титулка до уроку


Валявський ЗНЗ І-ІІ ступенів



Відкритий урок
з української літератури у 6 класі
Душевна краса людини
( за оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»)









урок підготувала і провела
вчитель української мови та літератури
Кіцул Людмила Василівна





03.12. 2014р.




Тема: Душевна краса людини
(за оповіданням В.Винниченка «Федько-халамидник»)
Мета: допомогти учням розібратися в складнощах характерів та вчинків героїв; розвивати вміння учнів висловлювати власне ставлення до прочитаного, логічність мислення, пам'ять, увагу, кмітливість; формувати світогляд учнів; виховувати почуття пошани до української літератури, мистецтва слова; прищеплювати високі моральні якості та духовні цінності
Тип уроку: урок – комплексне засвоєння знань
Хід уроку
Організаційний момент
Вчитель:
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Роботу швидше починаймо.
Я рада Вас бачити сьогодні на уроці. Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Вчитель: На попередніх уроках ми з вами познайомилися з творчістю В.Винниченка, прочитали його оповідання «Федько-халамидник». Давайте згадаємо тему, ідею та проблематику твору.
Тема: змалювання ніжного, люблячого, відкритого серця дитини (на прикладі Федька), що протиставляється жорстокості дорослих, злочинному суспільству, яке калічить маленькі життя та душі.
Ідея: возвеличення чесності, незрадливості, почуття власної гідності, винахідливості /на прикладі Федька/ і водночас засудження бешкетливості,


схильності до нерозважливих вчинків, а також показної вихованості, манірності, лицемірства, егоїзму /на прикладі Толі/.
Проблематика:
батьки і діти;
моральні цінності /любов і ненависть; добро і зло; порядність і лицемірство
бідних та багатих;
проблема морального вибору /між благородним моральним світом дитини-бідняка і підступною, хитрою, егоїстичною поведінкою малолітнього панича/
Сьогодні ми з вами продовжимо роботу над оповіданням, зануримося вглиб моральних цінностей людини, тому і тема у нас співзвучна «Душевне багатство людини». Давайте запишемо у зошитах число, класна робота і тему уроку. Ми з вами розберемося в складнощах характерів та вчинків героїв, будемо розвивати вміння висловлювати власну думку, давати оцінку зображуваному.
Не випадково епіграфом до нашого уроку я взяла слова В.Симоненка:
Люди всі по-своєму уперті:
Народившись, помирає кожна,
А живуть століття після смерті
Ті, що роблять те, чого «не можна».
Актуалізація опорних знань
«Відтворюємо прочитане»
Я пропоную вам розгадати кросворд, що складений за змістом оповідання В.Виннниченка «Федько-халамидник»
Чого не любив Федько і за це його батько схвалював? (брехати)
Толя виконує прохання хлопців, щоб вони його не називали (бабою)
Толя не поважає Федька, говорячи про нього, що він (мурля)
Віддаляючись від берега, стрибаючи з однієї крижини на іншу, Федько здалеку нагадував (комашинку)
Який художній засіб використав В.Винниченко: «сонце хитро виглядає з-за парового млина» (метафору)


Батько Федька працює в (типографії)
Яку думку про Федька висловлює мати, коли той отримує ременя від батька: «Камінь, а не» (дитина)
Мати Федькова називала Толю дитиною (ніжною)
Серед дітей хлопець був перший по (силі)
Толя – чистенький, з щічками, як (проскура)
1.б
р
е
х
а
т
и

2.б
а
б
о
ю

3.м
у
р
л
я

4.к
о
м
а
ш
и
н
к
у

5.м
е
т
а
ф
о
р
у

6.т
и
п
о
г
р
а
ф
і
ї

7.д
и
т
и
н
а

8.н
і
ж
н
о
ю

9.с
и
л
і

10.п
р
о
с
к
у
р
а

Ось ми і знайшли з вами ключове слово, яким вдало схарактеризував головного героя автор. Що означає слово «халамидник» /бешкетник, пустун/.
Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Працюючи над характеристиками головних героїв творів, що вивчали у 5, 6 класах, ми з вами складали інформаційні грона, порівняльні характеристики героїв. Скажіть, а що доречніше використати сьогодні до образів Федька і Толі? /порівняльну характеристику, бо ці два персонажі протиставляються один одному і мають багато протилежних рис/
Добре, тоді давайте складемо порівняльну характеристику образів. Запишіть у зошитах, як на екрані, імена головних героїв оповідання. Минулого уроку було дане випереджувально-пошукове завдання двом групам учнів: одна група учнів добирала цитати до образу Федька, друга –


до характеристики Толі. Вони їх надрукували і розрізали, а ваше завдання буде таким: витягти цитату, прочитати її і назвати рису характеру і героя, якому вона притаманна, і цю рису записати в зошит під ім’ям персонажа.
Федько
Толя

«Це був чистий розбишака-халамидник... Там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму «закадишному» другові» Грубий
« Це була дитина ніжна, делікатна, смирна» Делікатний



«Спокій був його ворогом» Жвавий
«Він завжди виходив на двір трошки боязно соромливо посміхався своїми невинними синіми очима» Повільний

«перший по силі на всю вулицю» Сильний
«бідненький ... приходив додому задрипаний, подраний, з розбитим носом... Увечері хворий, гарячий лежить у постелі»Квол

Приложенные файлы

  • doc 25368027
    Размер файла: 4 MB Загрузок: 0

Добавить комментарий