Шляхи покращення пізнавального інтересу до урок..


Шляхи покращення пізнавального інтересу до уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів на нестандартних уроках географії у 6, 7 класах
Прогресивні світові педагоги минулих століть стверджували, що найкращим вчителем є той, хто пробуджує в учнів бажання вчитися. Ця незаперечна істина не втратила своєї актуальності і в наш час. Василь Сухомлинський у своїй праці «Серце віддаю дітям» звертався до вчителів: «Не забувайте, що ґрунт, на якому будується ваша педагогічна майстерність, — у самій дитині, в її ставленні до знань і до вас. Це бажання навчатися, натхнення, готовність долати труднощі. Дбайливо збагачуйте цей ґрунт, без нього немає школи».
Важливим структурним елементом навчального процесу є формування активності учнів шляхом мотивації.
Формування позитивної мотивації учнів до навчання учитель має сприймати як свою первинну педагогічну місію, соціальну потребу, що забезпечує успішність уроку, реалізує досягнення всіх його цілей і завдань. Більшість педагогів вважають, що саме нетрадиційні форми проведення уроків підтримують пізнавальний інтерес учнів до предмета та підвищують мотивацію до процесу навчання, тому необхідно активно розробляти різні типи нестандартних уроків, застосовувати їх на практиці та, враховуючи усі переваги й недоліки, отримані з власного досвіду, ділитися найкращими напрацюваннями з колегами.
Пропонуємо вашій увазі зразки мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів на нестандартних уроках у курсах географії 6, 7 класів.
Урок за темою «Атмосфера, її склад і будова «(6 клас)
Тип уроку: урок-експедиція.
1-й учень
Ми — кмітливенькі дівчата і допитливі хлоп’ята,Сьогодні будемо подорожувати натхненно і завзято.
2-й учень
Просторами атмосфери на уроці помандруємоТа про її склад і особливості будови поміркуємо.
3-й учень
Попрацюєм вправно й вправно,Складних завдань розв’яжем нитку.
4-й учень
Вивчимо шари атмосфери, об’ємні й потужні,І працюючи у групах, будемо ми дружні.
5-й учень
Різні засоби пересування просторами оболонки залучимоІ значення «повітряного океану» для збереження життя озвучимо.
Учитель
Тож нашу експедицію пропоную розпочати,І уважно будову і склад атмосфери вивчати.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Тема сьогоднішнього уроку — «Атмосфера, її склад і будова». Ми розглянемо значення атмосферного повітря, його склад, особливості будови повітряної оболонки Землі, її значення для збереження життя на планеті. Здійснимо цікаву, пізнавальну експедицію просторами атмосфери за допомогою аеростата, літака, космічного корабля. Уявно відвідаємо всі її шари і розв’яжемо багато складних завдань.
Урок за темою «Органічний світ Антарктиди» (7 клас)
Тип уроку: урок-мандрівка.
Пінгвінятко Макс
Добрий день, шановні друзі!Радий бути в вашім крузі.Я — південний диво-гість,Мабуть, знаєте усі,Що домівкою моєюЗвуть холодну білу фею.«Антарктида» називають,Де від морозу потерпають.По холодній цій погодіСтануть шарфи у пригоді.Я в мандрівку кличу вас,Уявно залишаєш клас.Це пустеля крижана,Неприступна є вона,Без знання її природи,Не дійдете з нею згоди.Тож мандрівка без знання,Як блукання навмання.Ви скоріш все пригадайте,Дам завдання — розгадайте!
Зупинка 1: Відбір
Як ви вже зрозуміли, природа Антарктиди надзвичайно сувора, тому здійснити мандрівку до її крижаних нетрів зможуть лише ті, хто добре обізнаний із законами її природи.
Гра «Вірю — не вірю»
Скажіть, які твердження правильні, а які — ні.
1.Клімат материка помірний, а в окремі місяці дуже холодний і суворий.
2.Клімат материка визначається насамперед географічним положенням у тропічних широтах.
3.У центральній частині материка з червня по серпень панує полярний день, а з грудня лютий — полярна ніч.
4.Однією з причин формування низьких температур на материку є малий кут падіння сонячних променів і низьке альбедо.
5.Найнижча температура на земній кулі (–100 °С) була зафіксована на цьому материку на британській станції «Восток».
6.Формування області високого тиску на материку зумовлює незначну кількість опадів.
Пінгвінятко Макс
Ви великі молодці,Беріть в руки олівціСтворимо зображення,Передамо враження.Влаштуєм разом галереюПро цю холодну, сніжну фею.
Зупинка 2: фотогалерея
На дошці розвішані кольорові фотографії Антарктиди.
Пінгвінятко Макс
Останні знімки присвячені нам, тваринам цієї крижаної пустелі. Хочете дізнатися про нас більше? Тоді уважно слухайте вчителя, адже сьогоднішній урок присвячений рослинному і тваринному світу моєї батьківщини. Він унікальний і неповторний!
Висновок
Нестандартні уроки мають надзвичайно велику базу для формування цікавих, творчих мотивацій навчально-пізнавальної діяльності, які дуже подобаються учням і завжди створюють ситуацію успіху.
Удосконалення шляхів розвитку мотивації навчальної діяльності учнів на уроках географії в 8 класі як засіб стимулювання їхньої пізнавальної активності
У формуванні позитивних мотивів навчання і зацікавленого ставлення учнів до предмета велику роль відіграє особистість учителя. Саме він своїм доброзичливим ставленням може залучити до навчання найслабшого з учнів. Позитивне спілкування з вчителем та однолітками формує сприятливу мотиваційну сферу. Учень, який досі був переважно пасивним споглядачем стає активним компонентом навчально-виховного процесу, адже він зацікавився пізнавальною сутністю предмета.
Звісно, для залучення учнівської уваги самого лише доброзичливого ставлення буде замало. Успішний учитель повинен, перш за все, захоплюватися своїм предметом, заглиблюватися у нього, займатися самоосвітою, «дихати» географією. Він має постійно вдосконалювати свою майстерність, а завдяки витримці та педагогічному такту — вміти розв’язувати найскладніші ситуації.
Саме такий вчитель-майстер зуміє вдало дібрати мотиваційний компонент до кожного уроку географії, що сприятиме ґрунтовному засвоєнню учнями.
Пропонуємо вашій увазі приклади мотивацій навчально-пізнавальної діяльності учнів до теми «Внутрішні води України», у яких використані українські народні легенди про річки та озера.
Урок за темою «Річковий басейн Дніпра»
Легенда про Дніпро і Десну
Жив у стародавні часи богатир Лиман, і було в нього двоє дітей — дочка Десна та син Дніпро. Десна була старшою, а Дніпро молодшим. Ось виросли діти, настав час Лиману передавати їм свої володіння. Каже батько:
— Діти мої любі, приходьте завтра до мене за благословенням. Хто першим прийде, тому й спадок свій залишу.
Полягали Десна та Дніпро спати. Та не спиться Дніпрові, сон не йде до нього. Хоче син першим батькове благословення взяти. І вранці, щойно зійшла зоря, Дніпро прибіг до Лимана.
— Благословіть, тату!
— Добре, сину,— каже Лиман.— Та чому ж не прийшла Десна, адже вона старша за тебе і має більше прав на мій спадок?
— Вона ще спить, батьку,— відповів Дніпро.
Благословив Лиман сина, і той пішов батьківську землю міряти, господарювати на ній.
Проспала Десна вранішню зорю. Прокинулась — а молодшого брата вже немає. Прибігла до батька:
— Благословіть, тату!
Лиман благословив дочку, а потім каже:
— Дніпро першим від мене благословення взяв, але якщо випередиш його і першою землю мою зміряєш — пануватимеш на ній по праву.
Побігла Десна за братом, а попереду себе сокола пустила, щоб він дорогу їй показував. Але як не намагалась, однаково випередити Дніпра не змогла. Раптом побачила Десна братів слід і подумала: «Якщо не випереджу його, то разом із ним отримаю батьківську спадщину».
Ступила Десна у слід Дніпра — і вмить вони стали річками та потекли разом. Це батько вирішив примирити своїх дітей.
Проте Дніпро з тих пір однаково вважається головною річкою в країні. Як розрізнити, де вода сестри, а де брата? Просто: в Десні вода світліша, а в Дніпрі темнувата.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Темою сьогоднішнього уроку є «Річковий басейн Дніпра». Ми розглянемо основні характеристики річкового басейну Дніпра за планом (місце розташування витоку, гирла, тип живлення, режим, напрямок і характер течії, територія, з якої збирає свої води, особливості господарського використання вод, найбільші притоки). Бажаю вам успіхів!
Урок за темою «Озера, водосховища, канали України»
Легенда про озеро Синевир
У давні часи ця земля належала багатому графу, і люди мусили працювати на нього: пасли овець та корів, рубали ліс.
Дружина графа померла і залишила йому доньку, яка стала для нього єдиною втіхою. Мати називала її Синь, бо в дівчинки були гарні ясно-сині очі.
Синь виросла надзвичайно вродливою, а граф пишався своєю донькою понад усе. Якось він вирішив поїхати в гори, щоб подивитись, чи добре працюють лісоруби. Донька попросилась разом із ним. Поки граф займався справами, Синь пішла на полонину назбирати квітів. Раптом дівчина почула звуки флояри, озирнулась і побачила хлопця — це він так гарно вигравав. То був Вир — чабан. Синь підійшла до нього, і Вир занімів, вражений її вродою. Дівчина заговорила до нього, а коли йшла з полонини, вони домовились зустрітись тут завтра — адже покохали з першого погляду.
Минув тиждень, другий, Синь і Вир уже не уявляли життя один без одного, аж тут про їхні зустрічі дізнався батько-граф. Він дуже розлютився і заборонив доньці бачитися з чабаном, щоб не ганьбити свій рід. Але Синь вдачею вдалася в батька: змусити її зробити щось проти волі було неможливо. І тоді граф наказав убити Вира. Графські слуги підстерегли чабана і скинули на нього кам’яну брилу зі скелі.
Дізнавшись про це, Синь прибігла до місця загибелі коханого, обхопила руками камінь і заплакала. І стільки сліз пролила бідолашна, що на тому місці виникло озеро. Вода в озері чиста, як сльоза, і синя, як очі Сині, а посередині видніє верхівка тієї кам’яної брили, якою було вбито її коханого. Так і прозвали люди те озеро Синевир.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Саме про озеро Синевир й інші природні та штучні водойми України ми і будемо говорити на сьогоднішньому уроці. Ми розглянемо типи озер України за походженням озерної улоговини, ознайомимось з особливостями створення і використанням штучних водойм України, а насамперед водосховищ і каналів.
Отже, на етапі мотивації навчально-пізнавальної діяльності учнів у курсі «Фізичної географії України» (8 клас) можна використовувати багатий матеріал українського фольклору (легенди, прислів’я та приказки, загадки, казки). Це вдало підведе учнів до вивчення нової теми та стимулює їхню пізнавальну активність.

Приложенные файлы

  • docx 25368016
    Размер файла: 20 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий