5. Пристрої введення графічної інформації


5. Пристрої введення графічної інформації:
Розширення архітектури комп'ютерів новими пристроями відкриває додаткові галузі їх застосування, наприклад, ПК з потужною відеокартою дозволяє: отримувати моделі складних геометричних фігур та сцен, які зображують будівлі, споруди, ділянки земної поверхні, живих істот та природні явища; відрисовувати високоякісні графічні зображення цих моделей з будь-якої точки зору. У формуванні зображення на екрані приймають участь більшість пристроїв комп'ютера.
Типова система формування зображення на комп’ютері містить:
пристрої введення зображення до ПК;
пристрої передавання інформації (локальними та глобальними мережами);
центральний процесор комп'ютера (ЦПК);
оперативна пам'ять;
пристрої довготривалого зберігання графічної інформації;
відеокарта;
пристрої виведення зображень з ПК;
шини комп'ютера, що забезпечують зв'язок між вказаними пристроями.
Основними класами пристроїв введення графічної інформації є:
графічні планшети;
пристрої сканувального введення;
маніпулятори;
пристрої клавіатурного введення;
пристрої тактильного введення;
Інші пристрої введення інформації.
Графічні планшети (Дигітайзери)
Ці пристрої є найприроднішим засобом графічного введення інформації та найефективнішим знаряддям працівників сфер графічного дизайну. Назва "дигітайзер" походить від англійского слова digit (цифра), тобто перекладається як оцифровувач (також називають графічними планшетами).
Графічні планшети застосовують для поточкового введення зображень у комп'ютерній графіці та анімації. Графічний планшет надає не найшвидший та не найзручніший спосіб побудови креслень та рисунків, але забезпечує найточніше введення графічної інформації до комп'ютера.
Типовий графічний планшет забезпечує розширення не менше 100 dpi (DPI- роздільна здатність при друці, кількість точок на 1 дюйм2), планшет підключається до комп'ютера кабелем та містить: робочу площину, на яку може бути нанесена допоміжна координатна сітка; кнопки управління, розташовані поряд із робочою площиною; перо для введення інформації.
Розглянемо переваги графічних планшетів: перо надає планшету можливості контролю за отримуваним зображенням; високе розширення планшетів забезпечує високу точність, плавні рухи та зручність роботи в разі великого збільшення зображення; висока чутливість графічних планшетів до сили натискання та кута нахилу пера, підтримка багатьма ПЗ для дизайнерів.
Пристрої сканувального введення (сканери, відеокамери, фотоапарати)
Залежно від конструкції та принципу дії, сканери поділяють на:
ручні; планшетні; барабанні.


Ручні сканери є найпростішими та найдешевшими, мають малі розміри і досягти високої якості зображення з їх допомогою важко. Для того щоб ввести в комп'ютер інформацію за допомогою цього пристрою, треба без різких рухів провести скануючою голівкою по відповідному зображенню.
Планшетні сканери є розповсюдженим типом сканерів. Завдяки зйомній кришці, можна сканувати товсті оригінали.
Барабанні сканери застосовують у поліграфії, мають велику роздільну здатність. Оригінал розташовується на внутрішній або зовнішній стінці прозорого барабана. Робота барабанних сканерів чимось нагадує роботу звичайної факсу-машини. Окремі аркуші документів протягаються через такий пристрій, при цьому і здійснюється їхнє сканування. Зрозуміло, що в цьому випадку копіювання сторінок книг і журналів просто неможливо.
МаніпуляториРозповсюдженими класами цих пристроїв є: миша, трекбол та геймпад.
Маніпулятор "миша" є найпопулярнішим пристроєм введення графічної інформації до ЕОМ та базовим засобом вказування в екрані. Сигнал, який виробляє миша в процесі пересування на столі, перетворюється в сигнал керуваннярозташуванням курсору.
Трекбол нагадує перевернуту догори колесиком мишу: руха- ється не корпус, а розташована зверху куля, що підвищує точність управління курсором. Миші та трекболи є координатними пристроями введення інформації до комп'ютера, а тому не можуть повністю замінити клавіатуру.
Геймпад (ігровий пульт) — тип ігрового маніпулятора. Представляє собою пульт, який тримають двома руками, для управління використовують великі пальці (а в сучасних геймпадах ще використовують вказівний і середній пальці).
Пристрої клавіатурного введенняНайбільш універсальним пристроєм введення графічної інформації є клавіатура, шо виконує дві глобальні функції: введення інформації та управління нею.
Пристрої тактильного введенняОсновним представником цього класу пристроїв є сенсорний екран (touch screen) - пристрій безпосереднього введення інформації, за допомогою якого можна керувати тією інформацією, що подана користувачу на екран дисплея.
У практичному застосуванні сенсорний екран є: ефективним засобом діалогу некваліфікованого користувача з ЕОМ (особливо в системах з інтелектуальним графічним інтерфейсом). У разі введення великих обсягів даних, сенсорний екран не замінить клавіатури.
Інші пристрої введення інформації.
Пристрої мовного введення (ПМВ)
Пристрої мовного введення — це різні мікрофонні акустичні системи (наприклад «звукові миші») зі складним програмним забезпеченням, що дає змогу розпізнавати слова, ідентифікувати їх і видавати комп'ютеру відповідні команди або перетворювати мову на текст.
Цей вид введення інформації є перспективним, оскільки підвищує природність спілкування людини з ЕОМ та поєднує в єдину інформаційну систему мову та дані.
Основними параметрами оцінки ПМВ є:
можливість розпізнавати природну злитну (неперервну) мову або ізольовані слова (команди), що розділені штучними паузами певної довжини; ступінь залежності від диктора; обсяг словника.
Цифрові камери і ТV-тюнери.
Останні роки все більшого поширення набувають цифрові камери (відеокамери і фотоапарати). Цифрові камери дозволяють отримувати відеозображення і фотознімки безпосередньо в цифровому (комп'ютерному) форматі. Цифрові відеокамери можуть бути підключені до комп'ютера, що дозволяє зберігати відеозаписи в комп'ютерному форматі. Для передачі "живого" відео по комп'ютерних мережах використовуються недорогі Web-камери, роздільна здатність яких зазвичай не перевищує 640x480 пікселів.
Якщо встановити в комп'ютер спеціальну плату (ТV-тюнер) і підключити до її входу телевізійну антену, то з'являється можливість переглядати телевізійні передачі безпосередньо на комп'ютері.

Приложенные файлы

  • docx 23929253
    Размер файла: 500 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий