Некоторые аспекты глобализации в современной Яп..

Підготував
Студент групи Ісс-51с
Пантєєв Павло

Тамоцу Аоки. Некоторые аспекты глобализации в современной Японии // Многоликая глобализация. – М.: Аспект-пресс, 2004.-С.77-97.

Японське суспільство перебувало в стані безперервної зміни з кінця Другої світової війни. Японія з підвищеним інтересом стежила за досягненнями Західної Європи, Сполучених Штатів і країн Азії, і як правило, намагалася виробити свій спосіб засвоєння їх зовнішніх досягнень
Культурну політику Японії в сучасних умовах слід розглядати виходячи з того, що «глобалізація в Японії не призвела до гомогенізації, а розвивалася динамічно, відкриваючи шлях великій різноманітності і багатополярності»
Аспекти глобалізації в Японії умовно можна поділити на чотири напрями.
Напрями глобалізації в Японії
фаст-фудизація» повсякденного життя;
розповсюдження японського бізнесу за межами країни(авто, косметика Шімейдо, алко-напій [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]);
японське корпоративне управління(система довічної зайнятості, просування по службі за принципом старшинства);
вплив глобалізації на інтелектуальну еліту(клубна культура інтелектуалів, давоська культура, інтелектуали: Сакоку, Кіококу).

У Японії період післявоєнного економічного зростання почався в 1955 р., але лише в 1970-х роках він став позначатися на повсякденному житті простих людей і привів до деякого загального процвітанню. Термін « фаст- фудізація » цілком прийнятний при обговоренні тих змін, які відбулися в японських кулінарних і застільних традиціях починаючи з 1970 –х років. Перший напрямок фаст-фудизація - це одна з серйозних сфер японської культури і способу життя цього народу. Культура харчування в Японії - це культура життя. Тому зміни в цій сфері можуть відображати зміни в соціокультурній трансформації цього народу.
В наш час народна культура харчування в Японії визначається трьома принципами: «дешево», «швидко», «смачно», які врешті-решт і призвели до «фаст-фудизації». Прискорив цей процес всесвітньо відомий McDonald's який мав на меті поширити західну культуру. Як відомо що японську кухня, заснована на рисі і рибі, стратеги Макдональдса замінили новою культурою харчування, заснованої на м'ясі та хлібі. У стратегію Макдональдса входила орієнтація на заможні верстви населення, вибір місця розташування Макдональдса в центральних районах, де скупчується молодь.
Фаст-фудизація поширюється не тільки на культуру харчування алей на одяг. 1970-ті роки також були періодом, протягом якого футболки і джинси стали для японців основним одягом; це явище можна назвати «фаст-
·фудизацією» одягу. Дійсно, в одязі теж проглядається тенденція до простоти і легкості у використанні футболок і джинсів більше не є виключно молодіжною модою, поступово вони стають повсякденним одягом чоловіків і жінок середніх років.
Другим напрямом японської соціокультурної трансформації є «поширення японського бізнесу за межами країни».
Чотири підходи серед інтелектуальної еліти:
Заглобалізацію і за впровадження ринку.
Регіоналізм.
Націоналізм – за зміцнення національної держави, як сили, яка протистоїть ринку.
Локалізм – національна держава втрачає свої позиції, місцеві органи самоврядування збережуть японський дух.
Свої економічні успіхи японці пояснюють тим, що їх культура схильна до запозичень досягнень інших культур, як східних, так і західних, при збереженні національної самобутності.
Глокалізація Японії (японізація):
Їжа (поширення суші, культура чаювання)
Інформаційні і комп’ютерні технології, електротовари (автомобілі)
Бренди Японії (Toyota, [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], Sony, Yamaha)
Аніме-ігри, мультики.
Що стосується ідентичності то японці стикнулися з таким явищем як двоїстість ідентичності. Японія являє собою симбіоз західної політичної та східної конфуціансько-буддиської ідентичності. У різні періоди своєї історії японці не один раз опинялися перед необхідністю наблизитися до сучасності і в зв'язку з цим уточнювали особливості своєї само-ідентифікації. І кожного разу це відбувалося в періоди інтернаціоналізації, які супроводжувалися інтервенцією «чужих» ціннісних систем і їх тиском на традиційні нормативні системи японців, спонукаючи їх визначати, хто «Ми», а хто - «Вони».
Висновки:
Глобалізація в Японії вітається, як визнання необхідності реформи, змін, трансформації.
У всіх чотирьох напрямів є емісія японського культурного продукту за межами країни.
Глобалізація розглядається не однозначно, а як процес на багатьох рівнях із багатьма центрами.
Глобалізація засвідчила, що японська культура є сильна культура(за Бергером) і багатою культурою(за Гантінгтоном). Глобалізація не призвела до гомонізації, а розвивала динамічність.Приложенные файлы

  • doc 26648469
    Размер файла: 47 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий