягнути за собою значну шкоду.
В якому порядку вирішується колективний трудовий спір? Яке рішення повинен винести суд?

73. Тривалість щорічної основної відпустки працівника Бекетова складає 28 календарних днів. Він звернувся до директора підприємства з заявою про збільшення йому тривалості відпустки оскільки вважав, що має крім того право на додаткові відпустки – 32 календарні дні за шкідливі умови праці, 6 календарних днів за ненормований робочий час, 5 календарних днів соціальної відпустки, як батько двох дітей віком 7 і 14 років. Крім того, йому відмовили у наданні у цьому році 20 денної відпустки для складання іспитів в університеті і він був вимушений використовувати для цього свої вихідні дні.
Чи законні вимоги Бекетова?

74. Інженер підприємства К. у зв’язку з хворобою, яка тривала більше чотирьох м’ясці підряд (важкий перелом ноги), був звільнений з роботи за п.5 ст.40 КЗпП України. К. не погодився із звільненням і звернувся до суду з позово про поновлення на роботі. В обгрунтування своїх вимог К. вказав, що його посада ніким не зайнята, а його обов’язки тимчасово розподілені між колегами по відділу. Суддя вказав К., що в позовній заяві він повинен ще вимагати виплати компенсації за вимушений прогул. К. заперечив, оскільки вважав, що суд сам повинен вирішити це питання.
Проаналізуйте аргументи судді і К. Вирішіть спір.

75. Інженер Карп уклав трудовий договір з виробничим кооперативом для організації і керівництва поточними роботами з ремонту обладнання. Правлінням кооперативу йому був встановлений посадовий оклад у розмірі 1750 грн. У травні та червні зарплати він не отримав, а в липні місяці, посилаючись на погані справи з фінансами, кооператив видав Карпу 1800 грн. заробітної плати. 1 серпня Карп звільнився за власним бажанням і пред’явив вимогу оплатити йому недодану суму. Юрисконсульт кооперативу пояснив Карпу різницю між державним підприємством і кооперативом, який оплачує працю працівників в залежності від суми прибутку, вказавши, при цьому, що члени кооперативу не отримують зарплати вже більше півроку.
Проаналізуйте ситуацію і дайте обґрунтовану відповідь.

76. На одному з приватних підприємств, з чисельністю працюючих 100 чоловік за рішенням місцевої ради була встановлена броня в кількості 5 робочих місць для працевлаштування осіб за направленням служби зайнятості, в тому числі 2 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Адміністрація підприємства підготувала робочі місця для інвалідів, облаштувала їх спеціальним обладнанням. Комісія, створена у відповідності до чинного законодавства, здійснила прийомку цих робочих місць і дозволила ввести їх в дію. За звітний період державною службою зайнятості на це підприємство інваліди не направлялися. Разом з тим в кінці року з підприємства було стягнуто штрафні санкції в розмірі середньої річної заробітної плати за 2 робочих місця, не зайнятих інвалідами. Адміністрація підприємства звернулася з позовом до суду про відміну незаконного, на думку адміністрації, стягнення. На обґрунтування своїх вимог адміністрація пояснювала, що нею були виконані всі зобов’язання перед службою зайнятості, оскільки робочі місця були створені. У тому, що вони не були реально зайняті інвалідами, винна саме служба зайнятості, яка не направила жодного інваліда на підприємство.
Яким має бути рішення суду? Підготуйте письмовий проект рішення з посиланням на необхідне законодавство.

77. Волощук, яка працювала у будівельно-монтажному управлінні, звернулася до суду з позовом про стягнення оплати за вимушений прогул у сумі 1320 грн. Вона вказала, що була усунена від роботи за відмову виїхати у відрядження. Відмову мотивувала тим, що є вагітною. Волощук просила забезпечити її роботою за місцем знаходження будівельно-монтажного управління, в чому їй було відмовлено. На суді представник будівельно-монтажного управління пояснив, що в трудовому договорі з Волощук була передбачена така умова, як постійні поїздки в інші міста на будівельні дільниці, за що вона отримувала спеціальну доплату.
Яке рішення повинен прийняти суд?

78. Адміністратор готелю «Вінниця» Старченко чергувала 1 і 2 травня, у зв’язку з чим вона звернулася до директора готелю з проханням будь-яким чином компенсувати роботу у святкові дні. Лобенко було в цьому відмовлено з тієї причини, що вона працювала у святкові дні згідно з графіком чергувань.
Чи правомірна відмова директора? Чи компенсується робота у святкові та неробочі дні?

79. Начальник цеху заводу «Маяк» оголосив сувору догану чотирьом працівникам за те, що вони не відвідують організованих для них курсів підвищення кваліфікації та погано вивчають рекомендований матеріал. Обов’язковість навчання начальник цеху мотивував тим, що завод отримує нове устаткування, а працівники з ним мало знайомі.
В КТС, куди звернулися працівники із заявою про зняття дисциплінарного стягнення, з’ясувалося, що у цеху, де вони працюють відбуваються ремонтні роботи, а тому більшість робітників, у т.ч. і вони перебувають у відпустках без збереження заробітної плати. Оскільки ніхто з ними не узгоджував необхідність навчання на курсах, матеріал, що там подають, їм знайомий та беручи до уваги, що відвідування курсів не оплачується, вони просили зняти дисциплінарні стягнення і зобов’язати начальника цеху вибачитися перед ними.
Обґрунтуйте рішення КТС.

80. Громадянин Л претендує на зайняття посади керівника підприємства «Сокіл». Власник підприємства пропонує йому укласти трудовий договір у формі контракту, де мають бути визначені за угодою сторін строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового. Л відмовляється від укладення контракту, вважаючи, що цим можуть бути порушені його права шляхом погіршння його становища відносно норм трудового законодавства.
Вирішіть спір.

81. Під час робочої зміни токар п’ятого розряду Гонтар – член бригади, через необережність зламав токарний верстат з програмним управлінням. Верстат ремонтували 3 дні. За ремонтні роботи ремонтникам було виплачено 460 грн., а вартість заміненої деталі становила 2800 грн. Крім того простій верстата було оцінено в 6000 грн. збитків. Усі суми були стягнуті із сукупного доходу членів бригади.
Бригада вважала, що не повинна нести відповідальності і поставила питання про притягнення Гонтара до матеріальної відповідальності та відшкодування ним збитків у повному розмірі. Його середній заробіток становив 1460 грн.
Проти стягнення шкоди у повному розмірі завданих збитків Гонтар заперечував, обґрунтовуючи тим, що шкоду завдав через необережність. Крім того, він вважав, що середній заробіток його трохи завищено. Адже доплата за суміщення професії фрезерувальника і надбавка за високу професійну майстерність 25% не повинні братися до уваги.
Хто і у якому розмірі повинен відшкодувати завдані збитки?

82. 17-річний Кравченко уклав усний трудовий договір з ВАТ «Прозорість». Батьки хлопця наполягають на укладенні трудового договору з його сином в письмовій формі. Проте власник ВАТ «Оазис» відмовляється від укладення письмого трудового договору з Кравченком, посилаючись на те, що видано наказ про прийняття на роботу К. і цього достатньо для фіксування між ним і ВАТ трудових правовідносин.
Дайте правову оцінку діям власника ВАТ «Оазис».

83. Водій міжрайбази Костюк перевозив у машині райспоживспілки тканини. Дорогою його машина потрапила в аварію, внаслідок якої водій отримав травму і на машині швидкої допомоги був доставлений до лікарні.
Автоінспекцією встановлено, що причиною аварії став протиправний обгін машини райспоживспілки автофургоном. Після реалізації товару, що перевозив Костюк, було встановлено недостачу одного рулона шерсті. База пред’явила позов до Костюка про відшкодування вартості рулона шерсті, зазначивши, що з ним було укладено договір про повну матеріальну відповідальність.
Чи підлягає позов бази задоволенню?

84. Громадянин Польщі Вронек працює за трудовим договором на українському підприємстві. Вронек просить надати йому вихідний день 25 грудня, мотивуючи це тим, що в Польщі в цей день святкують Різдво і він хотів би відсвяткувати його також. Роботодавець відмовив Вронеку у наданні вихідного в цей день, посилаючись на те, що в Україні Різдво святкують 7 січня, і саме тоді на підприємстві і буде вихідний день.
Чи правомірна відмова роботодавця в наданні Вронеку вихідного дня?

85. Водій ТзОВ “Веселка” Кунтій самовільно, без дозволу керівництва, використав автомобіль у власних інтересах для перевезення особистого майна. Під час цього рейсу Кунтій намагався проїхати по дорозі, на якій проводилися ремонтні роботи, внаслідок чого автомобіль перекинувся, був поламаний і простояв на ремонті 7 днів.
Директор ТзОВ стягнув з заробітної плати Кунтія вартість ремонтних робіт, пошкоджених деталей, пального, мастильних матеріалів. Внаслідок цього загальна сума стягнення становила 1860 грн. Середня заробітна плата Кунтія 980 грн.
Кунтій проти стягнення заперечував і звернувся до юрисконсульта ТзОВ за роз’ясненням щодо правомірності дій директора.
Оцініть правомірність ситуації.

86. Громадянин Царук у зв’язку зі складеним графіком чергувань працюва 2 травня та 9 травня. Отримавши в кінці місяця заробітну плату, виявилося, що робота за ці дні була оплачена йому у звичайному розмірі. Царук звернувся в бухгалтерію. Але там йому пояснили, що в ці дні цого зміни випали через те, що так складений графік і через це оплата праці в цідні йому не повинна оплачуватися в подвійному розмірі.
Вирішіть спір.

87. За штатним розкладом (схемою посадових окладів) оклад товарознавця на фабриці визначається “вилкою” від 1520 грн. до 1560 грн. Приймаючи на цю посаду Фазіва, керівник встановив йому посадовий оклад у розмірі 1530 грн. Попрацювавши 6 місяців і довідавшись, що його робота може оплачуватись значно вище, Фазів зажадав підвищення заробітної плати, посилаючись, зокрема, на те, що з роботою він справляється успішно, зауважень і дисциплінарних стягнень щодо нього немає.
Чи можуть змінюватися і в якому порядку посадові оклади?

88. До суду звернулася Король з позовом до ВАТ «Промінь» з вимогою внести доповнення до її трудової книжки. Король зазначала, що, працюючи в ВАТ «Промінь», вона неодноразово нагороджувалася заохоченнями за успіхи у праці, що прлягали у виплаті премій на різні суми. К посилалася на статтю 144 Кодексу законів про працю України, відповідно до якої відомості про заохочення мають бути внесені до трудової книжки. Коли Король звільнилася в зв’язку з переходом на нову роботу, то в трудові книжці не виявила даних про заохочення у вигляді грошових премій.
Керівництво ВАТ проти позову заперечувало, посилаючись на те, що премії К виплачувалися хоча й за успіхи в роботі, але ці премії носили регулярний характер і виплачувались окремим працівникам кожного кварталу, тому вони не підлягають занесенню до трудової книжки.
Вирішіть спір. Чи повинні вноситись до трудової книжки відомості про грошові премії?

89. Байдюк, виконуючи обов’язки майстра з виготовлення надгробних пам’ятників у Гайсинському райпобуткомбінаті Вінницької області, приймав замовлення від населення привласнивши при цьому отримані від замовників гроші на загальну суму 2690 грн. Із позовом до райпобуткомбінату звернулося 20 громадян. Справа розглядалася у місцевому суді.
Вирішіть цю справу. Поясніть порядок відшкодування завданої Байдюком шкоди. Норми якого законодавства тут потрібно застосувати?

90. У зв’язку з необхідністю проведення розвантаження продуктів харчування для поставки їх в точки роздрібної торгівлі керівник оптової бази зобов’язав вантажника Маркова з’явитися на роботу 2 травня. Марков заперечував проти даного зобов’язанна, посилаючись на те, що 2 травня – державний вихідний день, однак погоджувався на вихід на роботу за умови, що натомість йому буде надано вихідний день в середу 4 травня. Керівник оптової бази відмовився від надання Маркові додаткового вихідного і наполягав на тому, щоб Марков вийшов на роботу 2 траваня, інакше він буде розцінювати неявку Маркова як прогул без поважних причин.
Вирішіть спір. Чи має право Марков на додатковий вихідний день 4 травня?

91. У касира Іванківа на день видачі зарплати працівникам підприємства раптово погіршився стан здоров’я. Він попросив бухгалтера цього ж підприємства Костіва провести видачу готівки, оскільки вважав, що останній є матеріально-відповідальною особою. Наступного дня було виявлено недостачу готівкових коштів у касі підприємства.
Керівник підприємства видав наказ яким зобов’язав Костіва повернути всю суму нанесених збитків. Бухгалтер не погодився таким наказом та оскаржив його до суду. У своїй заяві він зазначив, що усі гроші які залишились після розрахунків з працівниками було повернуто до каси підприємства. Куди зникли 3800грн. він не знає, а відповідальність повинен нести головний касир підприємства Саєнко, який особисто прийняв від нього залишок невиплаченої заробітної плати в сумі 1200грн.
Вирішіть справу.

92. Працівниці ткацького цеху Рудик було надано путівку до санаторію в якості заохочення за успіхи в роботі. Рудик наполягала, щоб про путівку було оголошено в урочистій обстановці, проте в цьому їй було відмовлено, мотивуючи це тим, що начальник цеху відїхав в командировку, а більше оголосити про заохочення нікому.
Вирішіть спір.

93. Водій Супрун із бази «Промарматура» у порядку централізованого постачання привіз на завод вироби з металу. Згідно із накладною Супрун здав, а Матвіїв, завідуючий складом заводу, розписався у прийомі 8 тон металу та поставив штамп про прийом. На наступний день було виявлено недостачу металу у кількості 4 тон. Завод звернувся із позовом до Матвіїва, Супруна і Чортківської контори постачання і збуту, де працював Супрун, про стягнення вартості металу. У суді Матвіїв вказав, що прийняв метал по накладній та не перевірив кількість виробів та вагу, оскільки вага була поламана. Недостача металу із його слів була наслідком недзавантаження з базою «Промарматура».
Як повинен бути вирішений спір?

94. Працівниці Франчук була надана одноразова грошова премія, не передбачена системою заробітної плати. Згодом з’ясувалося, що відомості про премію не були внесені до трудової книжки. Франчук звернулася з проханням внести відповідний запис, але їй в цьому відмовили, зазначивши, що відомості про грошові премії до трудових книжок не вносяться.
Вирішіть, хто в даній ситуації діє правомірно.

95. У комісію по трудових спорах подали заяви двоє робітників, що були не згідні із встановленими для них графіком відпусток, термінів надання чергових відпусток у зимові місяці. Набірник Сидоренко мотивував свою незгоду тим, що він як учень загальноосвітньої вечірньої школи, має право на відпустку влітку. Слюсар Герасимів теж просив надати відпустку в літній період, оскільки він два роки поспіль використовував відпустку взимку, а цього року хотів би поїхати відпочивати на південь, разом з дітьми-учнями.
Вирішіть спір. Чи вправі КТС розглядати такі спори?

96. Громадянин Савін звернувся до ВАТ «Агробудтехніка» з метою працевлаштування. У відділі кадрів йому сказали, що є вакансія і він може приступити до виконання своїх обов’язків уже наступного дня. Савін вимагав укласти з ним трудовий договір в письмовій формі, проте йому в цьому відмовили, посилаючись на те, що на даному ВАТ письмові договори не укладаються, а лише видається наказ про прийняття на роботу.
Чи правомірна відмова ВАТ в укладенні письмого трудового договору?

97. Водій таксі Мельник уклав договір оренди автомашини, на якій працював, з адміністрацією таксопарку. Орендну плату він зобов’язався сплачувати у твердій сумі, незалежно від виручки. Суд, розглядаючи спір між Мельником і таксопарком з приводу оплати праці, керувався нормами трудового права. При цьому суд виходив з того, що оренда лише змінила раніше укладений з Мельником трудовий договір.
Ваша думка про правильність рішення суду.

98. На шостий день роботи лоточницю Кривенко було попереджено директором магазина, що в зв’язку з недостатньою кваліфікацією вона продовжувати роботу не може i тому виходити на роботу більш немає необхідності. У відділі кадрів їй пояснили, що наказ про прийняття на роботу виданий не був, а на її місце буде прийнятий більш кваліфікований працівник.
Дайте правову оцінку діям адміністрації в кожному випадку. Які правила передбачені КЗпП для суб’єктів трудових правовідносин відповідно до наведених конфліктів?

99. Між головою фермерського господарства і одним з його членів, 17-річним сином виник спір. Син вважав, що в господарстві грубо порушуються права його членів. Зокрема, працювати доводиться по 12-14 годин на добу, іноді навіть у вихідні і святкові дні, зарплата не виплачується більше двох місяців. У той же час для двох найнятих на роботу тимчасових працівників створено “пільговий режим”. Вони працюють по вісім годин щоденно, мають щотижня два вихідних дні і їм уже двічі за останній місяць виплачено зарплату.
У випадку, якщо головою господарства не буде дотримуватись трудове законодавство щодо членів фермерського господарства, син вимагає укладення з ним трудового договору.
Вирішить ситуацію.

100. 2 вересня 1999р. економіст Григоренко звернулася до директора торгового центру «Арс» з заявою про звільнення за власним бажанням. Дізнавшись, що Григоренко переходить на роботу в іншу фірму, директор відмовив їй у звільненні. Через два тижні Григоренко на роботу не вийшла, а 4 листопада знову звернулась за видачею їй трудової книжки, але їй знову відмовили.
Дайте правову оцінку діям адміністрації в кожному випадку.

101. У новоствореній приватній фірмі, постало питання про укладення колективного договору. Група працівників уповноважила директора фірми виступити з ініціативою підписати колективний договір з власником фірми. Останній не заперечував проти підписання колективного договору, але вважав, що укладення колективного договору це право, а не обов’язок власника. Крім того у новостворених юридичних особах приватної форми власності колективний договір можна укладати не раніше, ніж через один рік після того, як буде повністю укомплектовано штат. Більше того, власник вважав, що директор фірми повинен виступати уповноваженим органом самого власника при укладенні колективного договору, а не представляти інтереси працівників. І найбільш вагомим аргументом власника при відмові укласти колективний договір було те, що всі умови праці працівників (а їх було лише 4) узгоджені в трудових договорах і потреби в укладенні додаткового договору немає.
Проаналізуйте ситуацію та оцініть аргументи власника.

102. Безробітний Курочкін уклав  трудовий договір з Головко щодо роботи в якості  особистого водія останнього. Пропрацювавши якийсь час, Курочкін став вимагати оформлення трудової книжки, у чому Головко  йому відмовив з посиланням на те, Інструкція про порядок ведення трудових книжок не передбачає ведення трудових книжок при роботі у окремих громадян.
Чи правомірні дії Головко? Як Курочкін може підтвердити страховий стаж роботи у громадянина, коли у нього виникне така потреба?

103. Робітник складального цеху Марків отримав повідомлення про те, що через 2 місяці він буде звільнений з роботи за п.1 ст.40 КЗпП України у зв’язку з скороченням штатів. Марків домовився з начальником цеху, аби той дозволив йому передчасно (за одну годину до кінця зміни) залишати роботу з тим, щоб знайти нове місце праці. В табелі виходу на роботу Марківу проставлявся повний робочий день. Виявивши це порушення, бухгалтерія при звільненні вирахувала із зарплати Марківа 70 грн. На засіданні комісії по трудових спорах, де розглядалася скарга Марківа, начальник цеху посилався на колективний договір, згідно з яким працівникам, які звільняються за п.1 ст.40 КЗпП України, надається протягом двох місяців 5 годин на тиждень для пошуків роботи з оплатою їх по середньому заробітку. На думку бухгалтерії цей пункт колективного договору є незаконним, оскільки оплата може проводитись лише за фактично відпрацьований час.
Як вирішити трудовий спір?

104. Іванова за домовленістю з головою правління ЖБК "Жовтневий" прибирала сходи між поверхами житлового будинку. Оплата проводилась в кінці кожного місяця по витратних ордерах. Відробивши два роки, Іванова попросила надати їй відпустку і компенсацію за невикористану відпустку. Голова правління відмовив Івановій в наданні відпустки і виплаті компенсації за невикористану відпустку, посилаючись на те, що не було рішення правління ЖБК про прийняття її на роботу.
Чи виникло між Івановою та ЖБК "Жовтневий" трудове правовідношення? Вирішіть спір по суті.

105. До керівника заводу фрезерних верстатів звернулися з заявою про укладення трудового договору дружина військовослужбовця строкової служби Палюх і син інженера цього заводу Салій. Враховуючи, що ці дві заяви були подані на одне вакантне місце, керівник погодився укласти договір з сином працівника заводу. При цьому вона посилалась на те, що згідно з умовою колективного договору дітям і членам сімей працівників заводу надається першочергове право працевлаштування на вакантні місця. Вважаючи, що її права порушені, дружина військовослужбовця звернулася зі скаргою до прокурора району.
Чи підлягає скарга задоволенню?

106. Приймаченко після закінчення професійно-технічного училища був прийнятий водієм автомобіля 3-го класу підприємства "Сільгосптехніка", а через два місяці був переведений для роботи на колісному тракторі. Приймеченко не погодився з таким переведенням і звернувся до суду про поновлення його на попередній роботі. Представний відповідача пояснив таке переведення виробничою необхідністюта наявністю у Приймаченка посвідчення посвідчення на право керування трактором. Крім того, заробітна плата, характер та режим роботи не змінився.
Яке рішення мав винести суд? Відповідь обгрунтуйте!

107. На фабриці при укладенні колективного договору виник спір між найманими працівниками і виборним органом первинної профспілкової організації з приводу того, хто повинен представляти інтереси працівників. Ситуація ускладнювалася тим, що 100 з 105 працівників фабрики висловили недовіру виборному органу первинної профспілкової організації та обрали власного представника для ведення переговорів з укладення колективного договору.
Як вирішити цей спір?

108. Майстер Старков поставив групу працівників на роботу, що загрожувала їх здоров’ю. Старший інспектор Комітету по нагляду за охороною праці, встановивши факт виконання роботи працівниками в умова, яуі загрожували їх здоров’ю, притягнув Старкова до адміністративної відповідальності, наклавши на нього штраф. Директор заводу у свою чергу відреагував на порушення Старковим правил по техніці безпеки тим що, що оголосив йому догану.
Старков визнав факт загрози здоров’ю працюючих, погодився з стягненням, накладеним директором як уповноваженим власником на управління органом, з яким він перебуває у трудових відносинах. Але вважає що, оскільки з державним органом по охороні праці віну договірних відносинах не перебуває, ніяких обов’язкі щодо цього органу він не брав, то відповідно цуй орган не вправі втручатись у його договірні відносини.
Які відносини виникли між їх учасниками? Нормами якої галузі права вони повинні регулюватись?

109. Обговорюючи проект колективного договору, представник роботодавця заперечував проти статті, яка надавала право представникам трудового колективу приймати участь у використанні прибутку товариства. Представник роботодавця обґрунтував це тим, що таке право не передбачено в статуті товариства. Представник же виборного органу первинної профспілкової організації наполягав, щоб така стаття у колективний договір була записана.
Як правильно вирішити ці розбіжності сторін?

110. Державний інспектор праці, провівши перевірку дотримання трудового законодавства на підприємстві «Гряда», зобов’язав керівника цього підприємства надати працівниці Якименко, матері однорічної дитини, перерву для годування дитини, а працівнику Калинюку перерву для обігріву, оскільки той працює в неопалювальному приміщенні. Крім того, своїм приписом державний інспектор заборонив залучати жінок, які мають дітей віком до чотирнадцяти років, до роботи у вихідні дні.
Керівник не погодився з приписом, оскільки вважав, що Якименко і Калинюк не просили надати їм такі перерви. Жінки ж, які мали дітей, самі наполягали на залученні їх до роботи у вихідні дні, про що свідчать подані ними письмові заяви. За роз’ясненням керівник звернувся до юрисконсульта підприємства.
Дайте правовий аналіз наведеної ситуації.

111. На комбінаті “Сірка” у поточному році утворилася дуже складна фінансово-економічна ситуація, у зв'язку із чим при укладенні колдоговору на наступний рік до нього було внесено ряд нових положень. Зокрема, дозволялось, як виняток, залучати неповнолітніх (за згодою виборного органу первинної профспілкової організації) до шкідливих робіт на строк до 1 місяця і переносити їм відпустку на осінь або весну, зменшувати розмір заробітної плати.
Ваша думка щодо правомірності цих положень.

112. Мати двох дітей, одна з яких є інвалідом з дитинства, звернулася до керівника фабрики про надання їй соціальної додаткової відпустки, що встановлена для працівників, які мають дітей. Свої вимоги вона обґрунтовувала тим, що працюючи на фабриці з 1996 року, не була обізнана про право на таку відпустку і вперше скористалася нею лише у 2002 році. Починаючи з 2004 року, одержувала цю відпустку регулярно. У заяві працівниця просила надати їй 14 календарних днів відпустки за 2008 рік та виплатити їй компенсацію за невикористанні відпустки у попередні роки роботи.
Керівник відмовився задоволити вимоги працівниці, оскільки на момент її звернення одній з дітей виповнилося 16 років. Не погодившись з такою відповіддю, вона подала позов до суду.
Чи законні вимоги працівниці? Яке рішення повинен ухвалити суд?

113. У березні 2011 року Наконечна, звільнившись з роботи за власним бажанням, звернулася до місцевого суду про стягнення з роботодавця заборгованої заробітної плати та компенсації за втрату частини заробітної плати у зв’язку з затримкою термінів її виплати. Також вона вимагала виплати вихідної допомоги у розмірі п’яти середніх місячних заробітних плат, що було передбачено у колективному договорі, укладеному на 2010-2011 роки.
У судовому засіданні сторони подали тексти колективного договору, в яких спірне питання було викладене по різному. Крім того з’ясувалося, що цей колективний договір не був зареєстрований у міськвиконкомі. Врахувавши вказане, суддя відмовив Наконечній у задоволені позовних вимог у частині виплати вихідної допомоги.
Чи суд прийняв правильне рішення? Дайте правовий аналіз наведеної ситуації.

114. На державному підприємстві «Спецзв’язок» в зв’язку із змінами в організації виробництва і праці підлягало звільненню п’ять працівників. Чотирьох із них за їх згодою було переведено на іншу роботу. Таким чином фактично було вивільнено одного працівника. Про факт вивільнення державна служба зайнятості повідомлена не була в зв’язку з чим з підприємства був стягнутий штраф у розмірі річної заробітної плати п’яти працівників, що підлягали вивільненню . Але директор підприємства з цим не погодився, вважаючи, що штраф повинен стягуватися у розмірі річної заробітної плати лише одного працівника, який фактично був вивільнений.
До якого органу слід звертатись для вирішення цього спору і як цей спір має бути вирішений?

115. Наймані працівники однієї із шахт поставили перед її керівництвом вимоги збільшити всім працівникам тривалість додаткової відпустки за роботу на підземних роботах з 12 до 18 календарних днів. Керівництво шахти відмовило у задоволені вимоги шахтарів, посилаючись на відсутність фінансових можливостей і на те, що сторони колективного договору не повноважні змінювати час відпочинку усіх шахтарів.
Чи виник у цій ситуації колективний трудовий спір? Чи вказані вимоги шахтарів можуть становити предмет колективного трудового спору?
116. До комісії по трудових спорах звернулися працівники Яловенко, Петренко і Василенко з приводу порушення їхніх трудових прав у зв’язку з відмовою керівництва заводу надати їм щорічну додаткову відпустку за роботу у шкідливих і важких умовах праці.
На засіданні комісії юрисконсульт пояснив, що вказані працівники не мають права на щорічну додаткову відпустку, оскільки:
Яловенко хоч і працює у шкідливих умовах праці, про що свідчить проведена атестація робочих місць, однак така робота не передбачена у Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці;
Петренко виконує роботу, що передбачена вказаним Списком, але щодо його робочого місця не була проведена атестація робочих місць за умовами праці;
результати атестації робочого місця Василенка за умовами праці засвідчують, що показників негативних факторів виробничого середовища недостатньо для підтвердження права на відпустку за цим Списком.
Яке рішення повинна прийняти комісія по трудових спорах?

117. Після того, як за результатами третього кварталу два цехи автокранового заводу були позбавлені премії, виник конфлікт. На засіданні виборного органу первинної профспілкової організації, де розглядалася колективна скарга працівників, було встановлено, що згідно з Положенням про преміювання, схваленим директором заводу за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації, передбачається квартальне преміювання підрозділів за досягнення високих показників якості продукції основного виробництва. Оскільки заводом було отримано ряд рекламацій на якість продукції, випущеної у третьому кварталі, то ті цехи, які найбільш винні у випуску браку, були згідно з розпорядженням директора позбавлені премії за цей квартал.
Виборний орган первинної профспілкової організації більшістю голосів підтримав керівництво заводу.
Не погодившись з таким рішенням, уповноважені представники працівників цехів розпочали збір підписів про проведення страйку.
Дайте правовий аналіз наведеної ситуації.

118. Працівник Пархоменко, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, упав з висоти і був тяжко травмований. За результатами розслідування встановлено виробничий травматизм. Крім виплат за рахунок загальнообов’язкового соціального страхування, керівник заводу призначив виплату працівникові одноразової допомоги, яку Пархоменко одержав наступного місяця.
Працівники заводу, знаючи потерпілого як злісного порушника трудової та виробничої дисципліни, вважали, що керівник діяв неправильно, і вимагали перегляду цього рішення. Вимога працівників була ухвалена на конференції профспілкової організації і передана керівнику.
Керівник звернувся до юрисконсульта заводу, щоб той надав правове обґрунтування законності вимог працівників.
Дайте правове обґрунтування законності вимог працівників.

119. Після того, як колективний трудовий спір не знайшов вирішення у примирній комісії, сторони конфлікту, незважаючи на усі зусилля, так і не змогли протягом п’яти днів сформувати трудовий арбітраж. За цих умов загальні збори прийняли рішення про оголошення страйку, який повинен був розпочатися на п’ятий день після офіційного повідомлення дирекції банку про початок страйку.
Дирекція банку, отримавши повідомлення про початок страйку, звернулася наступного дня до місцевого суду з позовом про визнання його незаконним.
Суддя відмовився прийняти позов, мотивуючи тим, що страйк ще не розпочався, а тільки прийнято рішення про його можливість, і тому потрібно докласти зусиль, щоб запобігти його початку. Більше того, на думку судді, вимоги страйкарів про збільшення заробітної плати не мають політичних мотивів і не спрямовані на демонстрацію солідарності із страйкуючими шахтарями, а тому відсутні підстави для визнання такого страйку незаконним.
Дайте правовий аналіз наведеної ситуації..

120. За результатами перевірки діяльності театру винесено припис про порушення трудового законодавства. Одним із виявлених порушень було одноособове встановлення дирекцією театру вихідного дня для усіх працівників у четвер.
Який порядок встановлення вихідних днів на підприємствах, що обслуговують населення? Чи є за умовами задачі порушення закону?

13PAGE 15


13PAGE 143015
15

Приложенные файлы

  • doc 26712178
    Размер файла: 231 kB Загрузок: 9

Добавить комментарий