6 клас. Книжка в житті людини.

6 клас. УРОК 1.

ВСТУП. КНИЖКА В ЖИТТІ ЛЮДИНИ. ПИСЬМЕННИК ОСОБЛИВО ОБДАРОВАНА ЛЮДИНА, ЙОГО ПРАЦЯ НАД ХУДОЖНІМ ТВОРОМ. РОЗПОВІДЬ ПРО ТЕ, ЯК «РОБИТЬСЯ КНИГА». СУЧАСНИЙ ЧИТАЧ І ЙОГО РОЛЬ У НОВОМУ «ЖИТТІ» ТВОРУ.

Завдання 1. Прочитати с. 3-5

(Варіант 2. Прочитати поданий текст)

ВСТУП

КНИЖКА В ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Книга морська глибина: Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить.

Іван Франко

Ось уже пішов шостий рік, як ви навчаєтеся в школі. Згадайте, скільки книжок прочитано вами малих і великих, навчальних і художніх... Ваша копітка праця не марна, адже те, що ви знали в 1 класі, важко порівняти з тим, що знаєте сьогодні. Неабияку роль у вашому духовному збагаченні відіграє художня книжка. Усі ваші знання передусім із книжок! Ваші вчителі й батьки стали мудрими саме завдяки навчанню й книжкам. Як же все починалося?

Першим українським книгам майже тисяча років! Що це за книги? Хто їх написав? До сьогодні їх дійшло небагато, а точніше зовсім мало. Це «Руська правда», «Ізборники» Святослава, «Повість минулих літ» Нестора Літописця, «Слово про Ігорів похід» невідомого автора, «Слово про закон і благодать» митрополита Іларіона та ін. Давню історію нашого краю ми знаємо передусім завдяки «Повісті минулих літ».

В XI ст. при церкві святої Софії Київської Ярослав Мудрий організував освітній центр, де було створено першу в Київській Русі бібліотеку, у якій велася й велика перекладацька робота. Тут із грецької на старослов'янську' мову, зрозумілу всім освіченим людям, перекладали книги не тільки церковного, а й світського змісту. Ярослав любив читати церковні книги та проводити благочестиві бесіди зі священиками й ченцями. За любов до знань і розсудливе управління державою Ярослава прозвали в народі Мудрим. На жаль, славетна бібліотека Ярослава Мудрого загубилась у віках і до сьогодні не знайдена.

Що це за старослов'янська мова. якою перекладали книги? Її ще називають церковно-слов'янською, або староболгарською. Річ у тім, що в X ст., коли було хрещено Русь, русичі ще не мали своєї богослужебної літератури. Святе Письмо треба було перекладати з грецької, аби його розуміли й хрещені русичі. Для перекладу було запозичено абетку в болгар. Її створили брати Кирило й Мефодій, які жили в Болгарії в IX ст. Тому старослов'янську мову називають староболгарською, а церковнослов'янську називають так тому, що нею послуговувалися передусім у церковній літературі.

До речі, перші книги були не такими, як сьогодні. Вони були рукописними. Спочатку писали на пергаменті телячій шкурі, обробленій так, що вона перетворювалася на тонкий матеріал, придатний для письма. З цією метою використовували також шкури інших тварин. Важко повірити. що на виготовлення однієї великої рукописної книги витрачали шкуру череди телят, тому й не дивно, що книга на той час були на вагу золота.

Починаючи з XII ст. слов'яни використовували папір. Першими почали це робити болгари. В Україні застосували папір лише в XIV ст.

Перші друковані книги в Україні з'явилися майже через півтисячі років: з 1460 р. у Львові вже працювала друкарня Степана Дропана. А згодом цю справу продовжить славетний Іван Федоров.

Однією з найвидатніших рукописних книг є Пересопницьке євангеліє визначна пам'ятка староукраїнської мови та мистецтва XVI ст. Ця книга написана на пергаменті чорнилом і червоною фарбою. Вона збереглася до наших часів і нині є національною святинею, на якій присягають президенти на вірність українському народові.

Сучасне життя важко уявити без художніх книжок. Читаючи їх, ми знайомимося з героями минулого й сьогодення, про яких цікаво й захопливо розповідають автори письменники, які є особливо обдарованими людьми. До речі, багатьох із них доля наділила не одним талантом: Т. Шевченко. В. Винниченко, Е. Андієвська, про творчість яких ви дізнаєтеся в 6 класі, відомі не лише як письменники, а і як художники. Репродукції їхніх картин ви знайдете на сторінках підручника з української літератури. Сподіваємося, він вам сподобається. До речі, від того, як ви сприймете його, залежить і доля художніх творів, що в ньому вміщені. Адже твори, які не читають, «мертві». Книжка «оживає» лише тоді, коли її беруть до рук, розгортають і поринають із нею в нові світи. Цікаві книжки вічні. Кожна людина по-своєму сприймає художній твір. Отже, книжка проживає щоразу нове життя.

Усна народна творчість, твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Володимира Винниченка, Леоніда Глібова, Емми Андієвської, багатьох інших письменників увійдуть у ваше життя й збагатять духовно, навчать житейської мудрості й історії нашого народу.

Зауважте!

Навчіться розрізняти за значенням слова книга та книжка. Книгою називають велике за обсягом видання, що має мистецьку чи історичну цінність, наприклад: старовинні книги в коштовних оправах. Книга Книг Святе Письмо, подарункова книга з репродукціями картин видатних художників. Об'ємну книгу великого формату ще називають фоліантом. А ось підручники, посібники, паперові носії з художніми творами називають книжками: книжка з творами Лесі Українки, навчальна книжка, записна книжка.

До речі

«Буквар» Івана Федорова це перший друкований східнослов'янський навчальний посібник. До наших днів дійшов лише один його примірник, який знайдено 1922 р. в м. Римі. Нині він зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США).)

Завдання 2. Письмово відповідати на питання 4, 11, 1 (під позначкою «виконуємо домашнє завдання» (малюнок будиночка)

(Варіант 2. Письмово відповідати на питання:

1. Які книги називають рукописними? Які рукописні книги вам відомі?

2. Поміркуйте, чому твори, які не читають, називають мертвими?

3. Розповісти в письмовій формі (5-7 речень) про першу книжку у своєму житті, яку ви пам'ятаєте. Про що вона? Чим запам'яталася?)

15

Приложенные файлы

  • doc 23947627
    Размер файла: 38 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий