Партики Марії, ЗіП


Партики Марії, АОА-502
Масштаби та сфери транскордонного злиття і поглинання
Під злиттям і поглинанням розуміють мікро- та макроекономічні процеси укрупнення бізнесу й капіталу. Передумовами процесу злиття і поглинання є глобалізація інформаційного й господарчого обміну, технологічні зміни, лібералізація транскордонного руху капіталів і торговельних режимів, діяльність могутніх фінансових посередників.
Залежно від характеру інтеграції компаній можна виділити такі види ЗІП: горизонтальні, вертикальні, родові та конгломеровані. Загалом, класифікація злиттів і поглинань має широкий спектр критеріїв. Так, за географічною ознакою ЗІП розрізняють: а) локальне; б) регіональне; в) міжнародне; г) транснаціональне. Залежно від узгодженості інтересів управлінського персоналу компанії: а) дружнє (погоджене); б) вороже (небажане). Згідно з метою: а) зростання; б) захисту; в) через банкрутство; г) внаслідок приватизації.
Ключовою ознакою транзакцій ЗІП є зміна акціонерного контролю фірми, що зливається або поглинається. Лише незначна частина випадків транскордонних злиттів і поглинань класифікуються як злиття, переважна кількість транскордонних ЗІП (97%) – це поглинання.
Транскордонне злиття – це злиття активів та операцій двох фірм різних країн з метою створення нової юридичної особи (тобто нової компанії) або об'єднання під назвою однієї з існуючих фірм.
У разі злиття двох транснаціональних корпорацій в одну виникає можливість функціонування як одного, так і двох центрів управління новоутвореної компанії у країнах базування первинних ТНК.
Основними мотивами ЗІП є: прагнення до зростання; фінансові мотиви; доступ до специфічних фірмових активів; технологічні зміни (розподілення витрат інновацій, доступ до інноваційних технологій тощо); ефект синергії; диверсифікація; пошук нових ринків і збільшення ринкової сили; створення монополії; підвищення якості, кваліфікації та досвідченості управлінського персоналу; спрощення національних режимів регулювання припливу іноземних інвестицій.
До негативних моментів слід віднести те, що процес ЗІП є досить тривалим і може здійснюватися роками, окрім того, великим компаніям складніше вдається досягати швидкої реакції на мінливість зовнішнього середовища. Тому процеси злиття і поглинання доцільні лише тоді, коли вони є стратегічно виправданими, підтримують достатній рівень конкурентоспроможності компанії та приносять бажаний прибуток.
ТНК здійснюють ЗІП у досить різних галузях, але пріоритети змінюються з плином часу. Так, якщо у 80-х та першій половині 90-х років ХХ ст. операції ТНК охоплювали в основному виробничі компанії, то зараз переважна більшість цих операцій відбувається у фінансовій сфері, харчовій, тютюновій промисловості, сфері послуг, телекомунікацій, інформаційних технологій, споживчих товарах.
Більшість з них – горизонтальні, тобто спрямовані на такі переваги, як економія на масштабах, синергія, зростання ринків збуту, впровадження інновацій.
За оцінкою агентства Reuters, в 2014 році ринок M&A зріс на 40% і склав $3,27 трлн. Це найвищий показник із 2007 року, в якому було укладено угод зі злиття та поглинання компаній на суму $4,12 трлн.
Активність M&A зросла майже в кожному секторі економіки. Найбільш плідним рік видався для енергетичних та фармацевтичніх компаній. Цьому сприяли низьки відсоткові ставки в американських, європейських та японських банках, а також роздуті котирування акцій на фондових ринках.
Найбільшим злиттям 2014 року, як писав Forbes, стала покупка фармацевтичним гігантом Actavis каліфорнійського виробника ботоксу Allergan.
Угода оцінюється у $66 млрд. За умовами операції, схваленої радами директорів обох компаній, близько 60% цієї суми буде виплачено готівкою, решта − акціями Actavis. Окрім грошей Actavis запропонував власникам Allergan ірландську податкову прописку, яка дозволить суттєво зменшити виплати в США.
В 2014 році Facebook придбав ще одного свого конкурента – месенджер WhatsApp. Майже $20 млрд, виділені на цю покупку компанією Марка Цукерберга, стали найбільшою сумою, за яку коли-небудь купували стартап. Попередній рекорд також належав соціальній мережі Facebook – у 2013 році вона витратила $1 млрд на фотосервіс Instagram.
Така зацікавленість до WhatsApp з боку Facebook пов’язана з популярністю месенджера, яким щомісяця користуються 450 млн людей, із них 70% – щодня. Обсяг повідомлень, що відправляються через WhatsApp, наближається до загальної кількості смс-повідомлень по всьому світу. Також WhatsApp демонструє впевнене зростання – щодня тут реєструються близько 1 млн нових користувачів.
Японський холдінг Suntory, керуючий одним із найбільших у світі бізнесів з виробництва пива і віскі, в 2014 році придбав американську корпорацію Beam, якій належать алкогольні бренди Jim Beam (бурбон), Sauza (текіла) і Courvoisier (коньяк).
Угоди було досягнуто в січні, а завершено її в травні. Для придбання алкогольного бізнесу в США японцям довелося погодитися не тільки на викуп усіх акцій Beam за $13,6 млрд, але й на погашення приблизно $2 млрд довгострокових боргів американської компанії. Варто зазначити, що Suntory вже намагався купити Beam за $10 млрд наприкінці 2012 року, однак цієї суми виявилося недостатньо.
На думку експертів, запропонувати підвищену ціну самураїв змусила проблема старіючого населення Японії. Зниження загальних витрат від злиття двох компаній буде незначним, проте Suntory отримає значно більший доступ до «молодого» і «питущого» північноамериканського ринку.
Найдорожчі угоди зі злиття і поглинання.Sanofi + Aventis$73,5 млрд. 2004 фармацевтика Злиття відбулося під патронатом французького уряду після спроби ворожого поглинання, розпочатої Sanofi-Synthelabo.
Comcast + AT&T $76,1 млрд. 2001 медіа-бізнес Результатом конкурентної боротьби стала скупка конгломератом Comcast кабельних мереж AT&T по частинах.
Royal Dutch Shell + Shell Transport & Trading$80,1 млрд. 2004 видобуток вуглеводнів Формальне об’єднання, яке фактично відбулося ще на початку 20 століття.
Exxon + Mobil$80,3 млрд. 1988 видобуток вуглеводнів Об’єднання роздроблених в 1911 році антимонопольної службою осколків концерну Standard Oil, належав Джону Рокфеллерові.
SBC + AT&T $83,1 млрд. 2005 медіа-бізнес У 1984 році в рамках антимонопольного справи концерну AT&T довелося розділити бізнес. Через 21 рік компанії знову об’єдналися.
Pfizer + Warner-Lambert$87,3 млрд. 2000 фармацевтика Колись Warner-Lambert була простою аптекою, яка випускала власні ліки. З часом вона перетворилася на цінний актив.
Fortis, Royal Bank Of Scotland Group, Banco Santander + ABN AMRO $100 млрд. 2007 банківська справа Об’єднання великих європейських банків на чолі з Fortis поглинуло ABN AMRO — потужну фінансову компанію з Нідерландів. Через рік фінансова криза зруйнувала сам Fortis.
Altria + Phillip Morris International$107 млрд. 2003 Підприємства сигарет Одіозна компанія Phillip Morris Companies Inc. провела ребрендинг, щоб отримати можливість для подальшого розвитку бізнесу.
Vodafone Airtouch + Mannesmann$185,1 млрд. 2000 телекомунікації Після виходу на британський ринок німецька компанія була вороже поглинена англійською стільниковим гігантом.
AOL + Time Warner Cable$186,2 млрд. 2000 телекомунікації Невдала спроба створення найбільшого в світі телекому. У 2009 році компанії були знову розділені після фінансового краху.

Приложенные файлы

  • docx 23643728
    Размер файла: 38 kB Загрузок: 0

Добавить комментарий